Coraz rzadziej, coraz krócej: jak kochają się Polacy
Coraz szybsze tempo życia przekłada się także na nasze życie seksualne. Kochamy się coraz krócej i coraz rzadziej. Czy wpływa to na naszą satysfakcję z życia seksualnego? Do polskich sypialni zajrzał profesor Zbigniew Izdebski, który wspólnie z Polharmą przeprowadził badanie "Seksualność Polaków 2011".
Coraz szybsze tempo życia przekłada się także na nasze życie seksualne. Kochamy się coraz krócej i coraz rzadziej. Czy wpływa to na naszą satysfakcję z życia seksualnego? Do polskiej sypialni zajrzał profesor Zbigniew Izdebski, który wspólnie z Polpharmą przeprowadził badanie "Seksualność Polaków 2011".
Średni czas trwania stosunku to 13,9 minut - o cztery minuty krócej niż przed 10 laty. Jeszcze w 2001 długość zbliżenia przekraczała 18 minut, cztery lata później wynosiła prawie kwadrans (14,5 minuty). Dlaczego seks zajmuje nam coraz mniej czasu?
Badanie przeprowadzone w ramach Ogólnopolskiego Programu Zdrowia Seksualnego.
POLECAMY: * Jakich facetów lubią kobiety?*
70 proc. zadowolonych Polaków
Tłumaczy to profesor Izdebski: "Od roku 2001 minęła cała dekada, zaszły zmiany w sferze społecznej, kulturalnej i obyczajowej, a co za tym idzie, zmienił się także styl życia Polaków. Żyjemy w coraz większym tempie, precyzyjnie dzielimy czas na sferę prywatną i zawodową. Wszędzie bardziej się spieszymy i wychodzi na to, że w seksie także".
Krótsza średnia długość stosunku seksualnego wcale nie oznacza mniejszej satysfakcji z seksu. 68 proc. mężczyzn i 67 proc. kobiet w Polsce uważa taki czas zbliżenia za odpowiedni. Podobne wyniki odnotowano w kwestii zadowolenia z życia seksualnego. Spośród 68 proc. mężczyzn, 27 proc. jest bardzo zadowolonych, a 41 proc. raczej zadowolonych. W przypadku kobiet sytuacja jest porównywalna: 27 proc. jest bardzo zadowolona, a 40 proc. raczej zadowolona.
POLECAMY: * Jakich facetów lubią kobiety?*
Przynajmniej raz w tygodniu
Co z częstotliwością intymnych zbliżeń? Na codzienną przyjemność ma czas zaledwie 5 proc. osób będących w związkach i 2 proc. singli. Większość, bo 71 proc. Polaków, uprawia seks przynajmniej raz w tygodniu. To całkiem niezły wynik!
Okazało się także, że Polacy współżyją częściej będąc w związku niż jako single. Mogłoby się wydawać, że osoby samotne mają większą możliwość "korzystania z życia". Tymczasem zaledwie 47 proc. singli deklaruje, że współżyje seksualnie 2-3 razy w tygodniu. Pozostawanie w związku w istotny sposób wpływa także na satysfakcję z życia seksualnego.
POLECAMY: * Jakich facetów lubią kobiety?*
W związku lepiej niż samemu
Wyniki komentuje profesor Zbigniew Izdebski, autor badania i ekspert Ogólnopolskiego Programu Zdrowia Seksualnego: "Deklaracje, co do częstości odbywania stosunków seksualnych 2-3 razy w tygodniu są nieco większe w grupie mężczyzn niż w grupie kobiet. Wyraźnie widać, że dla osób, które zainteresowane są systematycznym współżyciem seksualnym, ze zrozumiałych względów życie w związku jest bardziej korzystne niż życie w pojedynkę. Pozostawanie w związku w istotny sposób wpływa na satysfakcję z życia seksualnego. 83 proc. respondentów, będących w związku przyznaje, że są dla siebie atrakcyjni seksualnie. Jednocześnie dla ponad połowy badanych istotną kwestią jest możliwość realizowania własnych potrzeb seksualnych w związku. Głównym powodem życia w pojedynkę jest natomiast brak odpowiedniej osoby do założenia stałego związku - powód ten podała niemal polowa Polaków żyjących obecnie w pojedynkę".
POLECAMY: * Jakich facetów lubią kobiety?*