Trwa ładowanie...
Anna Wójtowicz
02-01-2017 16:03

Duda chce zawetować reformę edukacji? PiS zaprzecza

Jarosław Kaczyński miał usłyszeć od prezydenta, że planuje weto dotyczące ustawy o edukacji. Ryszard Terlecki, szef klubu PiS i wicemarszałek Sejmu, mówi, że kierownictwo PiS nie rozważa możliwości odłożenia w czasie reformy edukacji. - Naszym zdaniem jest bardzo dobrze przygotowana i będzie wprowadzona zgodnie z naszymi obietnicami wyborczymi - przyznaje. Terlecki dodaje też, że władze PiS nie mają żadnych informacji, że prezydent Andrzej Duda zamierza zawetować ustawy wprowadzające reformę.

Share
Duda chce zawetować reformę edukacji? PiS zaprzeczaŹródło: PAP/EPA
d4dbqei

Jak donosił wcześniej portal wpolityce.pl, informacje o zawetowaniu ustawy wywołała gorączkowe narady Jarosława Kaczyńskiego i jego otoczenia. Jedna z frakcji, w obawie przed wiosennymi strajkami nauczycieli, namawia Jarosława Kaczyńskiego do tego, by nie naciskał na prezydenta w sprawie zmiany zdania. Jednak spora grupa polityków Prawa i Sprawiedliwości popiera Kaczyńskiego. Wiele zainwestowano w reformę. Poddanie się i niewprowadzenie jej spowodowałoby drwiny opozycji i dałoby satysfakcję przeciwnikom partii i ustawy.

„Decyzję trzeba podjąć szybko i jest to jeden z najbardziej dramatycznych dylematów obecnej ekipy rządowej. Oczywiście nie można też wykluczyć weta prezydenta dokonanego wbrew Kaczyńskiemu. Wtedy tak czy inaczej nie da się go w Sejmie obalić. Ale dylemat ma dziś PiS, a nie pałac prezydencki.” – czytamy na stronie wpolityce.pl.

Marek Magierowski, szef prezydenckiego Biura Prasowego, pytany o weto Andrzeja Dudy odowiedział PAP, że „prezydent podejmie decyzję w konstytucyjnym terminie”.

d4dbqei

Reforma edukacji wywołuje wiele emocji. Przekształcanie szkół i zwalnianie nauczycieli jest problemem, który dodatkowo podkręca postawa Anny Zalewskiej, minister edukacji. Niby wszystko jest zaplanowane, a jednak panuje przekonanie, że reforma „jest robiona na kolanie”.

Czy Andrzej Duda konsultuje się w sprawie edukacji z żoną i z nią zaplanował zawetowanie dzielącej Polaków ustawy? Prezydent w rozmowie z dziennikiem „Polska The Times” przyznał, że korzysta z rad żony – do niedawna nauczycielki języka niemieckiego w krakowskim liceum. - Wspólnie w tej sprawie wsłuchujemy się w różne głosy. I wspólnie chcielibyśmy się spotkać z minister Zalewską w sprawie reformy systemu edukacji – mówił jakiś czas temu.

d4dbqei
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dbqei
d4dbqei