Czeski synod podjął decyzję. Będą mogli brać ślub w kościele
Ewangelicki Kościół Czeskobraterski podczas synodu podjął decyzję o błogosławieniu par jednopłciowych. Informację przekazano w mediach społecznościowych Kościoła. To nie pierwsza wspólnota, która zdecydowała się na taki krok.
28.05.2023 | aktual.: 28.05.2023 13:42
Ewangelicki Kościół Czeskobraterski zakończył coroczny synod, który odbywał się w dniach 25-27 maja w Pradze. "Program był obfity, a niektóre tematy otworzyły się na naprawdę długą dyskusję, pełną słuchania i prowadzenia we wspólnej modlitwie. Jesteśmy za to wdzięczni" - napisano w poście opublikowanym na facebookowej stronie wspólnoty.
Ewangelicki Kościół Czeskobraterski będzie błogosławił pary jednopłciowe
Jedną z przełomowych decyzji, którą podjęto, jest zgoda na błogosławieństwo par tej samej płci. "Pod koniec spotkania między innymi zapadła przełomowa decyzja, w której synod zgadza się na możliwość błogosławieństwa związków tej samej płci, na życzenie" - czytamy.
W komentarzach pod postem pojawiło się wiele skrajnych opinii. "Dziękuję za podjęcie tej decyzji. Wiem, że proces nie był łatwy i wszyscy zaangażowani zdawali sobie sprawę, jak ważne jest, aby rozwiązać ten problem prawidłowo. To naprawdę historyczny moment" - napisała jedna z internautek. "To wspaniała wiadomość" - dodał inny użytkownik. Nie wszyscy komentatorzy zgadzali się jednak z decyzją, która zapadła na synodzie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Błogosławieństwo par jednopłciowych w Kościołach. U katolików jest zabronione
Decyzję o błogosławieniu par jednopłciowych podjęło także wiele innych Kościołów ewangelickich. "Jest to proces stopniowego rozumienia, że nasza płciowość wcale nie jest taka jednorodna, ale że jest to rzeczywistość nadzwyczaj skomplikowana. Dotyczy to również osób transpłciowych, które rodzą się w ciele, którego nie akceptują" - wyjaśniał bp Marcin Hintz w wywiadzie dla KAI.
Związki jednopłciowe nie są oficjalnie uznawane w Kościele katolickim. Wyłamali się z tego biskupi flamandzcy, którzy wystosowali dokument pt. "Osoby homoseksualne są bliskie duszpastersko. O Kościół gościnny, który nikogo nie wyklucza". Zaproponowali w nim schemat liturgii, podczas której homoseksualni katolicy mogą m.in. odmówić modlitwę "o miłość i wierność". Proponują w nim także modlitwę wspólnoty wierzących za pary homoseksualne. Belgijski episkopat wyjaśniał, że również w Kościele są pary jednopłciowe, które chcą żyć w trwałym związku. "Związki te, choć nie są małżeństwami, mogą być źródłem pokoju i szczęścia" - czytamy.
Decyzja ta wywołała wśród katolików kontrowersje, ponieważ stanowisko Watykanu jednoznacznie zabrania udzielać "błogosławieństwa związkom, które zakładają praktykowanie seksualności poza małżeństwem". Według dokumentu Kongregacji Nauki Wiary z 2021 roku, Kościół może wyłącznie błogosławić pojedyncze osoby homoseksualne, które jednak "przejawiają pragnienie życia w wierności objawionym planom Bożym, tak jak naucza Kościół, ale uznaje za niedozwoloną jakąkolwiek formę błogosławieństwa, która zmierzałaby do uznania ich związków".
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl