Odgradzasz się od sąsiada? Przepisy mówią jasno
13.09.2024 14:39, aktual.: 13.09.2024 17:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nowy płot, a może budynek gospodarczy, na przykład szopa? Jeżeli planujemy zmiany na granicy działek, warto wiedzieć, czy naszych planów nie zatrzyma sąsiad. Prawo wskazuje jasno, jakie działania możemy podjąć bez zgody osoby, która mieszka za naszym ogrodzeniem.
Czy budowa nowego ogrodzenia może nam przysporzyć kłopotów z sąsiadami? Jeżeli płot ma stanąć na granicy posesji, narażamy się na ryzyko zatrzymania budowy. W jakich jeszcze przypadkach zmiany w obrębie działki wymagają pisemnej zgody osoby, z którą sąsiadujemy?
Planujesz rozbudowę? Zwróć na to uwagę
Wymiana płotu musi zostać skonsultowana z sąsiadem. Najlepiej jeśli zatrudnimy do tego zadania geodetę - potrzebna jest pisemna zgoda osoby, z którą dzielimy ogrodzenie, ale też wyznaczenie dokładnego miejsca, przez które biec będzie nowy płot. Lepiej zadziałać zawczasu - jeżeli ogrodzenie w zahaczy o teren sąsiada, czeka nas rozbiórka płotu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeżeli zarówno fundament, jak i ogrodzenie znajdują się wyłącznie na naszej działce, wówczas zgoda nie jest potrzebna. Musimy jednak dokładnie znać obowiązujące nas przepisy. Istnieje bowiem inny warunek - konstrukcja w żaden sposób nie może zagrażać ludziom i zwierzętom. Jeżeli chcemy płot, którego wysokość przekracza 2,2 m, musimy się skontaktować z administracją architektoniczno-budowlaną.
Obiekty na granicy działek. Do nich nie musisz mieć zgody sąsiada
Jeżeli marzy nam się szopa na narzędzia lub altana w rogu działki, możemy ją spokojnie postawić bez pisemnej zgody osoby znajdującej się po drugiej stronie ogrodzenia. Jest jednak kilka haczyków, o których mówi rozporządzenie ministra infrastruktury, które weszło w życie 12 kwietnia 2002 roku.
Wedle tego dokumentu, obiekt gospodarczy musi znajdować się co najmniej 4 m od granicy działek, jeżeli budynek jest zwrócony ścianą z oknami lub drzwiami w stronę owej granicy, i 3 m - jeżeli budynek jest zwrócony w stronę granicy ścianą pozbawioną drzwi i okien.
Czasem jednak dopuszcza się, aby budynek został usytuowany w odległości max. 1,5 m od granicy - jeżeli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zawiera zapis o takiej możliwości.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl