Dziewczyny z UW będą tworzyć w Wikipedii hasła o kobietach
"Przecież gdyby nie mężczyźni, świat wcale nie ruszyłby z miejsca". Pamiętacie tę scenę z "Seksmisji"? "Historia postępu to historia mężczyzn" - dodawał Albert. Podobne wrażenie można mieć, patrząc na hasła w Wikipedii. Studentki z UW postanowiły to zmienić. Nie będą przekonywać, że "Kopernik była kobietą", ale dopiszą co nieco do encyklopedii tworzonej przez internautów.
04.03.2017 | aktual.: 04.03.2017 17:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
- Hasła poświęcone kobietom są często o wiele bardziej obszerne w informacje dotyczące życia prywatnego, a nie zawodowych osiągnięć. Do tego, w prawie 90 proc. Wikipedię tworzą mężczyźni. I to chcemy zmienić - mówi w rozmowie z WP, Agata Zborowska, organizatorka akcji „Dziewczyny w Wikipedii”.
„Dziewczyny w Wikipedii” to polska odsłona międzynarodowej akcji, mającej na celu walkę o równość płciową w hasłach opisywanych w popularnej encyklopedii tworzonej przez internautów. Zorganizowały ją studentki i doktorantki Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Inicjatorki zachęcają kobiety do tworzenia i uzupełniania haseł dotyczących kobiet.
- Akcja organizowana jest przede wszystkim, by zwiększyć udział kobiet edytujących Wikipedię. Zależy nam również, by więcej haseł poświęconych kobietom znalazło się w Wikipedii. Nie tylko tworzymy nowe hasła, rozwijamy również te już istniejące oraz tłumaczymy na polski hasła kobiet z innych języków - tłumaczy Agata Zborowska.
Organizatorka akcji przywiozła pomysł z zagranicznego stypendium. To tam usłyszała o maratonie wpisywania haseł o kobietach przez kobiety. Także tam znalazła dane dotyczące tego, jak kobiety angażują się w uzupełnianie internetowej encyklopedii. - Wikipedia jest w większości tworzona przez mężczyzn. Statystyki podawane przez Wikipedia Foundation wahają się, ale wiadomo, że od 8 do 16 proc. edytorów Wikipedii to kobiety. To znaczy, że encyklopedię w prawie 90 proc. tworzą mężczyźni. I to chcemy zmienić - dodaje organizatorka w rozmowie z WP.
Na tym jednak nie koniec. Kobiety nie tylko stanowią mniejszość wśród współtwórców Wikipedii. Są także mniejszą częścią jej bohaterek. - Trudno bada się uczestnictwo kobiet w edytowaniu Wikipedii, jeszcze trudniej liczbę haseł poświęconych kobietom i mężczyznom. Zależy też, którą wersję mamy na myśli - anglojęzyczną czy polską. Ogólnie rzecz biorąc, biogramów kobiet jest mniej od tych poświęconych mężczyznom - badania mówią o 15 proc. dysproporcji w jednej i drugiej wersji Wikipedii - wyjaśnia Zborowska.
Nierówności pojawiają się także w samej treści. - Hasła poświęcone kobietom są często o wiele bardziej obszerne w informacje dotyczące życia prywatnego, a nie zawodowych osiągnięć. Pisze się więcej o rodzinie, życiu uczuciowym - przyznaje Zborowska. - Dodatkowo, hasła o kobietach mają odsyłacze do haseł o mężczyznach. Odwrotna sytuacja występuje rzadziej
Akcja „Dziewczyny w Wikipedii” nieprzypadkowo odbędzie się 8 marca. Wydarzenie to towarzyszy bowiem Międzynarodowemu Strajkowi Kobiet. Hasła, które będzie można wpisywać do Wikipedii w ramach inicjatywy, zostały podzielone na kilka działów: reżyserki, tłumaczki, rowerzystki, teatr i moda. Na miejscu będą obecne osoby ze Stowarzyszenia Wikimedia, które pomogą w edytowaniu strony.