Buty i torebki ze skórek owoców. Genialne rozwiązanie
Galanteria skórzana jest luksusowa i wytrzymała. Od wieków to właśnie ze skóry naturalnej zwierzęcej produkuje się między innymi torby i torebki. Jednak ekolodzy i obrońcy praw zwierząt protestują przeciwko takim praktykom. Alternatywą dla skórzanych torebek i butów mogą być wyroby ze skórek roślinnych, np. z owoców.
Wegańskie torebki dziełem polskiej firmy
Czy można zastąpić skórę naturalną skórką z owoców i jednocześnie tworzyć piękne, modne torebki? Jak dowodzi marka Orska, jest to możliwe. Firmę tę stworzyła Anna Orska, która ma własną kolekcję torebek. Jak sama mówi: "Limitowana seria torebek VIVO to owoc paktu, jaki zawarliśmy z naturą. Wykonana w zgodzie z tradycyjną sztuką kaletniczą w lokalnym warsztacie z materiałów, które powstały w zrównoważony sposób, przypomina, że wybory, jakich dokonujemy dziś, mają wpływ na to, jak wygląda nasze jutro". Anna Orska tworzy torebki z wegańskiej skóry, jaka wykonana jest z obierek i wytłoków jabłka, czyli z produktów ubocznych procesu produkcji soku jabłkowego. Skórki jabłek służą także do produkcji modeli torebek Atomy.
Polska marka re:sin również oferuje mini bags ze skóry wegańskiej. Tym razem jednak skóra ta pochodzi z kaktusów, a została zrobiona przez Desserto®. W dotyku jest miękka, a przy tym odporna na ścieranie, całkowicie biodegradowalna i wodoodporna. Torebki z wegańskiej skóry kaktusa re:sin są ozdabiane naturalnymi bursztynami.
Wegańska skóra może mieć różne pochodzenie. Projektantka Alicja Getka jest specjalistką od Piñatexu, czyli skóry z liści ananasa. Mówi, że "materiał ten jest ultralekki i wodoodporny, a zarazem bardzo wytrzymały, elastyczny i oddychający. Jego charakterystyczna ‘pognieciona’ struktura czyni go jedynym w swoim rodzaju, a jednocześnie odpornym na zagniecenia. W nielakierowanych wersjach z bliska widoczne są pojedyncze włókna surowca. Zgodnie z zaleceniami producenta można go myć przy użyciu niewielkiej ilości wody i delikatnego detergentu".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z pulpy kukurydzianej powstaje innowacyjna tkanina Corn-Leather, która wykorzystywana jest przez markę Alexandra K, produkującą torebki, ale i akcesoria i sneakersy z wegańskiej skóry. Ta sama marka wykorzystuje także niezwykłą tkaninę z winogron – Grape Leather, gdzie występuje wysoka zawartość surowców roślinnych, odnawialnych i pochodzących z recyklingu.
Wegańskie buty
Skoro mogą powstawać torebki ze skóry owocowej, wegańskiej, tak samo skutecznie może być ona wykorzystana do wytwarzania butów. Dowodzi tego polska marka Bohema Clothing, która opracowała metodę produkcji wegańskich butów ze skórek ananasa i kaktusa. Skórka ananasowa, zdaniem ekspertów marki, może być alternatywą względem naturalnej skóry zwierzęcej. Na wyprodukowanie 1 m2 skórki z ananasa potrzeba około 480 liści ananasowych, które tak naprawdę pozostają odpadami z hodowli. Po wyprodukowaniu butów ze skóry wegańskiej są one woskowane, co nadaje im większą trwałość. "Szukaliśmy nowych rozwiązań, nowych technologii, aż znaleźliśmy informacje o Pinatexie. Zaczęliśmy testować i tak powstał nasz pierwszy model butów (BOHEMA SWAN) z Pinatexu" – mówi Sebastian Szypuła – projektant i założyciel marki.
Bohemia Clothing podjęła się również produkcji obuwia z opuncji i zaznacza, że będzie też produkować buty ze skóry z jabłek. Buty z kaktusa nopal są wyjątkowe – całkowicie wegańskie, tworzone tak, by były eleganckie, ale i wygodne. Skórka z kaktusa jest elastyczna, miękka i gładka, co sprzyja projektowaniu z nich atrakcyjnego obuwia. "Wszystkie nasze buty wykonujemy ręcznie, ale również sami testujemy ich wytrzymałość. Chcemy, aby modele, które oferujemy, służyły przez lata" – dodaje Sebastian Szypuła.
Czy buty i torebki ze skórek owoców i roślin jako takich to przyszłość dla projektantów mody? Wydaje się, że tak. Zgodnie z ideą zero waste dąży się do tego, by odpady z produkcji np. soków były wykorzystywane pożytecznie, a produkcja z nich wegańskiej skóry na pewno jest tego najlepszym przykładem.