Drętwieją ci ręce? Problem może leżeć w psychice

Regularnie drętwieją ci ręce, jednak lekarze wykluczyli już przyczyny neurologiczne? Problem może tkwić w psychice. Okazuje się bowiem, że jest to jeden z objawów nerwicy. Jeśli zatem cierpisz z powodu drętwienia kończyn górnych, a stres i lęk bierze na co dzień nad tobą górę, polecamy udać się do psychologa bądź psychiatry.

Przyczyna drętwienia rąk może leżeć w psychice
Przyczyna drętwienia rąk może leżeć w psychice
Źródło zdjęć: © Getty Images | feliks szewczyk

11.02.2024 | aktual.: 12.02.2024 14:29

Współczesny świat niesie za sobą wiele wyzwań, które mogą wpływać na nasze zdrowie psychiczne. Nerwica, będąca jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, często daje o sobie znać poprzez różnorodne objawy fizyczne, z których bardzo powszechnym jest drętwienie rąk. Choć może to być objaw różnych schorzeń fizycznych, np. neuropatii, patologii odcinka szyjnego kręgosłupa czy cieśni nadgarstka, niejednokrotnie związana jest również z czynnikami psychologicznymi.

Zacznijmy od tego, że nerwica charakteryzuje się uczuciem ciągłego niepokoju, lęku oraz stresu. Osoby dotknięte tym zaburzeniem często doświadczają także objawów fizycznych, z których jednym z najczęstszych jest właśnie drętwienie rąk. Mechanizm, który może prowadzić do tego objawu, jest złożony.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego drętwieją ręce?

Jednym z możliwych wyjaśnień jest nadmierna stymulacja układu współczulnego, który odpowiada za reakcję "walcz lub uciekaj" w sytuacjach stresowych. Podczas gdy reakcja ta jest naturalna i adaptacyjna w obliczu zagrożenia, nadmierna aktywacja tego układu, jak to ma miejsce przy nerwicy, może wywoływać różne objawy fizyczne.

Stałe napięcie prowadzi do ucisku na nerwy, co z kolei może wywoływać drętwienie i mrowienie w rękach. Ponadto nerwica często wiąże się z napięciem mięśniowym, zwłaszcza w okolicach szyi, ramion i dłoni.

Co oznacza drętwienie rąk?

Drętwienie rąk może być nie tylko uciążliwym objawem fizycznym, ale również sygnałem, że organizm doświadcza znacznego poziomu stresu i napięcia. Rozpoznanie nerwicy jako potencjalnej przyczyny tego objawu może prowadzić do skutecznej interwencji i poprawy jakości życia.

Dlatego też, zamiast lekceważyć drętwienie rąk, warto podjąć kroki w celu zrozumienia i zarządzania tym stanem, zarówno poprzez samoobserwację, jak i profesjonalną pomoc terapeutyczną.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)