Dzięgiel leśny, litwor i chiński - właściwości i zastosowanie
Dzięgiel to rodzaj bylin z rodziny selerowatych. Wyróżnia się aż 50 gatunków roślin tego typu. Najpopularniejsze z nich to dzięgiel chiński występujący wyłącznie w Azji, dzięgiel leśny i dzięgiel litwor rosnący między innymi w Polsce. Jakie ma właściwości i zastosowania? Jak stosować dzięgiel?
Dzięgiel leśny
Dzięgiel leśny (angelica sylvestris) to duża roślina osiągająca wysokość nawet do dwóch metrów, z grubą łodygą i biało-zielonymi kwiatami. Występuje na terenach podmokłych, zaroślach oraz polach.
Dzięgiel leśny zawiera m.in. kwas dzięglowy, umbeliferon, sole mineralne oraz witaminy. Dzięgiel leśny stosuje się przede wszystkim w okresie ogromnego zmęczenia organizmu oraz zdenerwowania. Napary z dzięgla leśnego ułatwiają oddychanie podczas chorób układu oddechowego.
Ponadto dzięgiel leśny usuwa zasinienia rąk poprzez regulację krążenia. Wykazuje skuteczność w zwalczaniu stanów zapalnych skóry, łagodzi objawy trądziku młodzieńczego, a także ułatwia zasypianie. Napary powinno się spożywać kilka razy dziennie, a przed snem - obowiązkowo.
Dzięgiel litwor
Dzięgiel litwor (angelica archangelica) to roślina rosnąca dziko w Skandynawii, Islandii, Grenlandii, a nawet w Polsce. Wysokość tej rośliny osiąga 180 cm, korzeń jest gruby, a kwiaty żółto-zielone. Dzięgiel litwor zawiera m.in. kumaryny, terpeny, argininę, sacharozę oraz substancje organiczne, jak kwas szczawiowy, fumarowy czy aconitowy.
Dięgiel litwor to roślina o działaniu rozgrzewającym i bakteriobójczym. Można ją stosować w zaburzeniach układu trawiennego, leczeniu choroby Buergera wywołującej zapalenie małych i średnich tętnic oraz żył o postępującym przebiegu. Roślina ta jest znana również z właściwości wykrztuśnych, dlatego wykorzystywana jest w leczeniu zapalenia oskrzeli lub astmy.
Co więcej, dzięgiel litwor ma właściwości przeciwutleniające, dlatego używa się tej rośliny w zapobieganiu i leczeniu miażdżycy tętnic. Poprawia apetyt, łagodzi kolki oraz zmniejsza produkcję gazów jelitowych. Dzięgiel litwor można przyjmować w formie herbaty lub nalewki.
Zaleca się stosowanie codziennego naparu z 1 łyżeczki suszonego i drobno zmielonego korzenia dzięgla litwora. W formie nalewki zalecane dzienne dawkowanie to 20-40 kropki podawane trzy razy na dobę.
Dzięgiel chiński
Dzięgiel chiński (angelica sinesis) to roślina występująca głównie w Chinach, Korei i Japonii. Występuje tylko w górach, środowiskach wilgotnych i chłodnych. Dzięgiel chiński to roślina z miedzianym korzeniem, o wysokości 15-20 m oraz z drobnymi, białymi kwiatami. Dzięgiel chiński stosuje się w przypadku zaburzeń miesiączkowania, w celu łagodzenia objawów menopauzy oraz w czasie zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Dzięgiel chiński zawiera kumarynę, która łagodzi stany zapalne i skurcze mięśni, dlatego roślina ta jest bezpieczna dla kobiet z zaburzeniami miesiączkowania. Ponadto napary z dzięgla chińskiego usprawnia funkcjonowanie układu krążenia. Zaleca się, aby spożywać 3 napary z dzięgla chińskiego w ciągu dnia. Nie można go stosować w trakcie miesiączki.
Dowiedz się więcej o właściwościach dzięgla chińskiego.