Dieta Kate Middleton niebezpieczna dla zdrowia?
W czasie ceremonii zaślubin Kate Middleton przy wzroście 177cm ważyła zaledwie 53kg. Nie zawsze należała jednak do osób bardzo szczupłych. Przed ślubem zrzuciła 10 kg i zeszła z rozmiaru 40 na 34. Matka księżnej, Carolle Middleton, wyznaje, iż jej córka zawdzięcza nową figurę diecie dr Dukana.
01.06.2011 | aktual.: 02.06.2011 16:21
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W czasie ceremonii zaślubin Kate Middleton przy wzroście 177cm ważyła zaledwie 53kg. Nie zawsze należała jednak do osób bardzo szczupłych. Przed ślubem zrzuciła 10 kg i zeszła z rozmiaru 40 na 34. Matka księżnej, Carolle Middleton, wyznaje, iż jej córka zawdzięcza nową figurę diecie dr Dukana. Fraucuska agencja ds. żywienia Anses ostrzega jednak, iż taki sposób żywienia przypomina „zdrowotny hazard”. Co grozi Kate Middleton?
Dieta Dukana, stosowana przez księżną i jej matkę, przebiega w kilku fazach. Na początku można jeść praktycznie tylko mięso i nabiał, później stopniowo wprowadza się inne produkty, by na końcu ograniczyć restrykcje żywieniowe do zaledwie jednego dnia w tygodniu. W powszechnej opinii panuje przekonanie, iż jest to jedna z najskuteczniejszych metod na pozbycie się zbędnych kilogramów.
O popularności tego sposobu żywienia świadczą chociażby ponad dwa miliony sprzedanych egzemplarzy książki dr Pierre Dukana Nie potrafię schudnąć. Pozycja szybko stała się bestsellerem w wielu krajach świata. Z tego powodu francuska agencja ds. żywności postanowiła przeanalizować dietę pod kątem wpływu na zdrowie.
Anses stwierdziła, iż dieta Dukana jest wyjątkowo niekorzystana i stanowi rodzaj „zdrowotnego hazardu”. Badacze z Instytutu Pasteura w Lilie stwierdzili, że stosowanie założeń opisanych w książce zakłóca funkcjonowanie naturalnego metabolizmu i powoduje znaczne braki w składnikach odżywczych. W diecie poziom spożywanych protein znacznie przekracza rekomendowane dzienne normy. Dostarcza za to 10 razy za mało błonnika, który wpływa korzystnie na układ pokarmowy, wspomaga trawienie i wydalanie. Osoby będące na diecie mogą cierpieć na niedobór witaminy C, przyjmują za to 4 razy za dużo witaminy D i 2 razy za dużo soli.
W efekcie takiej gospodarki mineralnej wzrasta ryzyko złamań i innych problemów związanymi z kośćmi. Mogą pojawić się także ubytki w masie mięśniowej.
Dr Dukan podważa wyniki badań opublikowanych przez francuską agencję. – Nie są oparte na danych naukowych, a jedynie na przypuszczeniach – twierdzi w wywiadzie dla The Daily Telegraph. – Realnym ryzykiem jest za to otyłość. Ludzie codziennie umierają z powodu powikłań zdrowotnych wynikających z nadmiaru kilogramów.
Co innego twierdzi dr Arnaud Cocaul, dietetyk z prestiżowego paryskiego szpitala Salpetriere. – Miałem mnóstwo pacjentów, którzy mówili: byłem na tej diecie i udało się, schudłem 15 kg. Dopytywałem się więc, dlaczego są tu teraz? Zwykle odpowiadali: ponieważ przytyłem 20 – relacjonuje doktor. – Nie nazwałbym tego sukcesem.
Badania dowodzą, iż dieta wysokoproteinowa rzeczywiście prowadzi do szybkiej utraty wagi. Trzeba jednak uzupełniać ją o duże ilości pełnoziarnistych płatków oraz owoce i warzywa. Dieta Dukana uwzględnia je jednak dopiero w późniejszych fazach. Stosującym ten rodzaj odżywiania zaleca się natomiast spożywanie otrębów pszennych, co pomaga uzupełnić poziom błonnika.
Czy Kate Middleton, która jako księżna stanowi wzór do naśladowania, powinna promować tak niebezpieczną dla zdrowia dietę?
(sr)