Choroby w spadku po mamie
Masz po niej nos i krzywe palce rąk, ale także piękne zęby i świetną przemianę materii. Wiesz, co jeszcze możesz dostać w spadku po mamie?
27.10.2008 | aktual.: 25.05.2010 18:32
Masz po niej nos i krzywe palce rąk, ale także piękne zęby i świetną przemianę materii. Wiesz, co jeszcze możesz dostać w spadku po mamie? Osteoporoza
Jeśli Twoja mama ma osteoporozę, istnieje 50% szans na to, że i Ty będziesz ją miała. I odwrotnie – jeśli ma mocne kości, Ty najprawdopodobniej nie będziesz musiała martwić się o ich gęstość. Skąd wiadomo, że mama może mieć osteoporozę lub osteopenię (chorobę prowadzącą do powstania osteoporozy)? Wystarczy zapytać jej, czy ma tyle samo wzrostu co wtedy, gdy miała 21 lat. Jeśli jest o jakieś 3-5 centymetrów niższa, może (ale nie musi) mieć zrzeszotnienie kości. Niezbędnym badaniem diagnostycznym jest w tym przypadku densytometria. Jak się bronić: zadbaj o to, by w Twojej diecie znalazły się produkty bogate w białko, wapń i witaminę D, która pomaga go przyswajać. Uprawiaj sport, dużo się ruszaj, by wzmocnić kości. Szklanka mleka to za mało! Ćwicz zwłaszcza ramiona, kręgosłup i nadgarstki. Jeśli Twoja mama ma osteoporozę, poproś lekarza o skierowanie na densytometrię.
Powikłania ciążowo-porodowe
Twój poród nie musi wyglądać dokładnie tak samo jak poród Twojej mamy, ale pewne komplikacje mogą być dziedziczne. Dowiedz się, czy Twoje mama nie miała przypadkiem cesarskiego cięcia z powodu wąskiej, krzywej lub spłaszczonej miednicy. Jeśli masz jej wąskie biodra, możesz mieć kłopoty z wydaniem dziecka na świat podczas tradycyjnego porodu. Uwarunkowania genetyczne mogą także sprawić, że będziesz borykać się w podwyższonym ryzykiem zakrzepicy, cukrzycy ciążowej i stanu przedrzucawkowego (wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom białka w moczu, obrzęki, zaburzenia widzenia, zawroty i bóle głowy).
Zwykle też podobnie jak nasze mamy znosimy ciążę. Jeśli więc miała jedynie łagodne poranne mdłości i nic poza tym, to najprawdopodobniej będziemy mogły mówić o tych dziewięciu miesiącach, że to stan błogosławiony.
Jeśli Twoja mama borykała się z którymś z powyżej opisanych problemów, koniecznie powiedz o tym swojemu ginekologowi, zwłaszcza jeśli jesteś w ciąży lub planujesz potomstwo. Lekarz na pewno będzie wiedział co robić, by zapobiec komplikacjom. Może zrobić Ci dodatkowe badania, zalecić odpowiednią dietę lub ćwiczenia.
Kłopoty ze wzrokiem
Czy Twoja mama miała kiedykolwiek oczy badane pod kątem jaskry (postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego) lub zwyrodnienia plamki żółtej (ścienienia siatkówki)? Obie te choroby są często przekazywane z pokolenia na pokolenie. Są bardzo niebezpieczne, bo niezdiagnozowane w porę, mogą prowadzić nie tylko do znacznego pogorszenia wzroku, ale nawet do całkowitej ślepoty. Pierwsze symptomy pojawiają się zwykle wtedy, gdy choroba jest już w dość zaawansowanym stadium.
Jeśli Twoja prababcia, babcia miały, a Twoja mama ma, jaskrę lub zwyrodnienie plamki żółtej, świadomość tego może całkowicie Cię przed nimi uchronić. Badaj się co rok, nawet, jeśli masz znakomity wzrok i zasygnalizuj okuliście, by szukał sygnałów ostrzegawczych. Rzuć palenie, bo papierosy obniżają poziom antyutleniaczy, które chronią oko, uszkadzają jego tkanki i mają fatalny wpływ na krążenie, zwłaszcza w tych obszarach naszego ciała.
Choroby psychiczne
Ludzie niechętnie opowiadają o swoich chorobach psychicznych, nawet najbliższym. Nie możesz mieć pewności, że Twoja mama nigdy nie chodziła do psychiatry lub, że nie brała antydepresantów, bo tak naprawdę przyznanie się do tego jest bardzo trudne. Tymczasem badania pokazują, że jeśli któreś z Twoich rodziców cierpiało kiedyś na depresję, Ty też jesteś na nią narażona. Osoby z rodzin, w których odnotowano depresję zapadają na nią dwa, trzy razy częściej niż te, których rodzice cieszą się dobrym zdrowiem psychicznym. Radzenia sobie z problemami uczymy się od mam. Jeżeli więc nasza mama nie poddaje się przeciwieństwom losu i dzielnie znosi wszystko, co na nią spada, najprawdopodobniej nie będziemy przejawiały skłonności do załamywania rąk.
Jak się bronić: nie udawaj szczęśliwej i nie tłum w sobie prawdziwych emocji. Otwieraj się przed bliskimi i nie bój się prosić o ich wsparcie. Kobiety, którym go brakuje, mają duże kłopoty z wyjściem z depresji. Jeśli stan, w którym czujesz się smutna, zmartwiona, zestresowana, utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, umów się na spotkanie z psychologiem lub psychiatrą.
Schorzenia skóry
Nawet, jeśli nie wystawiasz się na słońce, solarium omijasz szerokim łukiem, a na plaży siedzisz tylko i wyłącznie pod parasolem, ryzyko wystąpienia u Ciebie chorób skóry i tak jest dość wysokie – jeśli miała lub ma je Twoja mama. Dowiedz się, czy kiedykolwiek usuwano jej zmiankę przedrukową lub pieprzyk rakowy. Ponieważ usunięcie takich zmian jest dość proste i nie wymaga zwykle hospitalizacji, ludzie często nie mówią o tym rodzinie, wychodząc z przekonania, że to nic ważnego.
Jak się bronić: jeśli Twoja mama ma ładną cerę, dowiedz się jakich kosmetyków używa i idź w jej ślady. Jeśli nie chcesz mieć tak wielu/tak głębokich zmarszczek jak ona, postaraj się o krem z tretynoiną, który może ograniczyć zmarszczki i powstrzymać uszkodzone komórki skóry przed przeobrażeniem się w zmiany rakowe. Jeśli w Twojej rodzinie ktoś chorował na raka skóry, używaj kremów z filtrem regularnie, nie tylko na plaży i nawet, jeśli masz ciemną karnację. Regularnie badaj się u dermatologa.