Chlorek wapnia, czyli E509 - zastosowanie, źródła w pożywieniu
Chlorek wapnia znany jest jako regulator kwasowości dodawany do produktów spożywczych. Uważa się go za substancję bezpieczną dla zdrowia, która spełnia funkcję wiążącą i utwardzającą. Czym właściwie jest chlorek wapnia, jak powstaje i czy nadmiar chlorku wapnia może zaszkodzić?
Co to jest chlorek wapnia?
Wzór chemiczny chlorku wapnia to CaCl2. To nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu solnego i wapnia, który należy do grupy chlorków. W przemyśle spożywczym chlorek wapnia spełnia rolę stabilizatora, regulatora kwasowości, soli emulgującej oraz substancji wiążącej. Na etykietach produktów spożywczych jest oznaczony symbolem E509.
Jest produktem ubocznym, który powstaje podczas produkcji innej substancji chemicznej, jaką jest węglan sodu. Chlorek wapnia przybiera postać bezbarwnych i bezwonnych kryształków, które dobrze rozpuszczają się w wodzie. Jeśli jest spożywany z umiarem, to nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka.
Jakie jest zastosowanie chlorku wapnia?
Chlorek wapnia jest stosowany nie tylko w przemyśle spożywczym. Sól chlorkowa znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Związek ten często spotykamy zimą na chodnikach i ulicach, ponieważ znakomicie rozpuszcza śnieg i lód. Chlorek wapnia jest stosowany również w górnictwie jako związek wiążący pyły węglowe, co zapobiega wybuchom. Wykorzystuje się go w płynach oziębiających i gaśnicach.
Jest związkiem dodawanym do mieszanek przeciwbakteryjnych, które stosuje się do oprysku drzew owocowych i warzyw. Chlorek wapnia znalazł również zastosowanie w oczyszczalniach ścieków, w osuszaniu gazów oraz środkach do oczyszczania drewna. Chlorek wapnia wykorzystuje się także w medycynie. Jest substancją pomocniczą w leczeniu niedoborów wapnia, nadmiernych skurczów mięśni czy tężyczki.
Chlorek wapnia w pożywieniu
Chlorek wapnia jest częstym składnikiem dodawanym do żywności. Możemy się z nim spotkać, zjadając dżemy, marmolady, powidła czy galaretki. Jest dodawany do mleka zagęszczonego czy mleka w proszku. To składnik serów żółtych, serów dojrzewających i twarogów.
Związki chlorku wapnia znajdują się również w kompotach owocowych czy puszkowanych owocach i warzywach. Chlorek wapnia zapewnia szybsze wchłanianie wapnia do organizmu, co korzystnie wpływa na stan kości i stawów. Poleca się spożywanie większych ilości tego związku w okresie zwiększonego zapotrzebowania, czyli podczas intensywnego wzrostu dzieci i młodzieży oraz podczas niedoboru wapnia.
Chlorek wapnia ma również duże znaczenie w diecie sportowców, ponieważ bierze udział w naturalnych procesach metabolicznych. Wchłanianie chlorku wapnia jest uzależnione od zawartości witaminy D i fosforu w diecie.
Czy chlorek wapnia jest szkodliwy?
Przyjmowanie chlorku wapnia w dozwolonych dawkach nie jest szkodliwe dla zdrowia. Jednak spożywanie go w nadmiernych ilościach, na przykład w suplementach diety, może wywołać negatywne skutki. Do objawów zatrucia chlorkiem wapnia zalicza się uszkodzenie błony śluzowej żołądka, zgagę, nudności, wymioty, zaburzenia rytmu serca, a także zaczerwienienie skóry i ból gardła.