Duże zmiany dla pracowników. Nie wszystkim się spodobają
Już wkrótce czekają nas zmiany w polskim prawie pracy. Wszystko dzięki temu, że będzie ono dostosowywane pod unijne wymogi zachowania work-life balance. Komu będzie przysługiwać dodatkowa przerwa w pracy?
Przerwa w trakcie pracy jest bardzo ważna. Krótki czas na regenerację jest konieczny, aby napić się wody, wrzucić coś na ząb, ale też zyskać chwilę wytchnienia od rutynowych obowiązków. Unia Europejska chce, aby w Polsce również zaczęto przywiązywać większą wagę do zachowania równowagi między pracą a wypoczynkiem. Już trwają dyskusje nad tym, jak wprowadzić do naszego kraju unijne dyrektywy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Urlopy do wydłużenia? "Solidarność" na tak, ale pod pewnymi warunkami
Zmiany w kodeksie pracy. Kto może liczyć na dłuższą przerwę?
Na ten moment pracownikowi, który wykonuje swoje obowiązki przez co najmniej sześć godzin, przysługuje co najmniej 15-minutowa przerwa, która wliczana jest w całościowy dzienny czas pracy.
Dodatkowo pracodawca może również wprowadzić jedną, nieprzekraczającą godziny, przerwę, która nie jest wliczana do czasu pracy. W tym czasie pracownicy mogą spożyć posiłek lub załatwić sprawy osobiste. Taka przerwa wprowadzana jest w układzie zbiorowym, regulaminie pracy lub w samej umowie o pracę, jeśli tylko nasz pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym, albo nie jest zobowiązany do ustalenia regulaminu pracy.
Co dokładnie zmieni się, gdy w Polsce zaczną obowiązywać unijne dyrektywy?
Więcej przerw w pracy pod kilkoma warunkami
Komu będą przysługiwać dodatkowe przerwy? Nowe przepisy informują, że pracownik, którego dobowy tryb pracy wynosi co najmniej sześć godzin, będzie miał prawo do przerwy trwającej co najmniej 15 minut. Jeśli natomiast wymiar godzinowy przekroczy dziewięć godzin, pracodawca musi zapewnić kolejny, liczący co najmniej kwadrans, odpoczynek od pracy. Osoby, które pracują ponad 16 godzin, mają mieć zapewnione trzy przerwy w trakcie pracy. Wszystkie przerwy są wliczane w czas pracy.
Unijna dyrektywa miała wejść w życie już w sierpniu 2022 roku. Nadal jednak trwają prace nad jej zmianami. Projekt uwzględniający unijne wymogi do work-life balance miał pojawić się w Sejmie dopiero w styczniu 2023 roku. Urząd przyjął projekt 8 lutego 2023 roku. 8 marca projekt trafi na posiedzenie Senatu. Przepisy powinny wejść w życie w przeciągu 21 dni od momentu ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl