Dekalog panny młodej, począwszy od planowania uroczystości, aż po pomysły na niezapomnianą podróż poślubną
23.10.2009 | aktual.: 24.09.2018 15:56
Ślub jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej kobiety, dlatego też przygotowania do niego zaczynają się już kilkanaście miesięcy wcześniej, a im bliżej tego magicznego dnia, tym bardziej jesteśmy podniecone i zestresowane. Przedstawiamy wam swoisty dekalog panny młodej, począwszy od planowania uroczystości, aż po pomysły na niezapomnianą podróż poślubną.
Ślub jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej kobiety, dlatego też przygotowania do niego zaczynają się już kilkanaście miesięcy wcześniej, a im bliżej tego magicznego dnia, tym bardziej jesteśmy podniecone i zestresowane. Przedstawiamy wam swoisty dekalog panny młodej, począwszy od planowania uroczystości, aż po pomysły na niezapomnianą podróż poślubną. Na koniec podajemy także orientacyjne ceny organizacji wesela.
Tekst: Klaudia Kula
Etap przygotowań
Pamiętajmy, że organizacja ślubu i wesela należy wyłącznie do przyszłych małżonków. Rodzice, teściowe, ciocie i wujkowie mogą, co najwyżej zasugerować swoją pomoc, jak i poddać ciekawe pomysły, ale to „młodzi” decydują o wszystkim. Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Może to być huczne wesele w iście bajkowej scenerii, niewielka kameralna uroczystość, wesele w góralskim stylu, czy też skromny obiad dla świadków i najbliższej rodziny.
Etap przygotowań
Narzeczeni zazwyczaj zaczynają od załatwiania wszelkich formalności związanych z kościołem i Urzędem Stanu Cywilnego. Niemniej są również i tacy, którzy najpierw wybierają lokal weselny, dokonują rezerwacji, a kościół i USC organizują w drugiej kolejności. Kolejno – zazwyczaj na 2-3 miesiące przed zaplanowanym ślubem wręczane (lub rozsyłane) są zaproszenia. Uwaga! Bardzo ważne jest potwierdzenie przybycia gości weselnych, dlatego też w dobrym tonie jest napisanie numeru telefonu celem ułatwienia kontaktu z Młodą Parą.
A co ze świadkami? W praktyce, osoby mające być świadkami na ślubie są o tym informowane dużo wcześniej – nierzadko ma to miejsce przed rozpoczęciem załatwiania jakichkolwiek formalności. W innym wypadku należy poprosić o zgodę domniemanych świadków maksymalnie na 2 miesiące przed uroczystością.
Staropolskie przesądy. Wierzyć czy nie?
Z przesądami ślubnymi zapewne spotkałaś się nieraz. Mamy lub babcie strofowały córki, ażeby te nie zakładały na palec obrączki ślubnej, ponieważ grozi to staropanieństwem, albo żeby nie siadały w roku stolika, bo nigdy żaden kawaler na nie nie spojrzy. Przesądy zazwyczaj traktowane są z przymrużeniem oka, niemniej jednak „lepiej dmuchać na zimne” – wszak po co kusić los?!
Staropolskie przesądy. Wierzyć czy nie?
Praktycznie każdy polski region ma charakterystyczne dla siebie przesądy. Nie sposób ich wszystkich wymienić, jednak kilka z nich zasługuje na szczególną uwagę.
• planujcie ślub tylko w tych miesiącach, które w swojej nazwie zawierają literę R.
• w dniu ślubu Panna Młoda powinna mieć przy sobie: coś nowego, coś starego, coś białego, coś niebieskiego i coś pożyczonego.
• w drodze do kościoła nie wolno zawracać oraz robić postojów, gdyż grozi to nieudanym małżeństwem.
• w razie upuszczenia obrączki Para Młoda nie powinna jej podnosić, ponieważ oznacza to stratę współmałżonka.
• przy wyjściu z kościoła nie można się potknąć – grozi to upadkami we wspólnym życiu.
• w trakcie pierwszego tańca świeżo upieczeni małżonkowie nie mogą pomylić kroków, bowiem oznacza to brak zgodności w dalszym, wspólnym życiu.
Makijaż
Odpowiednio wykonany makijaż powinien wydobyć naturalne piękno i co ważne, musi być trwały – wszak w dniu ślubu wzruszeń nie brakuje, a przecież nie można dopuścić do sytuacji, że tusz ścieka pannie młodej po policzkach.
Na kilka tygodni przed ślubem kilkukrotnie należy odwiedzić kosmetyczkę celem dogłębnego oczyszczenia skóry twarzy, szyi i dekoltu, wykonania peelingu. Ważna jest także staranna regulacja brwi. Panie z krótkimi i rzadkimi rzęsami mogą pokusić się o wykonanie tzw. trwałej na rzęsy, która nie tylko zalotnie je wywinie, ale również sprawi, że wydadzą się one dłuższe i gęściejsze.
Makijaż
Nie należy również przesadzać z promieniami UV i nadmierną opalenizną. Oczywiście twarz nie powinna być nienaturalnie blada, niemniej spieczona niczym węgielek nie będzie wyglądać korzystnie, co więcej zbyt mocna opalenizna postarza i uwidacznia zmarszczki. Warto wykonać przed ślubem „próbny makijaż”, bowiem wówczas będziemy mogły się przekonać o jego trwałości. Najlepiej wykonać go u tej samej kosmetyczki, która będzie go wykonywać w dzień ślubu.
Zadbaj o ciało
Ślub jest wyjątkowym dniem, w którym każdy, nawet ten najdrobniejszy szczegół musi być dopięty na ostatni guzik. Może się wydawać, że staranna pielęgnacja ciała nie jest potrzebna, ponieważ jest ono w większości schowane pod suknią ślubną. A co z wystającym brzuszkiem, zaokrąglonymi ramionami i kilkoma pryszczami na dekolcie?
Dużo zależy tutaj od przyszłej Panny Młodej. Kobiety regularnie dbające o swoje ciało nie muszą przechodzić drakońskiej diety, spędzać wielu godzin na siłowni, aerobiku i na przeróżnych zabiegach w SPA. Pozostałe panie muszą poświęcić uwagę swojemu ciału kilka miesięcy przed ślubem.
Pamiętajmy jednak, aby nie odchudzać się na własną rękę, lecz skorzystać z porady dietetyka, który ułoży specjalny plan żywieniowy. Dodatkowo warto zapisać się na przykład na basen, siłownię, tai chi lub jogę.
W profesjonalnym salonie kosmetycznym należy wykonać peeling całego ciała, a potem dokładnie je nawilżać. Osoby o jasnej karnacji mogą skorzystać z kilku wizyt na solarium, jednak nie przesadzajmy z czasem opalania – kilkuminutowe seanse w zupełności wystarczą.
Fryzura
Dobór odpowiedniej fryzury ślubnej zależy przede wszystkim od długości włosów. Oczywiście ważne jest również to, czy głowę panny młodej zdobić będzie welon, diadem czy też tiara.
Niepisaną zasadą jest unikanie długiego welonu przy krótkich włosach na tzw. chłopczycę, ponieważ efekt końcowy nie wygląda naturalnie. W przypadku krótkich włosów warto pokusić się o delikatny, skromny diadem. Z kolei włosy długie są wprost stworzone do welonu.
Krótkie czy długie, proste czy kręcone obowiązuje jedna zasada, a mianowicie prostota i elegancja. Ślub to nie weekendowy wypad do klubu czy na dyskotekę – tu obowiązuje szyk i elegancja. Modne są nieśmiertelne koki, delikatne skręty, romantyczne upięcia i proste rozpuszczone włosy. Z fryzurą podobnie jak z makijażem zaleca się na kilka dni przed ślubem wykonanie próbnego uczesania.
Bielizna ślubna
Odpowiednio dobrana bielizna jest bardzo ważnym elementem stroju Panny Młodej. Źle dopasowany biustonosz może skutecznie uprzykrzyć ten szczególny dzień, dlatego na zakupie ślubnej bielizny nie należy oszczędzać.
Ostatnimi laty do łask powracają gorsety, które nie tylko idealnie podtrzymują i modelują biust, ale również ujmują kilka nadliczbowych centymetrów i wysmuklają talię. Panie, które decydują się na biustonosz z pewnością wybiorą tradycyjne bardotki, gdyż to właśnie one sprawdzają się najlepiej w przypadku sukni odkrywającej dekolt i plecy. Jeżeli ślub odbywa się w porze letniej najlepiej zrezygnować z rajstop zastępując je cienkimi pończochami. Natomiast porą zimową najlepiej sprawdzą się ciepłe acz cienkie rajstopy.
Suknia ślubna
Blisko 95 procent przyszłych panien młodych nie wyobraża sobie swojego ślubu w niczym innym aniżeli w białej, tradycyjnej sukni. Ale jakiego wyboru dokonać, skoro salonów mody ślubnej jest pod dostatkiem, a dodatkowo w każdym z nich znajdziemy suknię odpowiednią dla siebie? Zazwyczaj kierujemy się oceną koleżanek, które kupowały suknie w danym salonie. W dalszej kolejności w grę wchodzą ceny oraz jakość proponowanych usług. Panie, które chcą być oryginalne i dodatkowo dysponują pokaźną ilością gotówki mogą również zdecydować się na uszycie sukni ślubnej przez jednego ze znanych projektantów.
Suknia ślubna
Często bywa tak, że wpada nam w oko jedna suknia, ale niestety okazuje się, że wyglądamy w niej wprost fatalnie i żadne poprawki krawieckie nie zdołają przynieść pozytywnego efektu. Suknia ślubna musi pasować do typu sylwetki – eksponować i podkreślać walory oraz jednocześnie tuszować wszelkie niedoskonałości ciała. Pamiętajmy, że możemy czuć się fatalnie i niekomfortowo nawet w najpiękniejszej sukni, dlatego też nie kierujmy się tylko i wyłącznie jej idealnym wyglądem na sklepowym manekinie czy wieszaku.
O czym należy pamiętać?
• poinformować gości weselnych o charakterze uroczystości (rodzinny obiad, wystawne przyjęcie, huczna zabawa, itd.).
• ustalić z fotografem czas trwania sesji zdjęciowej.
• podczas wesela zaplanować kilka ciekawych i dowcipnych toastów.
• zapewnić odpowiedni dobór utworów muzycznych (w zależności od wieku gości weselnych).
• gościom, którzy przyjechali z daleka należy zapewnić nocleg.
Kalkulator w dłoń
Teraz czas na najmniej przyjemną część przygotowań...
Rok 2009 powoli dobiega końca. Wraz z nowym rokiem ceny pójdą w górę, a tym samym całkowity koszt ślubu i wesela zwiększy się. Oczywiście należy sobie zdać sprawę z tego, że koszt w luksusowym hotelu zlokalizowanym w największych miastach w Polsce będzie nawet kilkukrotnie wyższy, niż np. wesele w wiejskiej remizie. Dlatego podane koszty są kosztami optymalnymi – wypośrodkowanymi.
Formalności
• opłata w Urzędzie Stanu Cywilnego – 84 zł
• ofiara dla kościoła – „co łaska”, zwykle w przedziale 200-500 zł
• zapowiedzi – „co łaska”, 25-200 zł
• odpis skrócony aktu urodzenia – ok. 20 zł
• nauki (kościół) – ok. 70-200 zł od pary
Kalkulator w dłoń
Tego nie może zabraknąć:
• obrączki – 400-4000 zł (w zależności od upodobań i zasobności portfela)
• samochód weselny – 600 zł
• zaproszenie – 1szt 1-10 zł
Suknia ślubna, garnitur i dodatki:
• suknia ślubna nowa – 750-10 000 zł
• wypożyczenie sukni ślubnej – 300-2500 zł
• garnitur/smoking/frak – 400-4000 zł
• koszula – 50-150 zł
• muszka/krawat – 50-150 zł
• wypożyczenie garnituru/fraka/smokinga – 200-500 zł
• buty damskie – 150-1000 zł
• buty męskie – 100-700 zł
• welon/diadem/tiara – 100-1500 zł
• rękawiczki – 50-100 zł
Kalkulator w dłoń
Kosmetyczka/fryzjer:
• obcięcie włosów – 30-150 zł
• koloryzacja – 80-250 zł
• uczesanie ślubne – 50-100 zł
• makijaż ślubny – 50-150 zł
• tipsy+manicure – 75-200 zł
Przyjęcie weselne:
• restauracja/bufet – 100-200 zł/os
• tort weselny – 150-300 zł
• placki weselne – 50-80 zł/szt.
• alkohol – 20-75 zł/os
• wynajęcie zespołu muzycznego/DJ-a – 1500-5000 zł
• kamerzysta – 500-2500 zł
• fotograf – 500-3000 zł
• dekoracja sali – do 500 zł
Kalkulator w dłoń
Kościół:
• dekoracja kościoła – 100-300 zł
• organista – 500-300 zł
Kwiaty:
• bukiet ślubny – 150-400 zł
• butonierka – 20-50 zł
Co po ślubie?
Chyba nikt nie wyobraża sobie pierwszych tygodni małżeństwa bez udania się w romantyczną podróż poślubną, która wynagrodzi kilkumiesięczne przygotowania i stres. Podróż poślubną warto zaplanować odpowiednio wcześniej. Biura podróży kuszą romantycznymi wyjazdami do najodleglejszych zakątków świata dodatkowo zapewniając zakwaterowanie w apartamentach dla nowożeńców, pakiet all inclusive oraz wszelkie potrzebne ubezpieczenia. To, gdzie małżonkowie udadzą się w podróż swojego życia uwarunkowane jest przede wszystkim ich gustami. Zwolennicy słońca mogą udać się do słonecznego Egiptu, na jedną z licznych wysp greckich czy też na Malediwy. Z kolei amatorzy zwiedzania wybiorą Paryż, Rzym, Wenecję lub Madryt.