Emeryci już mogą wypełniać wnioski. To szansa na wyższą emeryturę

Ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia
Ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Adobe

14.12.2022 13:53, aktual.: 14.12.2022 15:40

W sieci pojawiła się informacja, że ZUS dokona ponownego przeliczenia emerytur osób po 65. roku życia. Czy seniorzy mają się czego obawiać? Czy część Polaków na tym straci, a może ktoś zyska?

Według informacji, które pojawiły się m.in. w serwisach Gazeta.pl oraz Superbiz.se.pl, ZUS dokona ponownego przeliczenia emerytury osobom po 65. roku życia. Emeryci będą mogli złożyć wniosek z prośbą, by do takowego przeliczenia doszło. Istnieją jednak pewne warunki, które należy spełnić. Co dokładnie wiadomo w tej sprawie?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ponowne przeliczanie emerytur nie dla wszystkich

Z takiej opcji będą mogły skorzystać osoby, które mimo osiągnięcia wieku emerytalnego wciąż pracowały i odprowadzały właściwe składki. Na tym jednak nie koniec. Senior składający wniosek musi również mieć dokumenty, które są potwierdzeniem tego, że pracował przed 1999 rokiem.

"Wtedy raz na rok lub po ustaniu zatrudnienia ZUS doliczy takiej osobie składki emerytalne do świadczenia. O przeliczenie emerytury nie powinni natomiast występować emeryci, którzy nie prowadzą działalności zarobkowej i nie opłacają składek" - przeczytamy na oficjalnej stronie internetowej ZUS-u.

Warto też wspomnieć, w jaki sposób jest ponownie przeliczana emerytura. Okazuje się, że składki, które są na koncie świadczeniobiorcy (czyli emeryta - przyp. red.) zostają podzielone przez średnią dalszego trwania życia. Pod uwagę w tym przypadku brane są wyłącznie te składki, które pojawiały się na koncie od miesiąca, kiedy dana osoba emeryturę pobrała po raz pierwszy do momentu, gdy został złożony wniosek o wysokości otrzymywanego świadczenia.

Ponowne przeliczenie emerytur. Co w przypadku, gdy proces będzie niekorzystny? Gdzie składać wniosek?

Czasem może się okazać, że emerytura po przeliczeniu będzie niższa niż ta, którą senior dostaje obecnie. W takim przypadku suma wypłacanych środków przez ZUS nie ulegnie zmianie. Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury można złożyć osobiście w odpowiednim urzędzie lub online poprzez stronę ZUS-u.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (30)
Zobacz także