Coraz więcej "srebrnych rozwodów". "Gdybym mogła cofnąć czas"
Dawniej trwały w małżeństwie, mimo że nie czuły się w nim spełnione. Bywało, że doświadczały przemocy ze strony partnera. Dane GUS-u pokazują jednak, że rozwodów par z długim stażem jest coraz więcej. - Gdybym mogła cofnąć czas, rozwiodłabym się szybciej - mówi Anna.
06.11.2023 | aktual.: 06.11.2023 14:33
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Anna z Warszawy w rozmowie z Wirtualną Polską przyznała, że długo dojrzewała do rozwodu. Podkreśliła, że kobiety zbyt wiele rzeczy wybaczają, przymykają oko, albo się łudzą, że będzie w końcu lepiej.
- Gdybym mogła cofnąć czas, rozwiodłabym się szybciej. Bałam się jednak, że nie dam sobie rady. Guzik prawda! Gdy zmuszają nas do tego okoliczności, znajdujemy w sobie ogromną siłę - dodała kobieta, która w końcu zdecydowała się na tzw. srebrny rozwód. Mogła jednak liczyć na wsparcie dzieci, które zapytały tylko: "Mamo, dlaczego tak późno?". Inne kobiety nie mają tyle szczęścia, rodzina często nie rozumie, dlaczego po tylu latach chcą odejść.
"Srebrne rozwody" coraz popularniejsze w Polsce?
Termin "srebrny rozwód" powstał w Stanach Zjednoczonych. Jego autorem jest Amerykańskie Stowarzyszenie Osób Emerytowanych. Możemy się też spotkać z pojęciami "siwy rozwód" lub "szara rewolucja rozwodowa". Wszystkie jednak odnoszą się do tego samego zjawiska.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Srebrny rozwód" to określenie małżeństwa z co najmniej 30-letnim stażem, które zdecydowało się na rozwód. Okazuje się, że to zjawisko jest zauważalne nie tylko w Stanach Zjednoczonych, lecz także w Polsce. Pierwsza fala takich rozwodów pojawiła się w 2014 roku. Jak pokazują dane statystyczne, wówczas aż 30 proc. wszystkich rozwodów dotyczyło par z ponad 30-letnim stażem.
"Dane statystyczne są niepokojące i niestety wszystko wskazuje na to, że będą miały tendencję wzrostową. Osoby 65-letnie i starsze stanowią obecnie blisko 15 proc. społeczeństwa polskiego, a według przewidywań GUS, w roku 2035 odsetek ten wzrośnie do 23 proc. Wniosek z tego płynący jest taki, że w takich okolicznościach coraz więcej par będzie wybierać taką drogę do wyjścia z niekomfortowej sytuacji" - czytamy na stronie adwokat-łódź.pl.
Powiedzieli "dość"
Przykłady "srebrnych rozwodów" można też znaleźć w polskim show-biznesie. Swego czasu głośno się zrobiło o Maryli Rodowicz i Andrzeju Dużyńskim, którzy rozstali się po ponad 30 latach. Ewa Gawryluk oraz Waldemar Błaszczyk rozwiedli się z kolei po 22 wspólnych latach. W mediach pojawiła się też informacja o rozwodzie Beaty Kozidrak, która zdecydowała się na ten krok po 37 latach.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl