Brzuch jak marzenie
By brzuch był płaski nie wystarczy pracować nad mięśniami. Trzeba również zadbać o spalenie tkanki tłuszczowej. Najlepszym więc rozwiązaniem jest połączenie sportu z ćwiczeniami siłowymi.
15.05.2006 | aktual.: 27.05.2010 23:22
By brzuch był płaski nie wystarczy pracować nad mięśniami. Trzeba również zadbać o spalenie tkanki tłuszczowej. Najlepszym więc rozwiązaniem jest połączenie sportu z ćwiczeniami siłowymi.
Ładny, płaski brzuch bez nadmiaru tkanki tłuszczowej, to kwestia nie tylko estetycznego wyglądu. Warto zadbać o sprężystość mięśni tej części ciała także ze względów zdrowotnych, bowiem im bardziej sprężyste mięśnie brzucha, tym łatwiej utrzymać prostą sylwetkę.
- Za duży brzuch może powodować na przykład garbienie się.
- Jeśli brzuch jest za duży (otłuszczony), a jego mięśnie wiotkie, może to doprowadzić do powstania przepukliny; najczęściej pojawia się ona w pachwinach, w okolicy pępka i na kresie białej (miejsce pomiędzy mostkiem a pępkiem). Powstaje, ponieważ jelita układają się tak, by dostosować się do formy mięśni. Jeśli więc są one wiotkie, wpychają jelita na przykład w pachwiny czy inne miejsca.
Dobra forma mięśni brzucha jest szczególnie ważna dla kobiet, które czeka ciąża i poród. Wyćwiczone mięśnie przydają się w trzeciej fazie porodu, kiedy kobieta musi pomóc wyjść dziecku na świat, czyli przeć. Stan mięśni brzucha ważny jest po porodzie - jeśli były ćwiczone, nie ma problemu, by w miarę szybko powróciły do swego naturalnego stanu. Oczywiście trzeba im w tym pomóc i w miarę możliwości ćwiczyć je.
Ćwiczenia najlepiej wykonywać w siłowni czy fitness klubie. Mamy wówczas bezpośredni kontakt z instruktorem, który na bieżąco może korygować błędy w wykonywaniu ćwiczeń, ale też zalecać te najodpowiedniejsze. Poza tym ośrodki są wyposażone w profesjonalny sprzęt, który ułatwia ćwiczenie. Jeśli jednak z jakichś powodów ta opcja nam nie odpowiada, można ćwiczyć w domu. Ćwiczenia w domu
Pracę nad uzyskaniem ładnego, płaskiego brzucha rozpoczynamy od najprostszych ćwiczeń. Następne ćwiczenia wprowadzamy po dwóch, trzech tygodniach. Czas poświęcony na nie, ustalamy indywidualnie. Najistotniejsze, by wykonywać trzy serie każdego ćwiczenia po 12 do 15 powtórzeń. Jeśli chcemy w miarę szybko osiągnąć zadawalające efekty, należy ćwiczyć częściej niż trzy razy w tygodniu.
Specjaliści zalecają wykonywanie tych ćwiczeń rano. Ale to także sprawa indywidualna. Jeśli ktoś woli ćwiczyć po południu, powinien jedynie zadbać, by nie robić tego z pełnym żołądkiem. Po posiłku należy odczekać przynajmniej dwie godziny.
Oprócz ćwiczeń siłowych, należy uprawiać jakąś dyscyplinę sportową. Może to być jazda na rowerze, jogging czy pływanie. Najważniejsze, by był to sport nie wymagający większego wysiłku, ale który można uprawiać przez dłuższy czas. Na tę część pracy nad brzuchem, należy przeznaczyć minimum pół godziny.
Ćwiczenia na mięśnie brzucha:
- "Spinanie brzucha w leżeniu"
Kładziemy się na plecach z wyprostowanymi nogami. Wykonujemy skłony tułowia nie odrywając bioder od podłoża. Brodę dociągamy do mostka. W czasie wykonywania tego ćwiczenia, staramy się, by mięśnie brzucha były jak najbardziej napięte.
- "Podciąganie nóg do klatki piersiowej"
To ćwiczenie na podpępkową część brzucha. Kładziemy się na plecach, nogi uginamy w kolanach i blokujemy stopy (wsuwamy je na przykład pod kaloryfer lub pod niski stół). Następnie wykonujemy skłony, dociągając kolana do klatki piersiowej. Przy tym ćwiczeniu można odrywać biodra od podłoża.
- "Dociąganie barku do kolana"
To ćwiczenie na mięśnie skośne brzucha. Kładziemy się na plecach. Jedną nogę zginamy w kolanie. Stopę zaś drugiej, opieramy o ugięte kolano i staramy się dociągnąć do niej bark.
- "Unoszenie nóg"
Kładziemy się na podłodze. Wyprostowane nogi unosimy do góry tak, by tworzyły kąt 45 stopni z tułowiem. Następnie opuszczamy nogi, ale tak by nie dotknąć ziemi.
- "Siad równoważny"
Siadamy na podłodze. Wyprostowane nogi unosimy do góry, a tułów nieco odchylamy do tyłu. Ręce wyciągamy w bok lub przed siebie. W tej pozycji wykonujemy poziome nożyce.
Konsultacja: Michał Płociński, instruktor kulturystyki i podnoszenia ciężarów