FitnessCo jeść, aby przytyć?

Co jeść, aby przytyć?

Co jeść, aby przytyć?
26.05.2006 12:12, aktualizacja: 26.05.2006 12:25

O to, w jaki sposób przybrać na wadze pytają dwie nasze czytelniczki. Podpowiadamy, jak przytyć skutecznie i... zdrowo.

O to, w jaki sposób przytyć pytają dwie nasze czytelniczki: Chciałabym trochę przytyć, ale nie bardzo wiem jak. Nie da się po prostu więcej jeść, bo już tak robiłam. Ważę 45kg i mam 161cm wzrostu, robiłam badania u lekarza i wszystko wyszło dobrze.

Mój chłopak chciałby przytyć. Jest bardzo szczupły - ma 24 lata i waży 60 kg przy wzroście 176cm. Jaką dietę Pani poleca dla takiej osoby? Ostatnio zaczął też chodzić na siłownię.

Żeby skutecznie i zdrowo przybrać na wadze trzeba wiedzieć, z czego składa się organizm człowieka. W dużym (acz w naszym przypadku całkowicie wystarczającym) uproszczeniu możemy przyjąć, że na masę ciała składają się 4 elementy: tkanka tłuszczowa, kostna, mięśniowa i woda. Wszystkie one są niezbędne do życia, a ich odpowiednie proporcje decydują o zdrowiu.

KOŚCI - nie mamy bezpośredniego wpływu na ich masę. Grubość kośćca determinowana jest genetycznie.
TŁUSZCZ - jest niezbędny, ale to jego nadmiar odpowiada za powstawanie nadwagi czy otyłości. Ponadto nadmiar tkanki tłuszczowej negatywnie wpływa na funkcjonowanie układu krążenia, serca oraz ogólnie na wydolność organizmu, zarówno fizyczną jak i psychiczną. Tkanką tłuszczową nie możemy "sterować" - jej nadmiar odkłada się przeważnie w okolicach ud, pośladków, bioder i brzucha.
WODA- u dorosłego człowieka stanowi ok 50-70% (50-60% u kobiet i 60-70% u mężczyzn), ale i jej nadmiar objawia się opuchlizną, nadciśnieniem i złym funkcjonowaniem całego ustroju.

ZATEM W/W ELEMENTY MOŻEMY WYKLUCZYĆ JAKO TE, DZIĘKI KTÓRYM SKUTECZNIE POWIĘKSZYMY SWOJE ROZMIARY :)

Pozostają MIĘŚNIE!!!Dieta bogatobiałkowa (ale ułożona przez specjalistę i dostosowana do indywidualnych warunków życia i wymagań organizmu) oraz regularny trening (głównie siłowy) spowoduje przyrost tkanki mięśniowej - najważniejszego czynnika korzystnie wpływającego na "poprawę" masy ciała. Tkanka mięśniowa ma w tym względzie jeszcze jedną niezaprzeczalną zaletę - można nią "sterować", czyli w zależności od intensywności oraz rodzaju wykonywanych ćwiczeń, rozbudowujemy te grupy mięśni, na których najbardziej nam zależy, czyli my decydujemy, które partie ciała zmieniamy.

Pozdrawiam,
Magdalena Jarzynka

www.setpoint.pl
Znajdź z nami swój punkt równowagi!