Cellulit, skórka pomarańczowa, czy może błędnie nazywany cellulitis? Niezależnie od tego jak go nazywasz, z pewnością nie potrafisz go zaakceptować. Cellulit to powszechnie występująca przypadłość większości dorosłych kobiet. Przypadłość polegająca na występowaniu nierówności, zgrubień, gąbczastych bruzd na ciele – głównie w okolicach ud i pośladków. Nie jest łatwo się go pozbyć. Czy to jest w ogóle możliwe?
Cellulit, skórka pomarańczowa, czy może błędnie nazywany cellulitis? Niezależnie od tego jak go nazywasz, z pewnością nie potrafisz go zaakceptować. Cellulit to powszechnie występująca przypadłość większości dorosłych kobiet. Polega na pojawianiu się nierówności, zgrubień, gąbczastych bruzd na ciele – głównie w okolicach ud i pośladków. Nie jest łatwo się go pozbyć. Czy to jest w ogóle możliwe?
Cellulit i cellulitis – definicje
Nie można stosować zamiennie tych pojęć, gdyż oznaczają zupełnie inny stan.
Cellulit oznacza nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Jest to w problem wyłącznie kosmetyczny.
Cellulitis jest stanem zapalnym podskórnych tkanek, który wymaga leczenia antybiotykowego. Jego objawem jest obrzęk i zaczerwienienie skóry, którym najczęściej towarzyszy ból. Przyczyną wystąpienia cellulitisu jest infekcja bakteryjna mogąca pojawić się po ukąszeniu, poparzeniu lub zranieniu odsłoniętych części ciała.
(jj/sg)
POLECAMY: * Znajdź najlepszą dietę dla siebie!*
Przyczyny powstawania cellulitu
Przyczyn powstawania cellulitu, jak również uwarunkowań sprzyjających jego rozwojowi, jest wiele i trudno jednoznacznie określić jeden podstawowy powód.
Najważniejszą przyczyną powstawania cellulitu jest hormon kobiecy - estrogen, im go więcej, tym bardziej nasza skóra jest podatna na ten nieestetyczne defekt.
Poza tym w powstawaniu cellulitu dużą rolę odgrywają:
- nieodpowiednia dieta, w tym: nadmierne spożywanie węglowodanów, tłuszczów zwierzęcych, soli oraz wysoko przetworzonej żywności
- stosowanie tabletek hormonalnych, np. antykoncepcyjnych lub przyjmowanych w ramach hormonalnej terapii zastępczej,
- siedzący tryb życia,
- problemy z nadwagą,
- używki, takie jak: alkohol, papierosy, kawa
- długie, gorące kąpiele,
- uwarunkowania genetyczne.
POLECAMY: * Znajdź najlepszą dietę dla siebie!*
Jak walczyć z cellulitem?
Najważniejsze jest to, żeby sobie uświadomić, że nie jest możliwe całkowite zwalczenie tego defektu. Oczywiście odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i zdrowy styl życia, przy jednoczesnym stosowaniu specjalnych kosmetyków lub zabiegów, może przynieść w pełni zadowalające efekty w postaci znacznej redukcji lub całkowitej likwidacji cellulitu.
Jednak, jeśli po pozbyciu się z powierzchni skóry zgrubień i nierówności, powrócimy do niezdrowego trybu życia, menu obfitującego w tłuszcze i kaloryczne lub wysoko przetworzone produkty, nawrót skórki pomarańczowej jest niemal pewny.
POLECAMY: * Znajdź najlepszą dietę dla siebie!*
Co sprzyja w walce z cellulitem?
Rzucenie palenia
Palenie papierosów powoduje odcięcie dopływu substancji odżywczych do skóry. Zamiast tego na własne życzenie „szpikujemy” się trudnymi do wydalenia toksynami. Wszystko to ma wpływ na zmniejszenie elastyczności skóry i rozwój cellulitu.
Zabiegi na ciało
Warto stosować codziennie podczas kąpieli masaże szorstką gąbką lub rękawicą – pobudzimy w ten sposób cyrkulację układu limfatycznego, co z kolei polepszy przepuszczalność gromadzących tłuszcz komórek. Dobrze jest także stosować nawilżające i ujędrniające balsamy, jednak pamiętajmy, że nie zastąpią nam one odpowiednio zbilansowanej diety i wzmożonej aktywności fizycznej.
POLECAMY: * Znajdź najlepszą dietę dla siebie!*
Co sprzyja w walce z cellulitem?
Nawilżanie od środka
Najlepszą metodą na oczyszczenie organizmu z toksyn i nagromadzonej w tkankach wody, jest picie dużej ilości wody mineralnej. To najprostszy sposób na oczyszczenie organizmu. Wypłukując z niego sód, powstrzymujemy zatrzymywanie się wody w naszym ciele. Zaleca się picie co najmniej 1,5 litra mineralnej niegazowanej wody dziennie. Regularna aktywność fizyczna
Wybór jest ogromny i zależy tylko od naszych upodobań i stylu życia – może to być szybki marsz, gimnastyka w domowym zaciszu, wizyta na siłowi, rower, rolki, pływanie, tenis, aerobic, pilates, itd. Najodpowiedniejszą formą ruchu – pod kątem walki z cellulitem - jest trening aerobowy. Może to być szybki marsz, najlepiej w urozmaiconym terenie z dużą ilością wzniesień, jazda na rowerze stacjonarnym lub tradycyjnym, ćwiczenia na stepperze lub pływanie, wykonywane przez co najmniej 50-60 minut, 3-5 razy w tygodniu.
Ważne jest, aby taki trening wykonywać we właściwej dla siebie intensywności, optymalnej do spalania tkanki tłuszczowej. Dobrą opcją jest również dynamiczna joga. Pozwala ona spalić nadmiar tkanki tłuszczowej, ponieważ łączy w sobie ćwiczenia oddechowe z dynamicznie wykonywanymi pozami generującymi ciepło. Pomaga również poprawić krążenie krwi, trawienie oraz działa ujędrniająco.
POLECAMY: * Znajdź najlepszą dietę dla siebie!*
Odpowiednia dieta
Dieta antycellulitowa powinna dostarczać pokarmy nie zawierające namiaru kalorii, wolne od toksyn, mające działanie oczyszczające, z dużą ilością składników odżywczych i o małej zawartości tłuszczu. Do produktów tych należą:
- warzywa i owoce zawierające dużo witamin i soli mineralnych oraz błonnika, który zapewnia sprawne funkcjonowanie układu pokarmowego
- zboża, kiełki i nasiona strączkowe w formie możliwie mało przetworzonej
- potrawy z soi, które zawartością białka mogą konkurować z mięsem, a nie zawierają toksyn znajdujących się w pokarmach pochodzenia zwierzęcego.
- woda - co najmniej 6-8 szklanek dziennie.
Zrezygnujmy z:
- tłustych potraw i mocno przyprawionych, ponieważ sprzyjają odkładaniu się wody w organizmie,
- cukru, białego pieczywa, słodzonych napojów,
- soli (zamiast niej stosujmy mieszanki ziołowe),
- palenia papierosów i picia kawy.
Tekst: Justyna Jazgarska, wizażystka i stylistka
(jj/sg)
POLECAMY: * Znajdź najlepszą dietę dla siebie!*