Co zrobić ze skoszoną trawą

Koszenie trawy to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika w ogrodzie. Co zrobić ze skoszona trawą? Czy można ją wykorzystać?

Co zrobić ze skoszoną trawą
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

11.06.2019 12:24

Podczas koszenia trawnika pozostaje dużo ściętych źdźbeł traw. Skoszona trawa to cenny materiał roślinny, który znakomicie nadaje się do późniejszego wykorzystania w ogrodzie. Dlatego podpowiadamy jak ją wykorzystać?

Pozostawienie na trawniku

Skoszoną trawę można pozostawić na trawniku tylko jeśli źdźbła nie są dłuższe niż 3-4 cm. Taka trawa szybko się rozłoży i zasili trawnik w potrzebne składniki odżywcze, między innymi w azot.

Kosiarka z trybem mulczowania

Kosiarka z funkcją mulczowania mieli trawę na drobny pył i rozrzuca ją po trawniku. Dzięki temu nie trzeba martwić się o skoszoną trawę, bo cała z powrotem zostaje w ogrodzie. Mulczowanie dodatkowo odżywia trawnik, powoduje szybszy wzrost, a także zapobiega nadmiernemu wysuszaniu latem.

Mulczowanie jest zalecane co drugie, trzecie koszenie. Można również zakupić kosiarkę z funkcją mulczowania zmiennego, w których nie cała trawa musi być mulczowana. W takich kosiarkach za pomocą dźwigni ustalamy jaka część trawy jest mulczowana, a jaka trafia do kosza.

Kompost
Jeśli trawa jest dłuższa lub gdy przeprowadzamy pierwsze i ostatnie koszenie w sezonie, nie powinna zalegać na trawniku. Długie źdźbła i kłosy traw rozkładają się bardzo wolno i sprzyjają filcowaniu się darni co ma negatywny wpływ na wzrost i wygląd trawnika. Ścięta trawa to materia organiczna doskonale nadająca się na kompost.

Powstały kompost z trawy jest niezwykle cennym nawozem organicznym korzystnym zarówno dla roślin jak i pomagającym utrzymać żyzność gleby.
Na początku sezonu wegetacyjnego, gdy ziemia rozmarznie, kompostem z trawy można wzbogacić podłoże. Nawóz z trawy może posłużyć także jako ściółka. Wykorzystać ją można między innymi pod warzywa oraz rośliny sadownicze.

Z kolei jesienią przekopując glebę z kompostem, można poprawić jej właściwości. Gotowy kompost z trawy można stosować w uprawie roślin ozdobnych, nie wymagających kwaśnego odczynu gleby, na przykład. klonów, buków, irg, ligustrów, trzmielin, roślin jednorocznych, dwuletnich, bylin. Swoje zastosowanie znajdzie także w uprawie warzyw i roślin sadowniczych. Sprawdzi się podczas dokarmiania roślin w okresie intensywnego rozwoju, a także podczas sadzenia czy przesadzania.

Ściółkowanie rabat

Ścięte źdźbła traw można użyć do ściółkowania rabat. Rozwiązanie to na pewno spodoba się zwolennikom ekologicznych ogrodów. Skoszona trawa to bogate źródło próchnicy. Zawiera bardzo dużo azotu, a w dodatku szybko się rozkłada i bardzo ogranicza rozwój chwastów. Warstwa pokosu rozłożona na grządkach pozwala na zatrzymanie wilgoci w glebie i uniemożliwia kiełkowanie chwastów. Nie należy do ściółkowania używać pokosu zawierającego kwiatostany traw i innych roślin.

Okrywanie roślin na zimę
Skoszona trawa może być także wykorzystana do zimowego okrywania roślin. Gruba warstwa pokosu zabezpieczy przed mrozem wrażliwe rośliny.

Źródło artykułu:Materiał Partnera