Co z kościołami podczas narodowej kwarantanny? Minister odpowiada
17.12.2020 18:39, aktual.: 02.03.2022 22:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej ogłosił strategię rządu na okres od 28 grudnia do 17 stycznia. W tym czasie w Polsce wprowadzona będzie narodowa kwarantanna. Nowe restrykcje nie obejmą jednak kościołów.
Zamknięte hotele i galerie handlowe, zakaz przemieszczania się w sylwestra, a także ograniczenia w poruszaniu się dzieci w okresie ferii zimowych – to główne założenia wprowadzonej właśnie narodowej kwarantanny.
Kościoły podczas narodowej kwarantanny. Bez limitu wiernych
Adam Niedzielski, zapytany o limity wiernych podczas mszy, odpowiedział, że w tej kwestii nic się nie zmienia. W związku z obecnymi obostrzeniami w budynku kościoła może przebywać jedna osoba na 15 mkw. W listopadzie, kiedy ogłaszany był "mały lockdown", Mateusz Morawiecki wyjaśniał, że świątynie nie stwarzają zagrożenia epidemicznego.
Zdaniem premiera wiąże się z wysokością i wielkością kościołów. Taki argument obalił wtedy jednak prof. Włodzimierz Gut, wirusolog.
- W gruncie rzeczy decydują odstępy i to, jaki jest obieg powietrza (wpływ ma np. wietrzenie pomieszczenia). Po pierwsze kościoły są obiektami, które nie wpływają w istotny sposób na ruchliwość społeczną. W tej chwili może przebywać w kościele 1 osoba na 15 mkw., więc jeśli stoimy na środku, mamy koło o średnicy ok. 4,5 m. Dlatego ryzyko jest trochę mniejsze niż w sklepach. Wysokość nie ma tutaj jednak żadnego znaczenia - mówił w rozmowie z WP Kobieta profesor Włodzimierz Gut.
Już w listopadzie z badań opinii społecznej publikowanych przez serwis wirtualnemedia.pl wynikało, że trzech na czterech Polaków uważa, że kościoły powinny zostać zamknięte.