Czy można przyjść na cmentarz z psem? Przepisy mówią jedno

Czy można przyjść na cmentarz z psem? Przepisy mówią jedno

Czy można przyjść na cmentarz z psem?
Czy można przyjść na cmentarz z psem?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Adobe Stock
31.10.2022 17:40, aktualizacja: 31.10.2022 18:06

Chcesz odwiedzić groby bliskich i nie masz co zrobić z czworonożnym pupilem? Przepisy odnośnie do przychodzenia na cmentarz ze zwierzakami nie są zbyt jasne i odbiegają od tego, co dzieje się w praktyce.

Co roku z okazji święta Wszystkich Zmarłych wybieramy się na cmentarze, by w symboliczny sposób pokazać, że wciąż pamiętamy o swoich przodkach. Często wiąże się to z wielogodzinną podróżą samochodem. Nie zawsze mamy też z kim zostawić psa w domu. Czy w takiej sytuacji może on z nami pojechać na cmentarz? Sprawdzamy, co na ten temat mówią przepisy.

Czy pies może z nami wejść na cmentarz?

W przestrzeni publicznej właściciel odpowiada za to, jak zachowuje się jego czworonożny przyjaciel. Jeśli dojdzie do jakiegoś wykroczenia - będzie mieć obowiązek zapłacić mandat. Zawsze kiedy zabieramy psiaka do komunikacji miejskiej czy właśnie na cmentarz, pamiętajmy, aby mieć go na smyczy i w kagańcu. Niestety w wielu miejscach zauważymy znaki zakazujące przyprowadzania zwierząt i tu możemy się zaskoczyć. Taki zakaz bowiem jest niezgodny z prawem - nie ma żadnych informacji mówiących o tym, że pies ma zakaz wstępu na cmentarz.

Przy tym jednak ciągle obowiązuje nas smycz oraz kaganiec. Kierujmy się również rozsądkiem - jeżeli mamy świadomość, że nasz pies może zachować się agresywnie, zdecydowanie lepiej będzie, jeśli nie odwiedzimy cmentarza ze zwierzakiem. Zwróćmy też uwagę na to, że pierwsze dwa dni listopada są czasem zadumy, podczas których wiele osób potrzebuje ciszy, aby w spokoju odwiedzić groby, co powinniśmy uszanować. Szczekający, nawet najbardziej uroczy, psiak raczej nie pomoże przy zachowaniu takiego nastroju.

Mandat za psa, który nie jest w stanie właściwie się zachować w miejscu publicznym, może nas wynieść nawet tysiąc złotych. Jeśli doszłoby do pogryzienia, czeka nas nawet ograniczenie wolności. Według przepisów za niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy spacerze z psem zapłacimy od 50 do 250 złotych. Z kolei jeśli nie zachowujemy wspomnianych środków ostrożności i przy okazji stwarzamy niebezpieczeństwo dla zdrowia lub życia drugiego człowieka, mandat będzie wynosić 500 złotych.

Zwierzak w sklepie. Co mówią przepisy?

To kolejny przypadek, gdy teoria nijak ma się do praktyki. Centra handlowe oraz sklepy są przecież przestrzenią publiczną, jednak tu przy wejściach zazwyczaj zobaczymy informację o zakazie wprowadzania psów do środka. Sklepy tłumaczą się zasadami sanitarnymi oraz komfortem innych klientów. Warto zawsze zapytać się obsługi, aby nie narobić kłopotów zarówno sobie, jak i pracownikom sklepu.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta