Szacuje się, że aż jedna na trzy kobiety powyżej 35 roku życia może mieć problemy z tarczycą. Tymczasem praca tego gruczołu ma wpływ na funkcjonowanie wielu innych organów. Reguluje m.in. temperaturę ciała, tempo bicia serca czy przemianę materii. Mimo że zaburzenia tarczycowe dotyczą tak dużej ilości osób, około połowa pań nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest chora. Oto kilka objawów, mogących świadczyć o tym, że twoja tarczyca nie pracuje prawidłowo.
Szacuje się, że aż jedna na trzy kobiety powyżej 35 roku życia może mieć problemy z tarczycą. Tymczasem praca tego gruczołu ma wpływ na funkcjonowanie wielu innych organów. Reguluje m.in. temperaturę ciała, tempo bicia serca czy przemianę materii. Mimo że zaburzenia tarczycowe dotyczą tak dużej ilości osób, około połowa pań nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest chora. Oto kilka objawów, mogących świadczyć o tym, że twoja tarczyca nie pracuje prawidłowo.
Uczucie wyczerpania
Zmęczenie i brak energii mogą zależeć od wielu czynników, często jednak pozostają w silnym związku z niedoczynnością tarczycy, czyli stanem, w którym gruczoł produkuje zbyt mało hormonów. Powinnaś skontaktować się z lekarzem, jeśli mimo dobrze przesypianych nocy rano wciąż czujesz się zmęczona.
Tekst: na podst. Health.com/Izabela O’Sullivan
(ios/sr), kobieta.wp.pl
Utrzymujące się „doły”
Oznaką niedoczynności tarczycy może być również obniżenie nastroju. Dzieje się tak dlatego, że zbyt mała produkcja hormonów negatywnie odbija się na ilości serotoniny w mózgu. Przy niedoczynności tarczy pozostałe układy funkcjonujące w organizmie przełączają się na „niski” tryb pracy. Nie powinno więc specjalnie dziwić, że podobną zmianę można zaobserwować w przypadku nastroju.
Ciągły niepokój
Podenerwowanie i niepokój to dla odmiany oznaki mogące sygnalizować nadczynność tarczycy, czyli stan, w którym gruczoł wytwarza zbyt dużo hormonów. Organizm dostaje wtedy informację, że ma podkręcić obroty, wszystkie układy funkcjonują więc „nadgorliwie”. Jeśli masz wrażenie, że nie potrafisz się zrelaksować, sprawdź, czy twoja tarczyca nie jest nadaktywna.
Zmieniony apetyt
Wzmożony apetyt również może oznaczać nadczynność tarczycy. Z powodu nadprodukcji hormonów czujesz się cały czas głodna. Jedynym plusem tej sytuacji jest to, że przy zbyt intensywnej pracy gruczołu usprawnia się metabolizm, więc najprawdopodobniej nie odczujesz na wadze przyjmowanego nadmiaru kalorii. Niedoczynność tarczycy może natomiast wpływać na twoje zmysły powonienia i smaku.
Uczucie otumanienia
Może pojawić się oczywiście po nieprzespanej nocy, nierzadko tłumaczymy je sobie też faktem, że się starzejemy. Zwykle nie uświadamiamy sobie natomiast tego, że może mieć związek z funkcjonowaniem tarczycy. Przy jej nadczynności pojawiają się problemy z koncentracją, natomiast w przypadku niedoboru produkowanych przez gruczoł hormonów – kłopoty z pamięcią.
Brak ochoty na seks
Niewielkie albo zerowe zainteresowanie życiem intymnym może być skutkiem ubocznym nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy. Jej niedoczynność często przyczynia się do obniżenia libido, natomiast przy zbyt dużej aktywności połączone czynniki, takie jak wzrost wagi, brak energii oraz bóle w różnych częściach ciała także mogą niekorzystnie odbijać się na życiu seksualnym.
Zaburzenia pracy serca
Przy problemach z tarczycą możesz odczuwać palpitacje, czyli przyspieszenie akcji serca i zwiększenie tempa jego uderzeń do 100-120 razy na minutę. Innym objawem jest kołatanie serca. Jeśli wystąpi, będziesz miała wrażenie, że bije nierówno, zbyt szybko lub za mocno. Możesz odczuwać to poprzez klatkę piersiową albo np. przez szyję. Zaburzenia pracy serca często mają związek z nadczynnością tarczycy.
Szorstka skóra
Sucha, swędząca skóra może być objawem niedoczynności tarczycy. Zmiany w jej strukturze i wyglądzie zwykle spowodowane są spowolnioną przemianą materii (na skutek zbyt niskiej produkcji hormonów tarczycy), przez co obniża się potliwość. Brak nawilżenia szybko przynosi rezultaty w postaci suchej i mało elastycznej skóry. Niedoczynność tarczycy negatywnie wpływa również na stan paznokci, które stają się łamliwe i na których mogą pojawiać się białe prążki.
Zaburzona praca jelit
Osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy często narzekają na zaparcia. Znów ma to związek z niską produkcją hormonów, spowalniającą metabolizm. – W jelitach nie występują żadne ruchy – mówi dr Robin Miller, specjalistka medycyny integracyjnej i współautorka książki „The Smart Woman’s Guide to MidLife & Beyond” („Przewodnik mądrej kobiety po średnim i bardziej zaawansowanym wieku”). – To jeden z trzech głównych objawów niedoczynności tarczycy - dodaje. Z odwrotną sytuacją mamy natomiast do czynienia w przypadku nadczynności gruczołu. Nadmierna produkcja wytwarzanych przez niego hormonów może powodować biegunki i ponadprzeciętną aktywność jelit.
Zmienione cykle menstruacyjne
Długie, obfite i bolesne miesiączki mogą być rezultatem niedoczynności tarczycy. Cykl w tym przypadku jest także nieco krótszy. Natomiast przy nadczynności gruczołu często mamy do czynienia z nieregularnym miesiączkowaniem. Krwawienie trwa krócej i jest niewielkie. – Zawsze pytam moje pacjentki o ich cykl menstruacyjny i o to, czy miesiączki występują regularnie – mówi dr Miller, która uważa, że nieregularne krwawienia są silnie powiązane z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy.
Bóle w różnych częściach ciała
Ból, który pojawia się po zbyt intensywnym treningu fizycznym, można wyjaśnić całkiem łatwo. Jeśli jednak atakuje cię nagle albo niespodziewanie doświadczasz łaskotania czy odrętwienia w ramionach, nogach, stopach albo dłoniach, może być to sygnał, że cierpisz na niedoczynność tarczycy. W dłuższej perspektywie zbyt mała produkcja hormonów tarczycowych może uszkadzać nerwy wysyłające sygnały z mózgu i rdzenia kręgowego do reszty ciała. Objawem tego są właśnie owe niewyjaśnione łaskotki i ukłucia.
Wysokie ciśnienie
Podwyższone ciśnienie tętnicze może być symptomem nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy, zarówno jej niedoczynności, jak i nadmiernej ilości produkowanych przez ten gruczoł hormonów. Niektóre dane wskazują, że osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy są aż 2-3 razy bardziej narażone na nadciśnienie. Za tym stwierdzeniem stoi teoria, że niska produkcja hormonów tarczycowych może spowalniać pracę serca, co niekorzystnie wpływa na siłę, z jaką pompowana jest krew, a także na elastyczność ścian naczyń krwionośnych. Oba te czynniki przyczyniają się do podwyższenia ciśnienia.
Popsuty "wewnętrzny termometr"
Uczucie chłodu i dreszcze mogą mieć związek z niedoczynnością tarczycy. Spowolniona na skutek zbyt małej ilości produkowanych przez gruczoł hormonów praca poszczególnych układów w organizmie oznacza, że komórki spalają mniej energii. Tu związek jest bardzo jasny: mniej energii to także mniej ciepła. Zupełnie odwrotnie jest w przypadku nadczynności tarczycy. Osobom cierpiącym na to zaburzenie często jest za gorąco i narzekają na nadmierną potliwość.
Chrypa albo zmiana wyglądu szyi
Uczucie „kluchy” w gardle albo zmiana barwy głosu mogą oznaczać problemy z tarczycą. Jednym sposobem na sprawdzenie, gdzie leży problem, jest dokładne przyjrzenie się własnej szyi. Czy widać na niej jakiekolwiek oznaki opuchnięcia tarczycy? Weź do ręki małe lusterko i obserwuj, czy kiedy pijesz wodę albo przełykasz ślinę w okolicach gruczołu (znajdującego się poniżej jabłka Adama, ale nad obojczykami) nie pojawiają się żadne wybrzuszenia. Jeśli takie znajdziesz, zgłoś się do lekarza.
Rozregulowany zegar biologiczny
Chce ci się ciągle spać? To często objaw niedoczynności tarczycy. Praca poszczególnych układów może być spowolniona do tego stopnia, że drzemka w środku dnia wydaje się świetnym pomysłem. Dla odmiany, w przypadku nadczynności tarczycy pojawia się niepokój i przyspieszony puls, co może przyczynić się do wystąpienia problemów ze snem.
Wzrost wagi
Przybieranie na wadze przy diagnozie zaburzeń pracy tarczycy nigdy nie jest jedynym czynnikiem branym pod uwagę, ale należy do tych, z którymi kobiety najczęściej zgłaszają się do lekarza. Jeśli nie jesz więcej niż do tej pory, a mimo to tyjesz, przyczyną może być niedoczynność tego gruczołu. Podobnie jest w przypadku, w którym panie regularnie ćwiczą, by zachować ładną sylwetkę, ale wysiłek fizyczny nie przynosi żadnych rezultatów. Niemal zawsze przyczyną jest nieprawidłowa praca tarczycy. Natomiast nagły spadek wagi (niezwiązany z dietą ani ćwiczeniami) może sygnalizować nadczynność tego gruczołu.
Osłabione włosy
Suche, łamliwe i wypadające włosy to często symptom niedoczynności tarczycy. Niewielka ilość wytwarzanych przez nią hormonów zakłóca porost włosów i sprawia, że zbyt dużo mieszków włosowych przechodzi w fazę spoczynku. Czasem zmiany nie dotyczą wyłącznie głowy, lecz także innych części ciała. Osłabione mogą być więc również brwi. – Wiele moich pacjentek mówi mi, że przysłał je fryzjer – twierdzi dr Miller, dziwiąc się, że styliści są często bardziej świadomi problemu niż niektórzy lekarze.
Trudności z zajściem w ciążę
Jeśli pomimo kilkumiesięcznych starań o dziecko masz trudności z zajściem w ciążę, odpowiedzialność za to mogą ponosić zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy. Oba zaburzenia zakłócają jajeczkowanie, co negatywnie wpływa na płodność. Nieprawidłowa praca tarczycy może również powodować komplikacje w przebiegu ciąży.
Podwyższony cholesterol
Jeśli pomimo stosowania zdrowej diety i prowadzenia aktywnego trybu życia poziom złego cholesterolu LDL w twoim organizmie jest zbyt wysoki, powinnaś sprawdzić, czy nie masz problemów z tarczycą. Za podniesiony poziom złego cholesterolu często bowiem odpowiada niedoczynność gruczołu. Nieleczona może prowadzić do chorób serca.
Tekst: na podst. Health.com/Izabela O’Sullivan
(ios/sr), kobieta.wp.pl