Kolejny rekord pobity. Cena weselnego "talerzyka" zwala z nóg

Kolejny rekord pobity. Cena weselnego "talerzyka" zwala z nóg

Ile zapłacimy za "talerzyk" w 2024?
Ile zapłacimy za "talerzyk" w 2024?
Źródło zdjęć: © Getty Images | kkshepel
31.03.2024 14:53, aktualizacja: 31.03.2024 16:40

Koszty organizacji wesela mogą przyprawić o zawrót głowy. Ile w 2024 roku zapłacimy za "talerzyk"? A jaką kwotę należy umieścić w kopercie? Specjaliści z branży ślubnej zaprezentowali konkretne wyliczenia.

Organizacja wesela to czas pełen radości i ekscytacji. Nie sposób pominąć faktu, że wiąże się to również z dużymi kosztami. Dekoracje, catering, zespół lub DJ, a także dodatkowe atrakcje - wszystko to wymaga odpowiedniego planowania i wystarczającego budżetu.

Jaki jest obecnie średni koszt za "talerzyk"? A ile pieniędzy należy włożyć do koperty weselnej?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ile za "talerzyk" w 2024 roku?

Koszty wesela obecnie znacznie wzrosły. "Jeszcze dwa-trzy lata temu średni budżet ślubny za wesele na 100 osób wynosił około 60 000 zł" - czytamy na stronie "Grzymała Weddings".

Wydatki związane z organizacją wesela obejmują nie tylko wynajęcie sali, opłatę za catering i alkohol, ale także wynajęcie fotografa, zespołu lub DJ-a. Do tego dochodzi zakup obrączek, sukni, garnituru, kwiatów i dekoracji. Ostatnią kwestią są dodatkowe atrakcje. Tutaj wybór jest naprawdę ogromny. Od fajerwerków, przez występ orkiestry muzycznej po magiczne show... Ogranicza nas tylko portfel i wyobraźnia!

Za to wszystko trzeba jednak sporo zapłacić. Jak czytamy na stronie "Grzymała Weddings" średnie koszty organizacji wesela na 100 osób w województwie mazowieckim wyglądają następująco: menu (cena za talerzyk): od 300 do 550 zł za osobę, alkohol dla gości 4 tys. zł, a tort 1,5 tys. zł.

W kwocie "talerzyka" najczęściej możemy otrzymać: trzydaniowy obiad, ciepłe posiłki serwowane lub dostępne w bufetach w trakcie wesela, napoje bezalkoholowe, zimną płytę, czyli sałatki i przystawki, owoce i ciepłe napoje, takie jak kawa i herbata. Oprócz tego nowożeńcy i ich goście mogą korzystać z sali na wyłączność. Czasami w pakiecie są również ciasta i apartament dla pary młodej, ale niekiedy należy za to uiścić dodatkową opłatę.

Do tego dochodzą dodatkowe koszty. Według specjalistów z branży za oprawę ślubu zapłacimy od 500 do 3 tys. zł, za zespół lub DJ-a - od 5 tys. do 15 tys. zł, a za fotografa od 5 tys. do 10 tys. zł.

Ile do koperty w 2024 roku?

Temat dotyczący tego, ile należy umieścić w kopercie, budzi wiele emocji i kontrowersji. Wraz z rosnącą inflacją rosną koszty organizacji wesela. Wiele par oczekuje więc, że goście wykażą się hojnością i nieco odciążą ich portfele.

Zaleca się, aby suma, którą obdarowujemy młodych, była wystarczająca, aby pokryć koszt wyżywienia i zabawy na weselu. Najlepszym rozwiązaniem jest pokrycie tzw. opłaty za "talerzyk". Jak to sprawdzić? Wystarczy wpisać nazwę miejsca, w którym odbędzie się wesele w wyszukiwarkę internetową. W większości przypadków cennik widnieje na stronie.

Czasem jednak wypada dać więcej. Jeżeli jesteś osobą blisko spokrewnioną z parą młodą, powinieneś umieścić w kopercie wyższą kwotę niż jedynie ekwiwalent "talerzyka". Parę zazwyczaj najbardziej hojnie obdarowują rodzice, świadkowie, chrzestni i rodzeństwo.

Mimo to warto brać pod uwagę przede wszystkim własne możliwości finansowe. Para młoda nie powinna nakładać zbyt wysokich oczekiwań finansowych na gości. Ich obecność zawsze powinna być ważniejsza od kwoty w kopercie.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (204)
Zobacz także