ModaCzy Warszawa ma płeć?

Czy Warszawa ma płeć?

Czy Warszawa ma płeć?
Źródło zdjęć: © sxc.hu
04.12.2009 10:59, aktualizacja: 26.05.2010 13:17

Kraków pewnie jest facetem, podobnie jest z Poznaniem, Wrocławiem czy Gdańskiem. Ale Warszawa? Warszawa jest kobietą, co pomagają udowodnić organizatorki festiwalu pod ta nazwą , odbywającego się w grudniu w … Warszawie.

Kraków pewnie jest facetem, podobnie jest z Poznaniem, Wrocławiem czy Gdańskiem. Ale Warszawa? Warszawa jest kobietą, co pomagają udowodnić organizatorki festiwalu pod ta nazwą , odbywającego się w grudniu w … Warszawie.

„Warszawa jest kobietą” to niezwykłe trzy dni o warszawiankach i dla warszawianek. W postindustrialnej przestrzeni klubu „1500m2 do wynajęcia” odbędą się miedzy innymi spotkania z niezwykłymi mieszkankami tego miasta. Pojawią się takie panie jak: Barbara Hoff, Grażyna Hase, Bogumiła Wander, Natalia Jaroszewska, Anna Straszewska, Agata Nowicka, Maria Strzelecka, Anna Plewicka, Zuzanna Ozimecka, Agata Passent, Joanna Erbel, będzie można zapytać, pogadać, zagadnąć.

Czy kobiecość jest przebraniem? Czy ubraniem podkreślamy naszą tożsamość? Czy – w końcu - warszawiankę można poznać po ubraniu? Festiwal rozpocznie się od multimedialnego przeglądu kobiecych szaf i torebek – dekada po dekadzie.

Na ekranie wskrzeszone zostaną miejsca, tak znaczące dla warszawskiej mody, jak przedwojenny Dom Mody Hersego, powojenny Dom Mody "Ewa", ciuchy na Placu Szembeka, stadion Skry i X-lecia. Przy okazji przypomniane zostaną sylwetki wyjątkowych kobiet mody polskiej: nieżyjącej już Jadwigi Grabowskiej (zwanej polską Coco Chanel) oraz specjalnych gości wieczoru: Barbary Hoff i Grażyny Hase. To spotkanie uzupełni impreza bardzo na czasie: Przedświąteczny Ciuch Exchange. Organizatorki zaprosiły warszawskie showroomy, second handy, projektantów biżuterii, ubrań etc, którzy w ramach akcji wystawią swoje skarby na sprzedaż. Oczywiście każda z pań może też „wywietrzyć swoją szafę” i oddać swoje ubrania…

Szczególnie ciekawie zapowiada się dyskusja wokoło projektu „Warszawianka I dekady XXI wieku”. Prezentacje projektu przygotowanego przez Feminotekę poprzedzi dyskusja o przedsiębiorczych warszawiankach, którą poprowadzi Sylwia Chutnik. Ostatni dzień festiwalu rozpocznie Ewa Wanat, a poświęcony będzie on … starzeniu się kobiet. Ale nie tylko wymiarowi, który nadają temu problemowi kolorowe gazety pisząc o zmarszczkach. Będzie o niewidzialności w mieście, będzie tez o seksie: seksuolog Andrzej Depko opowie o tym, jak zmienia się i dojrzewa seksualność kobiet i jak bez względu na wiek nie odmawiać sobie przyjemności.

Skąd pomysł na festiwal o i dla warszawianek? Organizatorki piszą: „Warszawa jest kobietą” to pierwsza niezależna inicjatywa kulturalno-społeczna zadedykowana kobietom Warszawy, minionych dekad i żyjącym współcześnie. Celem projektu jest nakreślenie portretu Warszawianki I dekady XXI wieku, wskrzeszenie barwnej przeszłości Stolicy, przypomnienie przełomowych metamorfoz warszawianek na przestrzeni dekad oraz sprawdzenie jak pomimo wieku nie odmawiać sobie przyjemności…

Program festiwalu powstał z myślą o kobietach w każdym wieku. Przyjrzyjmy się kobietom w swoim otoczeniu, bliższym i dalszym – zaprośmy mamę i babcię. Festiwal ma być okazją, aby wymienić doświadczenia pokoleń. – zachęcają.