FitnessDietetyczne produkty, które tak naprawdę tuczą

Dietetyczne produkty, które tak naprawdę tuczą

Dietetyczne produkty, które tak naprawdę tuczą

Nie każda dieta jest dla nas dobra i nie każda pomoże nam schudnąć. Tak naprawdę dietetyczne produkty mogą zawierać duże ilości cukru, węglowodanów i tłuszczu. Na co musisz zwracać szczególną uwagę?

Nie każda dieta jest dla nas dobra i nie każda pomoże nam schudnąć. Tak naprawdę dietetyczne produkty mogą zawierać duże ilości cukru, węglowodanów i tłuszczu. Na co musisz zwracać szczególną uwagę?

Zacznijmy od owoców. Kojarzą nam się z energią, zdrowiem i witalnością, ale mogą też siać spustoszenie w organizmie. A wszystko za sprawą cukru i kalorii. Czy wiesz, że pół szklanki suszonych moreli zawiera 25 g cukru i 107 kalorii?

Ponadto producenci często dodają cukier do żurawiny lub wiśni. "To w zasadzie tak jakbyśmy jedli cukierki" - mówi Stephen Gullo, dietetyk z Nowego Jorku. Wybierz świeże owoce, ale ogranicz spożywanie bananów, winogron i mango.

Tekst na podst. yahoo.com (ms)/(kg), kobieta.wp.pl

1 / 8

Hummus

Obraz
© 123RF

Hummus najczęściej przygotowujemy z ciecierzycy, białej fasoli lub nawet z bobu. "Hummus zawiera dużo kalorii" - wyjaśnia Stephen Gullo, dietetyk z Nowego Jorku, który eliminuje go z diety swoich pacjentów. A oni protestują, twierdząc, że to jest przecież źródło białka.

Ekspert wyjaśnia, że w dwóch łyżkach ciecierzycy kryje się 70 kalorii, ale kto poprzestaje na nich? "Jeśli masz silną wolę i wiesz, że możesz poprzestać na dwóch łyżkach hummusu, to może on być dobrym wyborem dla ciebie. Jeśli jednak wiesz, że zjesz całą miskę, to sięgnij po mniej kaloryczne produkty" - dodaje Gullo.

2 / 8

Winogrona

Obraz
© 123RF

W tym przypadku to nie kalorie, ale cukier stanowi problem. Filiżanka winogron zawiera 15 g cukru. Podobnie jak trzy małe ciasteczka.

Dopiero cała kiść winogron może nas zadowolić. Ale uśmiech zniknie z naszej twarzy, gdy podliczymy kalorie. W kiści kryje się 310 kalorii i 75 g cukru.

3 / 8

Zielone soki

Obraz
© 123RF

Po zielone soki chętnie sięgają osoby uprawiające sport. Jednak koktajl z zielonych warzyw może zawierać dużo cukru. W średniej wielkości zielonym soku możemy znaleźć aż 6 łyżeczek cukru. Jest go prawie tak dużo jak w puszce z gazowanym napojem.

Wybierając zielone soki, zapominamy o białku czy innych ważnych składnikach odżywczych i serwujemy sobie zbyt dużo cukru.

4 / 8

Przekąski bezglutenowe

Obraz
© 123RF

Wiele osób na diecie unika glutenu. Czy to jest rozsądne rozwiązanie? Niektórzy producenci uwalniają ciasteczka, krakersy, płatki śniadaniowe czy pizzę od glutenu na rzecz dużej ilości cukru czy tłuszczu.

Trzeba przeczytać etykietę na opakowaniu, by mieć pewność, że nie zafundujemy sobie zbyt dużej dawki cukru.

5 / 8

Jarmuż

Obraz
© 123RF

Jedną z propozycji podania tego warzywa jest skropienie go sosem sałatkowym i posypanie rodzynkami. Jarmuż jest bardzo pomocny w odchudzaniu, ale sekret tkwi w odpowiednim przygotowaniu.

Jeśli przyrządzimy go z ziemniakami, mlekiem migdałowym, cebulą i gałką muszkatołową, to w jednym sycącym kubku znajdziemy 48 kalorii.

6 / 8

Orzechy

Obraz
© 123RF

28 g migdałów lub orzechów ziemnych zawiera 14 g tłuszczu i więcej niż 160 kalorii. "Aby uzyskać korzyści odżywcze z orzechów nerkowca lub migdałów, takie jak magnez, witamina E i kwasy omega-3 bez dodatkowej porcji kalorii, należy posypać nimi sałatkę" - sugeruje ekspert Frank Lipman.

Nie trzeba przesadzać z ilością - 20 orzeszków spokojnie wystarczy - są syte.

7 / 8

Woda kokosowa

Obraz
© 123RF

Orzeźwiający sok z młodych owoców jest kolejną pułapką, która może spowodować, że wskazówki wagi drgną w niechcianą stronę.
Dlaczego? Umiłowana szczególnie przez sportowców woda kokosowa zawiera elektrolity, takie jak sód i potas, które mogą pomóc w ćwiczeniach. Ale nie bez znaczenia jest fakt, że w małym opakowaniu wody znajdziemy 45 kalorii, a niektórzy producenci dodają także cukier lub przecier owocowy.

David Nieman z uczelni w Północnej Karolinie twierdzi, że nie trzeba dostarczać dodatkowych elektrolitów, chyba że ćwiczysz więcej niż godzinę. "Picie czystej wody wystarczy" - podsumowuje.

8 / 8

Super ziarna

Obraz
© 123RF

Eksperci radzą, aby uważać też na super ziarna, takiej jak np. komosa, farro i freekeh. Komosa ryżowa jest bogatym źródłem aminokwasów, błonnika i potasu; orzechowy farro wzmacnia układ odpornościowy i obniża poziom cholesterolu, a freekeh (zboże z Bliskiego Wschodu) ma 4 razy więcej błonnika niż brązowy ryż. Nicole Avena, neurolog z nowojorskiego uniwersytetu uważa, że od spożywania popularnych ziaren można przytyć.

"Błonnik sprawia, że dłużej czujemy uczucie sytości, ale podobnie jak węglowodany, może aktywować układ nagrody w mózgu, co może prowadzić do przejedzenia. I tu pojawia się problem. Należy wziąć pod uwagę, że kubek zawiera od 200 do 260 kalorii" - wyjaśnia ekspertka.
Czyli w tym przypadku również obowiązuje umiar i rozwaga. Kluczem do sukcesu okazuje się systematyczne kontrolowanie spożywanych posiłków.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (16)