Rośnie w całej Polsce i szkodzi. Lepiej pozbądź się z ogrodu

Robinia akacjowa jest gatunkiem inwazyjnym.
Robinia akacjowa jest gatunkiem inwazyjnym.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | simona

20.06.2024 08:26, aktual.: 20.06.2024 09:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Robinia akacjowa, znana też jako grochodrzew, to jeden z najpiękniejszych i zarazem najbardziej inwazyjnych gatunków roślin. Występuje w całej Polsce. "Zaleca się rezygnację z uprawy" - radzi Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Dlaczego?

Robinia akacjowa, znana też jako grochodrzew, to gatunek drzewa z rodziny bobowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, jednak szybko zaaklimatyzowała się na pozostałych kontynentach.

To wyjątkowa roślina ozdobna, która już w XVII wieku zdobiła parki i przestrzenie publiczne. W drugiej połowie XX wieku zauważono, że ma negatywny wpływ na środowisko. W Polsce uznawana jest za gatunek inwazyjny. "Zaleca się rezygnację z uprawy" - czytamy na oficjalnej stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wygląda robinia akacjowa?

Robinia akacjowa pochodzi z Ameryki Północnej. Osiąga od 20 do nawet 39 m wysokości. Korona drzewa jest luźna i nieregularna, zakończona ozdobnymi, kremowymi kwiatami. W Polsce pojawiła się już w XIX wieku. Ze względu na ozdobne kwiaty bogate w spadź sadzono ją przy ulicach, w parkach, skwerach, lasach, a także na wsiach.

Jest bardzo prosta w uprawie. Dobrze znosi suszę, zanieczyszczone i zasolone powietrze, a także upały. Można uprawiać ją na piaszczystych, ubogich w składniki odżywcze glebach.

W drugiej połowie XX wieku zauważono, że robinia jest gatunkiem ekspansywnym. Okazało się, że drzewo zmienia skład chemiczny ziemi i wydziela związki aleopatyczne, przez co uniemożliwia rozwój innych roślin.

Nie sadź jej w ogrodzie. Szkodzisz środowisku

Robinia akacjowa rozmnaża się na dwa sposoby — poprzez odrosty korzeniowe i nasiona. W szybkim czasie roślina rozprzestrzenia się po terenach, w których nie powinna rosnąć, m.in. na zrębach, nieużytkach, wzdłuż torów kolejowych i dróg.

Stanowi poważne zagrożenie dla bioróżnorodności lasów, terenów nadmorskich, wrzosowisk i pastwisk. Jak ograniczyć rozprzestrzenianie się robinii? Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska apeluje, aby zrezygnować z uprawy bądź zminimalizować ryzyko rozprzestrzenienia się gatunku.

Jak to zrobić? Jeśli nowe drzewko wyrosło tuż obok dorosłego osobnika, należy je wykopać, wyrwać lub wykosić, dbając o to, aby nie pozostawić żadnego fragmentu w ziemi. Pozostałości rośliny należy spalić lub kompostować w zamkniętym pojemniku. Po zakończeniu uprawy robinię należy usunąć razem z karpiną, aby zapobiec powstawaniu odrostów korzeniowych.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (223)
Zobacz także