FitnessDlaczego warto jeść figi?

Dlaczego warto jeść figi?

Dlaczego warto jeść figi?

Figowiec uchodzi za jedno z najstarszych drzew rosnących na naszej planecie. Jego owoce, zwykle koloru fioletowego lub brązowego, od wieków są cenione za słodki smak i aromat, a także korzystne dla zdrowia właściwości, które powinny docenić zwłaszcza kobiety.

Figowiec uchodzi za jedno z najstarszych drzew rosnących na naszej planecie. Jego owoce, zwykle koloru fioletowego lub brązowego, od wieków są cenione za słodki smak i aromat, a także korzystne dla zdrowia właściwości, które powinny docenić zwłaszcza kobiety.

Figi powinny znaleźć się w jadłospisie osób, które walczą z nadmiarem kilogramów. Owoce mogą stanowić świetne uzupełnienie diet odchudzających.

Dostarczają bardzo dużo błonnika, który zwiększa objętość w żołądku, wywołuje uczucie sytości, wspomaga procesy przemiany materii, a także prawidłowe funkcjonowanie jelit. Poprawia ich perystaltykę i reguluje proces wypróżniania.

Tekst: (RAF)/(kg), kobieta.wp.pl

1 / 7

Zwiększona witalność seksualna

Obraz
© 123RF

Figa uchodzi za "owoc namiętności". Już w starożytności kojarzyła się z płodnością i miłością fizyczną, była uznawana za afrodyzjak.

Badania wykazały, że aminokwasy zawarte w owocach rzeczywiście pobudzają popęd seksualny, a mężczyznom pomagają dłużej zachować sprawność podczas stosunku. Dlatego warto wprowadzić je do jadłospisu obojga partnerów.

2 / 7

Sposób na kamienie nerkowe

Obraz
© 123RF

Wiele kobiet, szczególnie w okresie ciąży, cierpi z powodu tego schorzenia. Złogi minerałów i skrystalizowanych stoli, tworzące się w górnym odcinku układu moczowego, często się w nim blokują, wywołując silny ból i problemy z oddawaniem moczu.

Figi, m.in. dzięki dużej zawartości magnezu, pomagają uporać się z kamieniami nerkowymi.

Sześć owoców należy zagotować w szklance wody, a później wypić przecedzony napój. Kurację powinniśmy stosować codziennie.

3 / 7

Dla zdrowych kości

Obraz
© 123RF

W owocowej rodzinie figi (zwłaszcza suszone) stanowią najbogatsze źródło wapnia. 100 g tych smakołyków dostarcza go tyle, co szklanka mleka. Zawierają także pokaźną dawkę fosforu. Taki skład sprawia, że świetnie wpływają na układ kostny.

Spożywanie fig zaleca się zwłaszcza kobietom po ukończeniu 50 roku życia, kiedy spada w organizmie poziom wapnia, a kości stają się coraz słabsze, czego konsekwencją często bywa osteoporoza.

4 / 7

Na ból gardła

Obraz
© 123RF

W sezonie jesienno-zimowym zwiększa się nasza podatność na rozmaite infekcje i przeziębienia, których bardzo powszechnym objawem jest ból gardła. Warto wówczas wykorzystać antybiotyczne właściwości figi.

Kilka owoców (świeżych lub suszonych) przez kwadrans gotujemy na małym ogniu w 0,5 l mleka (w ostateczności może być też woda). Później przecedzamy, a wywar wypijamy po przestudzeniu. Niektórzy zalecają, by dodać do niego łyżeczkę miodu lipowego lub spadziowego.

5 / 7

Remedium na trądzik

Obraz
© 123RF

Zarówno świeże, jak i suszone, są bardzo bogatym źródłem prowitaminy A oraz cennych substancji mineralnych: wapnia, potasu i fosforu. Składniki owoców pomagają zachować skórze jędrność i gładkość, a także odblokowują ujścia kanałów łojowych, co sprzyja walce z trądzikiem.

Kobiety zmagające się z tym problemem powinny wprowadzić figi do jadłospisu. Warto też zastosować bliskowschodnią kurację: miażdżymy kilka świeżych owoców i nakładamy na twarz. Pozostawiamy na 15-20 minut.

6 / 7

Poprawa nastroju

Obraz
© 123RF

Rozdrażnienie, stany lękowe, kłopoty ze snem czy wahania nastrojów - z takimi problemami zmaga się wiele kobiet. Dolegliwości mogą się wiązać z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, menopauzą. Niekiedy są konsekwencją stosowania pigułek antykoncepcyjnych.

W takich sytuacjach warto sięgnąć po figi - bogate źródło witaminy B6 i magnezu, czyli substancji pomagających przywrócić równowagę psychiczną.
Owoce zawierają też tryptofan, związek niezbędny do produkcji serotoniny, zwanej hormonem szczęścia.

7 / 7

Niskokaloryczne koktajle

dietazdrowiefigi

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)