Oto kto może wziąć drugi ślub kościelny. Ksiądz nie może odmówić
Nie jest tajemnicą, że w Kościele katolickim nie ma rozwodów. Jak w takim razie można ponownie stanąć na ślubnym kobiercu? Okazuje się, że istnieje kilka konkretnych przypadków, dzięki którym jest to możliwe.
02.10.2024 | aktual.: 02.10.2024 10:42
"Zacznijmy od tego, że określenie 'drugi ślub kościelny' jest mocno kolokwialne i dość nieprecyzyjne a sam proces jest bardziej skomplikowany - zaznaczył w rozmowie z Onetem adwokat kościelny dr Michał Poczmański. Kiedy w takim razie to jest możliwe? Specjalista postawił sprawę jasno.
Jak unieważnić ślub kościelny?
Dr Poczmański nie ukrywa, że istnieje kilka przypadków, dzięki którym osoby, które w przeszłości zawierały związek małżeński, będą mogły ponownie stanąć na ślubnym kobiercu. Jedną z najpopularniejszych z możliwych opcji jest stwierdzenie nieważności małżeństwa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"To procedura, która ma setki lat tradycji. Taki proces wymaga dokładnego streszczenia przebiegu małżeństwa, ale też okresu narzeczeństwa. Również z takimi szczegółami, o co się kłócili małżonkowie, kiedy i jak się kłócili, z jakich rodzin pochodzą. Wskazać należy przede wszystkim powód do stwierdzenia nieważności małżeństwa"
Adwokat przyznał również, że osoby, które wnioskują o stwierdzenie nieważności małżeństwa, często jako główny z powodów wskazują niezdolność partnera lub partnerki do wypełniania istotnych obowiązków małżeńskich.
"Najczęściej mam do czynienia z uzależnianiami do alkoholu, narkotyków, czy seksu. Dość popularny jest niestety temat uzależnienia od pracy, pracoholizm. Wiele osób boryka się też osobowością narcystyczną, czy osobowością bierno-zależną, czyli mówiąc inaczej "nieodciętą pępowiną". Takie uzależnienie od matki czy ojca bywa wyniszczające dla małżeństwa, szczególnie młodego".
Warto również wspomnieć o tym, że wzięcie "drugiego ślubu kościelnego" jest także możliwe w przypadku, gdy jedno z małżonków umrze.
"Wtedy małżonek de facto ma dwa małżeństwa sakramentalne na koncie, jedno po drugim, i obydwa są ważne".
Trwa głosowanie w plebiscycie #Wszechmocne. Kliknij w baner poniżej, by oddać głos na swoją Wszechmocną!
Nieważność małżeństwa a ślub kościelny
Okazuje się, że nieważność małżeństw nie zawsze otwiera drzwi do drugiego ślubu kościelnego. Dr Michał Poczmański w tej samej rozmowie przyznał, że sąd kościelny może zastosować tzw. klauzulę zakazującą. Osoby nią objęte nie mogą wówczas ponownie stanąć na ślubnym kobiercu.
"Gdy taka osoba będzie chciała ponownie się pobrać, wtedy sąd kościelny z pomocą biegłego psychologa sądowego będzie weryfikował, czy ona nadal jest niezdolna".
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.