Trwa ładowanie...

Ćwiczenia w ciąży. Jaką aktywność fizyczną poleca się kobietom w ciąży?

Ćwiczenia w ciąży pozwalają ciężarnym kobietom poprawić kondycję i zachować zdrowie swoje i maluszka. Ćwiczenia w ciąży korzystnie wpływają na organizm przyszłych mam i przygotowują ich ciało do nadchodzącego porodu. Odpowiednio dobrane ćwiczenia dla ciężarnych są bezpieczne i przynoszą kobietom liczne korzyści.

Share
Ćwiczenia w ciąży. Jaką aktywność fizyczną poleca się kobietom w ciąży?
Źródło: 123RF
d4h5ic8

Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży?

Ćwiczenia w ciąży przynoszą przyszłym mamom wiele korzyści. Ich efekty będą odczuwane nie tylko w czasie ciąży, ale również przy porodzie i w okresie połogu. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie i pomagają zachować prawidłową postawę. Regularne gimnastykowanie się poprawia samopoczucie, relaksuje oraz gwarantuje spokojny sen.

Udowodniono również, że ćwiczenia w ciąży zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę ciążową. Dodatkową zaletą ćwiczeń w ciąży jest zmniejszenie szans na pojawienie się rozstępów. Podczas treningów aktywuje się układ oddechowy i krążeniowy, co dotlenia organizm i sprawia, że skóra jest lepiej odżywiona.

Jakich ćwiczeń nie powinny wykonywać kobiety w ciąży?

Kobiety w ciąży przy wyborze odpowiedniej dla siebie aktywności fizycznej, przede wszystkim powinny pamiętać o zdrowiu i bezpieczeństwie swoim oraz dziecka. Dlatego podczas ciąży na pewno należy zrezygnować ze sportów ekstremalnych i takich, które powodują silne wstrząsy. Lepiej unikać jazdy na rowerze czy jazdy konnej, w których istnieje ryzyko upadku.

d4h5ic8

Kobietom w ciąży odradza się intensywnego biegania, jazdy na nartach, nurkowania czy wspinaczek wysokogórskich. Z oczywistów powodów kobiety w ciąży nie powinny trenować sportów walki i ćwiczeń wysiłkowych.

Pływanie w ciąży

Kobietom w ciąży zazwyczaj doradza się aktywność w wodzie, bo to nie obciąża dodatkowo stawów. Pływanie ponadto relaksuje, zmniejsza napięcia mięśniowe i wzmacnia wszystkie grupy mięśniowe. Pływanie pomaga kobietom w ciąży przygotować się do porodu, ponieważ ćwiczy prawidłowy oddech oraz rozciąga mięśnie. Pływanie ma pozytywny wpływ na układ krążeniowy i oddechowy, a także usprawnia przemianę materii.

Aqua-aerobik dla ciężarnych

Jeśli nie jesteś zwolenniczką samotnych treningów, to inną aktywnością fizyczną w wodzie, na którą możesz się zdecydować jest aqua-aerobik. Aerobik w wodzie bardzo korzystnie wpływa na układ krążenia, a także pomoże przeciwdziałać rozstępom. W czasie ruchu w wodzie tworzą się wiry masujące ciało. To z kolei pobudza układ krążenia, który szybciej usuwa z ciała toksyny.

Taniec w ciąży - taniec

Taniec to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Taniec pozwala spalić nadwyżkę kalorii, usprawnia funkcjonowanie układu krążenia oraz zwiększa elastyczność stawów. W trakcie tańca poprawia się postawa i koordynacja ciała, co podczas ciąży ma niebagatelne znaczenie. Taniec dodatkowo poprawia samopoczucie i pomaga poczuć się lepiej w swoim ciele.

Pilates w ciąży

Pilates jest spokojną formą aktywności fizycznej, która zrelaksuje przyszłe mamy. Największą zaletą pilatesu jest zmniejszanie obrzęków i bólów wywołanych przeciążeniami. Pilates świetnie przygotowuje kobiety w ciąży do porodu. Regularne ćwiczenia wzmacniają mięśnie dna miednicy i brzucha, a także zwalczają problem wysiłkowego nietrzymania moczu.

d4h5ic8

Podziel się opinią

Share
d4h5ic8
d4h5ic8