Wiele kobiet stosuje diety i dużo trudu kosztuje je utrzymanie zgrabnej figury. Za nic w świecie nie chciałyby zmarnować wysiłku. Tymczasem pigułki antykoncepcyjne wciąż mają złą sławę, jeśli chodzi o przybieranie na wadze po ich zażywaniu. Wybierając między skuteczną antykoncepcją, a utratą figury, kobiety często wolą ryzykować ciążę. Czy słusznie?
Wiele kobiet stosuje diety i dużo trudu kosztuje je utrzymanie zgrabnej figury. Za nic w świecie nie chciałyby zmarnować wysiłku. Tymczasem pigułki antykoncepcyjne wciąż mają złą sławę, jeśli chodzi o przybieranie na wadze po ich zażywaniu. Wybierając między skuteczną antykoncepcją, a utratą figury, kobiety często wolą ryzykować ciążę. Czy słusznie?
Współczesne tabletki antykoncepcyjne bezpośrednio nie powodują przyrostu tkanki tłuszczowej. Sprawa jest jednak nieco bardziej skomplikowana. U części kobiet rzeczywiście w czasie ich przyjmowania można zauważyć nieznaczny przyrost wagi, najczęściej około 1 - 2 kg.
Tekst: Monika Doroszkiewicz/ mos/ (kg)
To wina wody!
To jednak nie wina dodatkowo odłożonego tłuszczyku, lecz zatrzymania wody w organizmie, spowodowanego właśnie przez hormony. To za sprawą estrogenów kobieta może wtedy czuć się opuchnięta. Nie ma jednak powodu do niepokoju, bowiem zatrzymanych w organizmie płynów pozbywamy się podczas przerwy w przyjmowaniu tabletek, jaką robimy na miesiączkę.
A po kilku cyklach waga zwykle wraca do normy. Jeśli jednak obrzęki są duże, warto to skonsultować z lekarzem, który może zmienić pigułki na te z nieco mniejszą dawką estrogenów. Należy też przyjrzeć się, czy w diecie nie mamy zbyt dużo soli, która zatrzymuje wodę w organizmie.
Masz większy apetyt?
Skąd więc wzięła się obiegowa opinia, że pigułka powoduje wzrost masy ciała? Większym problemem niż obrzęki, może być fakt, że hormonalne środki antykoncepcyjne u części kobiet mogą niestety spowodować wzrost łaknienia.
Zawarte w pigułkach gestageny zaostrzają apetyt, zwłaszcza na węglowodany. Na tycie najbardziej narażone są panie, które już wcześniej miały skłonności do objadania się. To właśnie dlatego nie dają sobie rady z utrzymaniem wymarzonej wagi. I to niezależnie od tego, czy stosują wkładki domaciczne, pastylki, czy plastry.
Nie tracisz tłuszczu, tylko wodę
Producenci obiecują, że dany preparat może wręcz spowodować spadek wagi. Ale to tylko część prawdy. Do niektórych pigułek dodawany jest środek odwadniający.
Kobieta może więc w początkowym etapie nawet trochę zmniejszyć swoją wagę. Tyle, że nie traci tłuszczu, tylko wodę. Jeśli będzie się objadać, to szybko nadrobi z nawiązką zrzucone kilogramy.
Nie każda tyje
- Warto zdać sobie sprawę z tego, że nie tyje się od pigułki, lecz od zbyt dużej ilości jedzenia, które przyjmujemy. Nie wszystkie kobiety, które stosują antykoncepcję hormonalną, mają problemy z nadwagą. Jeśli umieją kontrolować łaknienie, jedzą regularnie, nie mają się czego obawiać.
Metody hormonalne to najskuteczniejsza forma antykoncepcji. Zamiast rezygnować, może lepiej uregulować sposób odżywiania się - mówi dr. Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik, przewodniczący Zarządu Głównego Towarzystwa Rozwoju Rodziny.
Wybierz właściwą metodę
Przyrost wagi podczas przyjmowania hormonalnej antykoncepcji nie jest jednak regułą. Na 1000 kobiet tyje około 10 - 20, reszta w ogóle nie ma tego typu problemów. Nawet kobiety ze skłonnościami do tycia nie muszą rezygnować z metod hormonalnych.
Kiedy je wykluczymy, zostają jedynie naturalne, a kalendarzyk, czy prezerwatywa nie są skutecznymi sposobami zapobiegania ciąży. Nie sprawdzają się szczególnie u pań o nieregularnych cyklach, u nastolatek i w okresie zbliżania się do przekwitania. Zawodne mogą być u osób, które prowadzą nieregularny tryb życia, często chorują, ale też nie są systematyczne.
Przygotuj się!
Kobiety ze skłonnością do tycia powinny skonsultować się z dietetyczką, która pomoże znaleźć błędy w odżywianiu, ustabilizować dietę. Warto ograniczyć produkty zawierające sól, czyli chipsy, białe pieczywo, gotowane zupy i sosy, słone przekąski i żółte sery. Należy wprowadzić do diety pieczywo pełnoziarniste, kasze, ryż brązowy, płatki owsiane, a także warzywa, które posiadają dużo witamin i błonnika, a mało kalorii.
Uwaga na owoce, jedzmy je w umiarkowanej ilości, ponieważ mają dużo cukrów prostych. Podczas brania pigułek panie powinny nie tylko bardziej niż zwykle kontrolować sposób odżywiania się, ale też wprowadzić ruch. Z pewnością wyjdzie to na zdrowie.
Tekst: Monika Doroszkiewicz/mos/(kg)