Niektórzy nazywają go "owocem-tęczą", ponieważ cieszy nasze oczy różnymi odcieniami koloru zielonego, żółtego i czerwonego. Kremowy, gęsty miąższ mango jest delikatny i orzeźwiający, charakteryzuje się upajającym tropikalnym zapachem. Jednak nie tylko ze względu na walory smakowe warto spożywać mango, nieprzypadkowo uznawane za jeden z najbardziej wartościowych darów natury.
Niektórzy nazywają go "owocem-tęczą", ponieważ cieszy nasze oczy różnymi odcieniami koloru zielonego, żółtego i czerwonego. Kremowy, gęsty miąższ mango jest delikatny i orzeźwiający, charakteryzuje się upajającym tropikalnym zapachem. Jednak nie tylko ze względu na walory smakowe warto spożywać mango, nieprzypadkowo uznawane za jeden z najbardziej wartościowych darów natury.
Zapobiega nowotworom
Według naukowców, w mango znajdziemy ogromną ilość antyoksydantów, czyli związków usuwających z organizmu nadmiar wolnych rodników, odpowiedzialnych za przyspieszenie procesów starzenia organizmu, rozwój chorób układu krążenia i komórek rakowych. Silne działania antynowotworowe mają zwłaszcza polifenole, których w mango jest szczególnie dużo. W połączeniu z innymi składnikami owocu - pektynami czy lupeolem (naturalny kwas salicylowy) pomagają skutecznie walczyć z nowotworem piersi, okrężnicy czy gruczołu krokowego.
(raf)/(mtr), kobieta.wp.pl
Pomaga w trawieniu
Mango jest bardzo bogatym źródłem rozpuszczalnego błonnika - pektyn, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie jelit, poprawiają ich perystaltykę i regulują proces wypróżniania. Owoc świetnie pobudza trawienie oraz zapobiega zaparciom, a także jest skutecznym remedium na niestrawność.
Mango wykazuje też działanie zasadotwórcze. Dzięki temu pomaga uporać się z dość powszechnym kobiecym problemem - zakwaszeniem, przejawiającym się skłonnością do częstych przeziębień, wahaniami nastroju czy problemom z cerą.
Obniża poziom cholesterolu
Dzięki wysokiej zawartości pektyn oraz witaminy C, mango skutecznie obniża poziom "złego" cholesterolu LDL. Jego nadwyżka odkłada się w komórkach ścian tętniczych, tworząc złogi, zwane blaszkami miażdżycowymi. Doprowadza to do zwężenia tętnic wieńcowych, co z kolei przyczynia się do występowania chorób układu krążenia, m.in. udaru mózgu.
Mango jest także skarbnicą witaminy B6, która hamuje wydzielanie homocysteiny - aminokwasu zwiększającego ryzyko zmian miażdżycowych czy zakrzepowych.
Odżywia skórę
Mango jest bardzo cenione w branży kosmetycznej. Wyciąg tego owocu jest składnikiem wielu szamponów i odżywek do włosów, a także balsamów do ciała. Nic dziwnego, ponieważ mango to bogate źródło przeciwutleniaczy, skutecznie powstrzymujących procesy starzenia skóry. Liczne witaminy pomagają ją odżywić i utrzymać właściwy poziom nawilżenia. Lupeol stymuluje biosyntezę kolagenu i zapewnia jego dobrą jakość, a także pobudza namnażanie fibroblastów, poprawiając tym samym jędrność i elastyczność skóry.
Dobre dla diabetyków
Ostatnie badania naukowe wykazały, że spożywanie mango pozwala znacząco obniżyć poziom cukru we krwi. Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy nie potrafią jeszcze udzielić precyzyjnej odpowiedzi na to pytanie, ale prawdopodobnie jest to zasługa wyjątkowej mieszanki związków polifenolowych, skrywających się w aromatycznym owocu. Przeciwutleniacze nie tylko zmniejszają wchłanianie glukozy, ale także pomagają w trawieniu węglowodanów.
Mango ma także jeszcze jedną zaletę dla cukrzyków - posiada dość niski indeks glikemiczny.
Poprawia pracę mózgu i pamięć
Mango powinny wprowadzić do jadłospisu kobiety, które wykonują intensywną pracę umysłową albo mają problemy z pamięcią i koncentracją. Dlaczego? Owoc jest bowiem bardzo bogatym źródłem m.in. witaminy B6, wspomagającej pracę układu nerwowego oraz uczestniczącej w produkcji hormonów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Mango zawiera także pokaźną dawkę kwasu glutaminowego, który znacząco poprawia koncentrację i pamięć.
Pomaga zrzucić zbędne kilogramy
Mango to świetna propozycja dla kobiet, które dbają o linię. Owoc jest bowiem niskokaloryczny - 100 g smakołyku dostarcza zaledwie 60 kcal. Charakteryzuje się też wysoką zawartością pektyn, czyli rozpuszczalnego błonnika, który zwiększa objętość w żołądku, wywołując szybkie uczucie sytości i wspomagając prawidłowe funkcjonowanie jelit - poprawia ich perystaltykę i reguluje proces wypróżniania. Dlatego owoce powinny znaleźć się w jadłospisie osób stosujących rozmaite diety.
Wzmacnia odporność
Egzotyczny owoc może stanowić skuteczne wsparcie dla naszego systemu immunologicznego. Dzięki bogactwu przeciwutleniaczy, witamin (zwłaszcza C) i składników mineralnych mango pomaga uporać się z atakami szkodliwych drobnoustrojów. Organizm jest na nie szczególnie podatny w sezonie jesienno-zimowym, dlatego w tym czasie warto wzmocnić wewnętrzne mechanizmy ochronne.
(raf)/(mtr), kobieta.wp.pl