Blisko ludziDodatki dla Pana Młodego

Dodatki dla Pana Młodego

Choć zapewne ciężko w to uwierzyć, dodatków dla Pana Młodego jest równie dużo co dla Panny Młodej. By tego wyjątkowego dnia on wyglądał równie wyjątkowo, nie wystarczą przecież tylko garnitur i buty.

Dodatki dla Pana Młodego
Źródło zdjęć: © MAGAZYN WESELE_MAT PRASOWE GIACOMO CONTI

27.01.2016 | aktual.: 25.02.2016 16:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Choć zapewne ciężko w to uwierzyć, dodatków dla Pana Młodego jest równie dużo co dla Panny Młodej. By tego wyjątkowego dnia on wyglądał równie wyjątkowo, nie wystarczą przecież tylko garnitur i buty. Ale jakie dodatki wybrać oraz jak je łączyć, żeby nie przekroczyć granicy pomiędzy ubraniem a przebraniem?

Kompletując elementy stroju Pana Młodego trzeba uważać na całą masę dodatków – nietrudno o modowy faux pas. Pamiętajmy, że to właśnie szczegóły zdradzają najwięcej, dlatego warto zawczasu o nie zadbać.

Co pod szyję?

Krawat jest najpopularniejszym dodatkiem dla Pana Młodego. Klasycznie, powinien być granatowy, czarny lub szary, gdyż kolory te pięknie komponują się z cerą oraz wyraźnie odcinają od bieli koszuli. Ślub i wesele to również jedyny moment, kiedy Pan Młody może założyć biały krawat, choć warto wiedzieć, że dziś modne są krawaty… w każdym kolorze! Ważne tylko, aby pamiętać, iż wraz z Panną Młodą powinniście stanowić stylizacyjną całość – dzięki temu wywrzecie wrażenie, że zadbaliście o każdy detal. Pozostaje kwestia fasonu: jeśli garnitur ma wąskie klapy, krawat powinien być węższy, jeśli szerokie – szerszy. U panów niskich i krępych doskonale sprawdzi się wąski model, gdyż wysmukli sylwetkę.

A co, gdy nie przepadamy za krawatem? Zdecydujmy się na muchę. W ostatnim czasie jest to szczególnie modny dodatek. Pamiętajmy jednak, że prawdziwi mężczyźni decydują się wyłącznie na muchy wiązane ręcznie. Do wyboru mamy całą gamę barw, wzorów i… materiałów. Panowie, którzy nie boją się eksperymentować, mogą wybrać muchę wycinaną z drewna. Zasada doboru koloru jest podobna jak przy krawacie, z tym zastrzeżeniem, że w wersji klasycznej do smokingu mucha powinna być czarna, a do fraka – biała.

A na piersi…

Poszetka jest chusteczką, najczęściej o wymiarach 40 x 40 cm, wkładaną do małej kieszonki garnituru. Powinna być odpowiednio dopasowana do koloru krawatu lub muszki. Zwykle jest wykonana z bawełny lub lnu, ostatecznie z matowego jedwabiu. Prawdziwi dżentelmeni nie decydują się na gotowe, wycinane maszynowo wzory, lecz na poszetki z ręcznie obszywanymi brzegami oraz takie, które składa się samemu, najczęściej w kwadrat, w taki sposób, by wystawały z kieszonki na wysokość 1 cm.

Zamiast poszetki możemy wykorzystać butonierkę, czyli niewielkie przecięcie w klapie marynarki, w które najczęściej wkładamy kwiat dopasowany do bukietu Panny Młodej. Do dyspozycji odważniejszych panów są jeszcze inne propozycje, np. pasujące do motywu przewodniego maleńkie wiatraczki czy biżuteryjne bądź metalowe przypinki w wybranym przez nas kształcie. Modne są również niewielkie, sztuczne kwiaty a nawet mini muchy. Będzie to z pewnością oryginalny oraz piękny drobiazg.

Spójność całości

Najpopularniejszym modelem butów oficjalnych są tzw. oxfordki – sznurowane, z zaokrąglonym noskiem, w których przyszwy (boki buta z dziurkami na sznurowadła) są pod wierzchnią częścią buta, wszyte w podeszwę. Drugie w kolejności są angielki, trochę mniej oficjalne, z noskami zaokrąglonymi lub kwadratowymi. W odróżnieniu od oxfordek mają przyszwy naszyte na wierzchnią część buta. Mogą być sznurowane bądź na klamerki.

Pod kolor i fakturę butów należy dobrać pasek. Klamra powinna być tego samego koloru co spinki do mankietów, tarcza zegarka oraz pozostała biżuteria. Idealny rozmiar paska to obwód talii plus 10–15 cm. Pamiętajmy, że nie może on luźno zwisać, bo wygląda to niechlujnie. Do smokingu bądź fraka zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą szelki, które przeżywają swój renesans. Dobrze dobrane, nie powinny odcinać się pod marynarką. Mogą być z wełny, bawełny, ewentualnie żakardu. Kolorowe szelki idealnie sprawdzą się na weselu w stylu rustykalnym.

Biżuteria Pana Młodego powinna być subtelną ozdobą, dlatego przy jej wyborze warto kierować się zasadą umiaru i dopasować ją do całości stroju. Wybierajmy spinki do mankietów wykonane z jednego metalu. Najlepsze będą te ze złota, stali lub srebra. Do smokingu sprawdzą się spinki z onyksem, do fraka – z białym kamieniem.

Kropką nad i dla gustownego Pana Młodego będzie zegarek. Zdecydujmy się na prosty, skórzany pasek – czarny lub brązowy – oraz okrągłą tarczę. Powinien być również płaski, tak by bez problemu wsuwał się pod mankiet koszuli. Ci z panów, którzy wybrali frak na swój ślubny strój, dla zwielokrotnienia efektu elegancji i szyku mogą dobrać do niego rękawiczki, cylinder lub laseczkę, utrzymane w kolorze czarnym, białym lub szarym. Oszałamiający efekt murowany!

MAGAZYN WESELE/ tekst: Paulina Baran

Źródło artykułu:WP Kobieta
weseledodatkistyl
Komentarze (0)