Trwa ładowanie...
d38u623

Co każda przyszła mama powinna wiedzieć na temat ciąży bliźniaczej?

Ciąże Beyonce i świeżo upieczonej mamy, Amal Clooney, skłoniły nas do tego, aby pogłębić temat ciąży bliźniaczej. Postanowiłyśmy sprawdzić, co dzieje się w organizmie kobiety spodziewającej się bliźniąt. Większość pociech przychodzi na świat przed terminem porodu, a ich matki odczuwają znacznie większe zmęczenie niż te będące w pojedynczej ciąży. To jednak nie wszystko. Poznajcie 5 faktów, które Beyonce i Amal Clooney znają z autopsji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Co każda przyszła mama powinna wiedzieć na temat ciąży bliźniaczej?
(Instagram.com)
d38u623

Cięcie cesarskie

Beyonce to jedna z gwiazd, która doskonale zdaje sobie sprawę, że są znaczne różnice między przebiegiem ciąży bliźniaczej i pojedynczej. Oto kilka cech charakterystycznych dla ciąży bliźniaczej. Przede wszystkim cięcia cesarskie są znacznie bardziej powszechne w przypadku mam spodziewających się dwojga dzieci. Dodajmy jednak, że nie są obowiązkowe. Wręcz przeciwnie - często lekarze namawiają kobiety do naturalnego porodu, o ile oboje dzieci w łonie matki ustawia się główką do dołu.

Czas trwania porodu

Większość bliźniąt rodzi się przed terminem porodu. Eksperci twierdzą, że 37. tydzień ciąży to dla nich najlepszy czas na przyjście na świat. Jedyna różnica może dotyczyć sytuacji, kiedy dzieci rozwijają się w ramach jednego łożyska (ciąża jednokosmówkowa). Szacuje się, że w takich przypadkach najlepiej, jak dzieci rodzą się w 36. tygodniu od zapłodnienia. Dodajmy, że optymalny czas porodu zmniejsza bowiem ryzyko wszelkich komplikacji.

d38u623

Zwiększona liczba personelu podczas porodu

Gdy rodzą się bliźnięta, na sali musi być zawsze więcej personelu niż podczas pojedynczego porodu. Pierwsza położna odpowiedzialna jest za przyjęcie porodu, a druga monitoruje stan mamy i noworodków. - Podczas narodzin, przy matce czuwają dodatkowo dwa zespoły personelu - pielęgniarki i asystentki - mówi lekarka Robyn Horsager-Boehrer w wywiadzie dla People.com. Zdarza się, że niektórzy lekarze decydują się odbierać poród na znacznie większych od porodówek salach operacyjnych.

Amal Clooney na gali Met 2015 ONS.pl
Amal Clooney na gali Met 2015 (ONS.pl)

Ile trwa poród?

Jeżeli dzieci przychodzą na świat w sposób naturalny, cały poród zwykle trwa nie więcej niż godzinę. Często pierwsze dziecko rodzi się po kilku minutach, a drugie przychodzi na świat z kilkunasto- lub kilkudziesięciominutowym opóźnieniem. W sytuacji, gdy poród odbywa się przez cesarskie cięcie, lekarze wyjmują najpierw jedno, a po niedługim czasie kolejne dziecko.

d38u623

Połóg po porodzie

Mamy bliźniąt mogą dłużej dochodzić do siebie po porodzie niż te, które były w pojedynczej ciąży. Ponadto karmienie obojga dzieci piersią jest zwykle dla kobiety bardziej wyczerpujące. Jednak jesteśmy pewne, że Amal czy Beyonce mają zapewnioną wystarczającą pomoc ze strony ekspertów i niań, dzięki którym okres po porodzie będzie mniej uciążliwy.

Polecamy także: Ella i Alexander. Sprawdzamy, co znaczą imiona bliźniaków Clooney!

d38u623

Podziel się opinią

Share
d38u623
d38u623