Doskonałe „barbecue”
Sezon grillowy już wystartował. To idealny czas na spotkanie z przyjaciółmi i spożycie posiłku w większym gronie. Zalety grillowania można rozpatrywać w dwóch aspektach – kulinarnym i społecznym, oba są równie ważne i to one stanowią o sporej popularności tego typu aktywności na świeżym powietrzu.
01.06.2009 | aktual.: 27.06.2010 14:20
Sezon grillowy właśnie wystartował. Zazwyczaj grillujemy w sobotnie popołudnie. To idealny czas na spotkanie z przyjaciółmi i spożycie posiłku w większym gronie. Zalety grillowania można rozpatrywać w dwóch aspektach – kulinarnym i społecznym, przy czym oba są równie ważne i z pewnością to one stanowią o sporej popularności tego typu aktywności na świeżym powietrzu.
Grillowanie to wyzwanie
O ile grillowanie nie jest wynikiem spontanicznego spotkania, na którym wszyscy zadowolą się kiełbaskami, o tyle zorganizowanie grilla bardziej wytwornego to spore wyzwanie. Niczym nowym jest fakt, że ten kto organizuje jakiekolwiek spotkanie towarzyskie, nie ma lekko i często czuje się raczej jak kelner niż gospodarz. By wszystko udało się jak należy, wiele rzeczy trzeba przygotować już wcześniej. Ponadto sporo też jest pracy przy samej obsłudze gości i grilla. By czynności te nie były zbyt dużym obciążeniem i nie wywoływały bólu głowy na samą myśl o kolejnym spotkaniu przy ruszcie, warto zastosować się do kilku prostych zasad, które sporo nam ułatwią i zaoszczędzą niepotrzebnego stresu.
Grilluj z głową
- Planuj z wyprzedzeniem. Odpowiednie planowanie jest kluczem do perfekcyjnej realizacji.
- Jeśli grill będzie odbywał się w przydomowym ogródku, już kilka dni wcześniej powinniśmy się zabrać za uporządkowanie terenu czy przystrzyżenie trawy. Jeśli odłożymy to na później, może nam zabraknąć czasu. Ponadto czynności te możemy wykonywać sukcesywnie.
- Sprawdź pogodę w dzień planowanego grilla, jeśli możliwe są opady, a ty masz taką możliwość zorganizuj imprezę pod dachem.
- Postaw na zdrowy rozsądek i praktyczne podejście - kilka dni przed imprezą powinniśmy zastanowić się nad tym co chcielibyśmy przyrządzić do jedzenia? Najlepiej od razu sporządzić listę zakupów.
- Trzeba ustalić też ile osób będzie obecnych. Czy są to na tyle bliscy znajomi, że możemy poprosić ich, aby przynieśli ze sobą np. sałatki? Generalnie większość ludzi nie lubi przychodzić z pustymi rękami i czują się bardziej komfortowo przynosząc coś ze sobą. Niegotujący zawsze mogą przynieść napoje…
- Dowiedz się czy wśród zaproszonych osób będą wegetarianie? Musisz zostawić sobie trochę czasu na znalezienie grillowych przepisów dla osób niejedzących mięsa.
- Dzień przed wielkim grillowaniem udaj się na zakupy. Powody tego są dwa – mięso najlepiej zamarynować dzień wcześniej, a poza tym jeśli czegoś zapomnisz kupić lub zmienisz decyzję co do dań, zawsze zostanie czas na ekspresowy wypad do sklepu.
- Warto też pomyśleć o drobnych przekąskach, np. koreczkach z winogron i żółtego sera oraz o sosach do grillowanych potraw – dobrze zrobić je samemu, np. na bazie gęstego jogurtu, ale ostatecznie można zakupić gotowe.
- W dniu spotkania, już rano możesz nakryć stół, ustawić talerze, szklanki, kieliszki i rozłożyć sztućce i serwetki. To zapewni Ci spokojną głowę, że nie będziesz tego robić na ostatnią chwilę. Miłym akcentem będą świece czy inne dekoracje.
- Możesz używać sztućców i naczyń jednorazowych, jednak nie jest to ani zbyt wytworne, ani ekologiczne, jeśli są one wykonane z plastiku. Jeśli organizujesz grilla na łonie natury to możesz skorzystać z naczyń z tworzywa sztucznego, ale kup takie wielorazowego użytku.
- Dobrze też już kilka godzin wcześniej wziąć szybki prysznic, tak by podczas kąpieli nie zaskoczył nas dzwonek do drzwi.
- I ostania, ale nie mniej ważna wskazówka – pozwól wykazać się partnerowi.
Pamiętaj, że spotkanie przy grillu ma być przede wszystkim przyjemnością. Już samo spędzenie popołudnia czy wieczoru na powietrzu, w doborowym towarzystwie, ukoronowane smacznym jedzeniem to prosty sposób na sukces. Zatem grillujmy!