FitnessDlaczego kobiety gorzej znoszą alkohol?

Dlaczego kobiety gorzej znoszą alkohol?

Dlaczego kobiety gorzej znoszą alkohol?
Źródło zdjęć: © 123RF

21.01.2014 16:29, aktual.: 22.01.2014 09:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Alkohol nikomu nie służy, ale kobietom bardziej doskwierają skutki uboczne. Upijamy się szybciej, jesteśmy bardziej podatne na uszkodzenia mózgu spowodowane wysokoprocentowymi trunkami. Wynika to z różnic m.in. w metabolizmie i składzie masy ciała. Inaczej wchłaniamy alkohol, inaczej trawimy.

Alkohol nikomu nie służy, ale kobietom bardziej doskwierają skutki uboczne. Upijamy się szybciej, jesteśmy bardziej podatne na uszkodzenia mózgu spowodowane wysokoprocentowymi trunkami. Wynika to z różnic m.in. w metabolizmie i składzie masy ciała. Inaczej wchłaniamy alkohol, inaczej trawimy.

Nie bez znaczenia jest także waga i wzrost, wiek oraz inne czynniki niezwiązane z płcią: czy piłyśmy na pusty żołądek, czy przyjmujemy jakieś leki. Również uwarunkowania genetyczne mogą wpłynąć na to, jak organizm zareaguje.

Ale zacznijmy od początku. Dlaczego to kobiety gorzej znoszą alkohol?:

- Dlaczego występują takie różnice w stężeniu alkoholu we krwi, nawet jeśli kobieta i mężczyzna wypiją tyle samo? Organizm kobiety reaguje na trunki o wiele szybciej. Jedną z przyczyn może być większa zawartość komórek tłuszczowych, a mniejsza wody w porównaniu z mężczyznami. Alkohol nie rozpuszcza się dobrze w tłuszczach, za to bardzo dobrze w wodzie. Dlatego szybciej osiągamy stan upojenia - kolejne dawki są w naszym organizmie mniej „rozcieńczane”. Trzeba jednak dodać, że na skutek odmiennego metabolizmu, organizm kobiety szybciej usuwa alkohol z krwi. Jest on metabolizowany przede wszystkim w wątrobie, której objętość u kobiet jest większa niż u mężczyzn. Dlatego nasz organizm szybciej eliminuje alkohol z krwiobiegu.

- Oto kolejna różnica. Mamy mniej aktywne enzymy żołądkowe, które pomagają w metabolizmie alkoholu. Ten najważniejszy to dehydrogenaza alkoholowa To od niego zależy jak szybko ktoś się upija, czy ma „mocną głowę”. Ktoś z mniejszym stężeniem tego enzymu we krwi może wypić bardzo dużo nie odczuwając upojenia. Dlatego nawet jeśli kobieta i mężczyzna wypiją taką samą ilość alkoholu, to u niej będzie wyższe stężenie alkoholu we krwi. Na pocieszenie dodamy, że taka osoba gorzej radzi sobie z kacem. Podczas procesu rozkładu alkoholu powstaje aldehyd octowy, toksyczna substancja, której pojawienie się daje początek kacowi. To przez nią źle się czujemy, boli nas głowa i odczuwamy nudności, a nawet wymiotujemy.

- Istnieją również teorie, że hormony płciowe mogą mieć wpływ na to, jak alkohol wpływa na organizm. Zależy to od tego, w jakim dniu cyklu został spożyty. Najbardziej odporne na działanie trunków powinnyśmy więc być przed pojawieniem się miesiączki, kiedy wzrasta ilość wody w organizmie.

- Wprawdzie opinia, że picie przez słomkę - tak charakterystyczne dla pań - przyśpiesza proces upicia się, musimy obalić ten mit. Jednak w tym micie znajduje się źdźbło prawdy. Nie chodzi o to, jak jest spożywany, ale o przetrzymywanie trunku w jamie ustnej. W ten sposób wchłaniany jest przez błonę śluzową i jest szybciej rozprowadzany we krwi. Lepiej więc nie delektować się smakiem i szybciej sączyć trunek. Wyjdzie to nam na zdrowie.

Warto pamiętać, jakie szkody wywołuje w naszym organizmie alkohol. Po krótszym okresie picia u kobiet częściej występuje alkoholowe zapalenie wątroby. Częściej rozwija się także alkoholowe uszkodzenia mózgu, co potwierdzają badania techniką rezonansu magnetycznego. Według niektórych badań, picie alkoholu przez długi czas w dużych ilościach zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi.

Jeśli chodzi o serce, to trunki szkodzą tak samo zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Intensywne picie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób mięśnia sercowego niezależnie od płci, jednak u kobiet mogą się pojawić nawet wtedy, gdy okres picia był krótszy niż u mężczyzn. I to znacznie - nawet o 60 procent!

Pamiętajmy też, że alkohol wpływa na funkcje rozrodcze, zaburza prawidłowy cykl menstruacyjny, może przyczynić się do wystąpienia niepłodności, a w przypadku kobiety ciężarnej - do poronienia i upośledzenia rozwoju płodu.

(ma)/(kg), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (10)
Zobacz także