Dieta na piękny wygląd
Najczęściej, by poprawić wygląd, kupujemy drogie kosmetyki, preparaty farmaceutyczne, udajemy się z wizytą do kosmetyczki lub salonu SPA. Tymczasem by zadbać o swoje ciało potrzebna jest również odpowiednia jego pielęgnacja od wewnątrz. Są bowiem składniki zawarte w pokarmach, które wpływają na kondycje i wygląd skóry, włosów oraz paznokci.
Najczęściej by poprawić wygląd kupujemy drogie kosmetyki, preparaty farmaceutyczne, udajemy się z wizytą do kosmetyczki lub salonu SPA. Tymczasem by zadbać o swoje ciało potrzebna jest również odpowiednia jego pielęgnacja od wewnątrz. By w lusterku zauważyć pozytywne zmiany, modyfikacje powinny się również pojawić w codziennym menu.
Istnieją bowiem składniki zawarte w pokarmach, które wpływają na kondycje i wygląd skóry, włosów oraz paznokci. Na czym polega dieta na piękny wygląd? Po pierwsze należy zwrócić uwagę na odpowiednią podaż pełnowartościowego białka zawartego w chudym drobiu, rybach i chudych produktach mlecznych. Obecne w nich aminokwasy odbudowują zniszczoną strukturę skóry i jej wytworów.
Ważna jest również odpowiednia ilość witaminy A zawartej w produktach mlecznych i rybach, jak też (w postaci beta-karotenu) w żółto-pomarańczowych owocach (morele, brzoskwinie, melony) i warzywach (np. marchew, czerwona papryka, pomidory, dynia, szpinak, brokuły, brukselka). Produkty te warto jeść zawsze z małym dodatkiem tłuszczu - łyżką oleju czy oliwy z oliwek. Witamina A jest bowiem witaminą rozpuszczalną w tłuszczach i bez tego dodatku jej wchłanianie jest niemożliwe.
Zapewnienie odpowiedniej ilości beta-karotenu w diecie pozwoli na dłużej zachować letnią opaleniznę, jest to bowiem najsilniejszy barwnik z grupy karotenoidów, wpływający na koloryt skóry.
W menu powinny również znaleźć się produkty spożywcze bogate w inne witaminy jak: witamina E (oleje, orzechy, morele suszone, ryby) i C (warzywa i owoce). Witamina C reguluje w skórze wytwarzanie melatoniny, której nadmiar tworzy ciemne plamy na odsłoniętych częściach ciała, wystawionych na działanie promieni słonecznych.
Codzienne spożywanie warzyw i owoców bogatych w tą witaminę może wiec wpłynąć na wytworzenie i utrzymanie jednolitej opalenizny. Warto też zwrócić uwagę na żelazo - najlepiej przyswajalne z produktów zwierzęcych (mięsa, podroby) oraz cynk dostępny również w wielu produktach mięsnych i mlecznych oraz grubych kaszach i ciemnym pieczywie, jak również wapń zawarty w mleku i produktach mlecznych.
POLECAMY: * Jaki masz rodzaj cery?*
Czego unikać?
Dymu papierosowego.
„Pustych kalorii”: produktów wysokoprzetworzonych, słodyczy, fast foodów.
Częstego picia mocnej kawy i czarnej herbaty.
Rady na poszczególne problemy - sucha, nieelastyczna skóra
To efekt diety, w której brakuje odpowiedniej ilości białka, jak również witamin: A i B2. Pełnowartościowe białko znajduje się w produktach zwierzęcych takich jak mięso, drób, ryby, jaja, mleko i produkty mleczne. Dobrym źródłem witaminy B2 są podroby (np. wątróbka), jak również jajka (żółtko), sery, migdały, nasiona słonecznika, dyni, nasiona roślin strączkowych, suszone morele i śliwki oraz mięso.
Praktyczna rada. Jeżeli Twoja skóra jest sucha i nieelastyczna na śniadanie codziennie jedz płatki na mleku z dodatkiem pestek dyni i słonecznika oraz suszonymi owocami, lub chudy ser twarogowy z ciemnym pieczywem z ziarnami. Na obiad przygotuj pieczoną pierś kurczaka, lub chudej ryby (dorsz, mintaj, sola, panga), a raz na miesiąc wątróbkę. Dobrą przekąską w ciągu dnia będzie chudy jogurt lub garstka migdałów.
Odpowiednie nawilżenie i elastyczność skóry zapewni również duża ilość płynów. Postaraj się wypić 8 szklanek wody na dobę. Może być z dodatkiem plasterka cytryny, limonki czy pomarańczy.
Trądzik
Osoby mające problemy ze stale pojawiającymi się wypryskami i zaskórniakami powinny przede wszystkim zrezygnować z ostrych, drażniących pokarmów (m.in. pieprz, ostra papryka, ocet spirytusowy), a także z dużych ilości soli. W diecie nie powinny często gościć produkty przetworzone, zawierające duże ilości aromatów, barwników i substancji konserwujących. Warto zrezygnować również z mocnej kawy, czekolady i alkoholu. Korzystne działanie na stan cery może mieć soja i produkty sojowe oraz produkty bogate w witaminę B2 i B6 (ryby, nasiona roślin strączkowych, nasiona słonecznika i sezamu, orzechy włoskie i laskowe, morele suszone, kasza gryczana i jaglana).
Praktyczna rada. Jeżeli problem trądziku dotyczy Ciebie przygotowując potrawy, zamiast soli i pieprzu, używaj ziół – bazylii, oregano, majeranku itp. Zamiast dania z proszku, zjedź na lunch sałatkę z dodatkiem ziaren soi, lub kiełków sojowych. Na podwieczorek zamiast czekoladowego batonika schrup orzechy, lub zjedz parę suszonych moreli.
POLECAMY: * Jaki masz rodzaj cery?*
Coraz więcej zmarszczek
Tutaj pomoże dieta bogata w przeciwutleniacze. Hamują one niebezpieczne dla zdrowia i urody działanie wolnych rodników, których nadmiar widocznie przyspiesza procesy starzenia. Najsilniejszymi przeciwutleniaczami są: witamina E (zwana nawet „witaminą młodości), jak również witamina C, selen, B-karoten oraz flawonoidy. By zapewnić w diecie odpowiednią ilość wyżej wymienionych składników należy codziennie jeść warzywa i owoce, szczególnie w pomidory, paprykę, brokuły, kapustę, sałatę, cebulę, marchewkę, jabłka, truskawki, maliny, porzeczki i jeżyny.
Praktyczna rada. Jeżeli niepokoi Cię pojawianie się na twarzy coraz większej ilości zmarszczek do obiadu przygotuj sobie surówkę z utartej marchwi, jabłka i łyżki oleju, a na kolacje z sałaty, papryki, pomidora i cebuli, na kanapki zawsze kładź plasterki pomidora lub rzodkiewki. Stosuj zasadę, że żaden posiłek nie może być zjedzony bez porcji warzyw lub owoców!
Łamliwe paznokcie
Słabe, łamliwe paznokcie często są cechą dziedziczną, ale odpowiednią dietą można oczywiście wpłynąć na ich wzmocnienie. Pomoże na pewno codzienna porcja białka, szczególnie bogatego w aminokwasy siarkowe (cystynę i metioninę). Paznokcie wzmocni również krzem, wapń i cynk.
Cystyna i metionina występują w mięsie i rybach, nasionach roślin strączkowych, orzechach, jajach oraz serach. By zapewnić sobie odpowiednią dawkę wapnia trzeba codziennie pić mleko i spożywać przetwory mleczne. Źródłem krzemu w diecie są kasze, przetwory zbożowe, warzywa korzeniowe.
Praktyczna rada. Jeżeli Twoje paznokcie ciągle się łamią codziennie wypij 2 kubki jogurtu, lub mleka, zjedz pół kostki sera twarogowego, a co drugi dzień 2 plasterki sera żółtego. Do zup na bazie włoszczyzny spróbuj dodatku nasion soczewicy, a raz na tydzień przygotuj na któryś z posiłków jajecznice z 2-3 jaj.
Suche, pozbawione blasku, wypadające włosy
Dieta podobnie jak w przypadku osłabionych paznokci powinna obfitować w produkty będące źródłem białka, jak również witaminę A, miedź i krzem. Miedź odpowiedzialna jest za utrzymanie struktury kreatyny, która buduje skórę i jej wytwory, a jej dobrymi źródłami są: nasiona słonecznika i sezamu, orzechy laskowe, migdały, nasiona roślin strączkowych, kasza gryczana i owoce suszone jak również mięso i wątroba.
Praktyczna rada. Jeżeli Twoje włosy są suche i słabe co drugi, trzeci dzień jako dodatek obiadowy zjadaj porcję kaszy gryczanej, sałatki i inne potrawy posypuj uprażonymi na patelni nasionami sezamu i słonecznika. Raz na tydzień możesz sobie pozwolić na porcję wątróbki na obiad.
POLECAMY: * Jaki masz rodzaj cery?*