Czy siać trawę w październiku? Ogrodnik zna odpowiedź
Zazwyczaj trawę siejemy wiosną. Ale czy to oznacza, że nie można tego robić jesienią? Początek października to ostatni dzwonek, by zadbać o trawnik. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach.
04.10.2023 | aktual.: 17.01.2024 19:09
Trawnik w pełnej okazałości jest jednym z najpiękniejszych elementów każdego ogrodu. Nie tylko dodaje uroku przestrzeni, ale również stanowi doskonałe miejsce do odpoczynku i zabawy na świeżym powietrzu.
Mówi się, że najlepszym terminem na wysiew trawy jest wiosna, najlepiej od momentu rozpoczęcia wegetacji, aż do końcówki maja. Czy oznacza to jednak, że nie można siać trawy w pozostałych miesiącach?
Czy siać trawę w październiku?
Październik z reguły jest dość chłodny. Niektórzy uważają, że siew trawy w takich warunkach może być ryzykowny, ponieważ nasionom może brakować ciepła i światła, które są niezbędne do kiełkowania.
Nie do końca tak jest. Ogrodnicy zapewniają, że nasiona bez trudu wysiejemy także we wrześniu, a nawet do połowy października.
W tym momencie gleba jest dobrze nagrzana po uprzednich letnich miesiącach, a zwiększająca się wilgotność powietrza jesienią tworzy idealne warunki dla wzrostu trawy, która kiełkuje. Trzeba pamiętać, że minimalna temperatura potrzebna do rozwoju trawy wynosi od 6 do 8 stopni Celsjusza. Nawet nieco chłodniejsze wieczory i noce nie będą stanowiły przeszkody dla tego procesu.
Siew trawy na początku października gwarantuje, że korzenie trawy zdążą się ukorzenić przed nadejściem zimy, która przynosi mróz i śnieg.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Siejesz trawę? O tym pamiętaj
Aby zapewnić jednolite kiełkowanie trawy, konieczne jest utrzymanie stałego nawodnienia gleby. Ogrodnicy zalecają, aby przez pierwsze 3-4 tygodnie po wysiewie regularnie podlewać trawnik ręcznie. Strumień wody powinien być delikatny, a ilość nawodnienia umiarkowana. Najlepiej wykonywać te czynności rano lub późnym popołudniem.
Jeśli chcemy, by nasz trawnik był bujny, zdrowy i intensywnie zielony, musimy pamiętać o regularnym przycinaniu. Pierwsze koszenie powinno odbyć się kilka tygodni po siewie, kiedy źdźbła osiągną wysokość około 10 centymetrów. Warto ścinać je do poziomu 3 centymetrów, aby nie zaburzać równowagi między częścią nadziemną a systemem korzeniowym.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl