Trwa ładowanie...

Chmiel zwyczajny - właściwości. Jak chmiel wpływa na zdrowie i urodę?

Chmiel zwyczajny znany jest przede wszystkim jako podstawowy składnik piwa. Okazuje się, że jednak, że ta “piwna” roślina znana jest ze swoich leczniczych właściwości, które wykorzystuje się w medycynie. Chmiel pomaga przy bezsenności i łagodzi objawy menopauzy. Ponadto wykazuje działanie przeciwbakteryjne i antywirusowe. Jakie inne właściwości posiada chmiel?
Share
Chmiel zwyczajny jest wykorzystywany w produkcji kosmetyków, likierów, a także suplementów diety.
Chmiel zwyczajny jest wykorzystywany w produkcji kosmetyków, likierów, a także suplementów diety.Źródło: Fotolia
d3q1wd0

Kilka słów o chmielu zwyczajnym

Chmiel to rodzaj rośliny z rodziny konopiowatych. W Polsce rośnie dzika odmiana chmielu zwyczajnego. Chmiel zwyczajny jest przyprawą, którą wykorzystuje się w produkcji piwa, leków, kosmetyków, a także likierów. Szyszki chmielowe, czyli owoce chmielu i pozyskiwana z nich lipulina, zawierają ksantohumol, który ma silne właściwości antyoksydacyjne.

W Polsce uprawa chmielu jest bardzo popularna. Nasz kraj jest czwartym producentem chmielu w krajach UE i szóstym na świecie. Największe chmielowe plantacje w Polsce znajdują się na Lubelszczyźnie, w gminie Wilków w 600 gospodarstwach uprawia się 40 proc. całkowitej krajowej produkcji chmielu.

d3q1wd0

Chmiel w profilaktyce raka

Substancje, które znajdują się w chmielu mogą zapobiec rozwijaniu się chorób nowotworowych, szczególnie tych zależnych od poziomu estrogenu. Wspomniany wcześniej ksantohumol oraz jego utleniona pochodna początkują śmierć komórek nowotworych raka prostaty, również w przypadku złośliwej odmiany tej choroby.

Substancja ta w badaniach in-vitro z kolei okazała się skuteczna w walce z limfocytową białaczką. Substancje zawarte w chmielu mogą być również wykorzystane w profilaktyce raka piersi.

d3q1wd0

Właściwości chmielu - przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i antygrzybicze

Ekstrakt z szyszek chmielu jest bogaty w lupulony i ksantohumol, które wykazują właściwości antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybicze. Z tego powodu chmiel polecany jest osobom, które zmagają się z trądzikiem.

Inny składnik chmielu, czyli kwasy zwane humulonami są skuteczne w walce z infekcjami dróg oddechowych, takimi jak zapalenie płuc czy oskrzeli. Wzbogacenie swojej diety o suplementy z chmielem uchroni przed przeziębieniami w okresie jesienno-zimowym.

d3q1wd0

Chmiel a choroby zębów

Przylistki chmielu zawierają substancje, które hamują rózwój bakterii, które znajdują się w jamie ustnej. Dzięki temu związki te, wspomagają walkę z próchnicą i chorobami dziąseł.

Wpływ chmielu na układ nerwowy

Stosowanie chmielu ma wpływ na układ nerwowy. Naukowcy dowodzą, że ksantohumol chroni neurony przed uszkodzeniami, dzięki czemu chmiel może być skutecznym lekiem zapobiegającym chorobom Alzheimera czy Parkinsona.

d3q1wd0

Ponadto wpływa na czynności kory mózgowej i wywiera działanie uspokajające. Wyciąg z szyszek chmielu stosuje się jako lek na bezsenność, niepokój czy nadpobudliwość nerwową. Chmiel bezpiecznie można łączyć z innymi preparatami na ukojenie nerwów.

Zastosowanie chmielu w kosmetyce

Z szyszek chmielu wykonuje się płukanki, które sprawdzają się w walce z łupieżem czy przedwczesnym łysieniem. Wywary szyszkowe hamują wypadanie włosów, a także zapobiegają ich łamliwości.

Ekstrakt z chmielu neutralizuje stany zapalne skóry. Chmiel jest częstym składnikiem szamponów i odżywek do włosów. Często jest również wykorzystywany do produkcji kremów i maseczek do twarzy, ponieważ wykazuje właściwości regeneracyjne skórę.

d3q1wd0

Podziel się opinią

Share
d3q1wd0
d3q1wd0