Czym wyprać dywan? Domowe sposoby
Aby wyprać dywan, nie trzeba nawet zdejmować go z podłogi. Można się również obyć bez wody. Domowe metody sprawiają, że utrzymanie go w czystości to nie problem ani przy ograniczonym budżecie, ani przy ciągłym braku czasu na sprzątanie. Czym wyprać dywan? Przedstawiamy kilka najpopularniejszych naturalnych środków piorących.
11.07.2018 | aktual.: 29.03.2019 11:11
Jak wyprać dywan na sucho?
Pranie dywanu na sucho to duże ułatwienie dla tych, którzy używają zbyt dużej wykładziny, by zmieściła się w pralce, nie dysponują wystarczającą ilością czasu na ręczne pranie czy nie mają dostatecznie dużo miejsca, by pozostawić dywan do wysuszenia. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdemu rodzajowi włókien służy czyszczenie przy użyciu suchych preparatów. Metoda może zaszkodzić długiemu włosiu oraz bardzo wrażliwym tkaninom, takim jak wiskoza. Pranie na sucho nie jest też najlepszym pomysłem w przypadku, gdy na dywanie stoją ciężkie meble. Cała powierzchnia musi być odsłonięta lub przynajmniej łatwo dostępna, by po czyszczeniu możliwe było dokładne odkurzenie dywanu z proszku. Prać na sucho można przy użyciu sody oczyszczonej, soli kuchennej albo gotowych preparatów ze sklepu.
Jak wyprać dywan sodą oczyszczoną?
Dzięki sodzie oczyszczonej da się zdezynfekować i odświeżyć powierzchnię dywanu, a przy okazji wyostrzyć kolory, które z czasem poszarzały. Wystarczy tylko rozsypać proszek równomiernie na całej wykładzinie, wetrzeć go w włókna, używając suchej szmatki albo szczotki, a następnie odczekać kilka godzin (najlepiej całą noc). Kiedy soda wchłonie nieczystości i nieprzyjemne zapachy, można odkurzyć dywan.
Jak wyprać dywan octem i solą kuchenną?
W taki sam sposób jak sody oczyszczonej do prania dywanu na sucho używa się soli kuchennej. Można przygotować z niej również miksturę, która sprawdza się w usuwaniu trudnych plam. Sól trzeba rozpuścić w occie albo w spirytusie salicylowym (w proporcji 2 łyżeczki na pół szklanki), a następnie rozprowadzić miksturę na plamie. Już po kilkunastu minutach będzie można zauważyć, jak dywan się rozjaśnia. Alternatywą dla takiego czyszczenia jest pokropienie octem wykładziny oraz posypanie wilgotnego włosia sodą oczyszczoną, która na mokro błyskawicznie wchłania kropelki czerwonego wina, kawy czy soku. Można pozwolić jej wyschnąć, a gdy zamieni się w twardą powłokę na dywanie, ściągnąć przy użyciu zmiotki i szufelki albo odkurzacza.
Jak wyprać dywan z długim włosiem?
Najwięcej trudności przysparza pranie dywanu z długim włosiem (shaggy). Zawodzą tu wszelkie domowe sposoby czyszczenia na sucho, ponieważ konieczne jest dotarcie do nasady głęboko osadzonych włókien, które mogą skrywać ogromne ilości kurzu oraz innego rodzaju zabrudzeń. Utrzymywanie czystości dywanu z długim włosiem możliwe jest tylko dzięki dobrym odkurzaczom z elektroszczotkami. Co najmniej raz w roku dywany takie należy oddawać do profesjonalnego czyszczenia szorowarkami wolnoobrotowymi, które przeczesują wszystkie włókna i wprowadzają pomiędzy nie preparaty usuwające zabrudzenia. Pranie dywanu z długim włosiem w domu nie jest zalecane, ponieważ chłonie on bardzo duże ilości wody, a przez to wysycha nawet przez kilka dni. W tym czasie w wykładzinie może powstać pleśń, która sprawia, że dywan nadaje się do wyrzucenia.