ycipk-23agcr

Gardenia

Jej nazwa pochodzi od nazwiska przyrodnika Alexandra Gardena (1730-1791), botanika z Charleston w stanie Karolina (USA).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gardenia
(123RF.COM)
ycipk-23agcr

Gardenie to rośliny z rodziny marzanowatych, do których należy ok. 250 gatunków. Pochodzą z tropikalnych rejonów Afryki, południowej Azji, Australii i Oceanii.

Gardenia jaśminowata (Gardenia jasminoides) - jest wiecznie zielonym krzewem, z pofałdowanymi liśćmi i specyficznie pachnącymi kwiatami, często stosowanymi do butonierek, jako ozdoba sukien, a także wykorzystywanymi jako źródło żółtego barwnika. Odmiana karłowata, jako jedyna spośród 60 gatunków, jest uprawiana w doniczce.

W uprawie doniczkowej roślina rośnie w formie zwartego krzaczka, z dużą ilością pączków kwiatowych. Liście ma skórzaste, błyszczące, ciemnozielone, wąskie, ostro zakończone, o długości do 10 cm i szerokości do 1 cm.

ycipk-23agcr

Kwiaty - podobne do róży, około 5-8 cm średnicy, białe, woskowe. U gatunku kwiaty są pojedyncze, u odmian - pełne, z kilkoma okółkami płatków. Kwitną od maja do września. Rozwijają się stopniowo. W miarę przekwitania stają się kremowe. Silnie pachną, a ich zapach podobny jest do jaśminu.

Gardenia nie jest łatwa w hodowli w warunkach domowych - najlepiej czuje się w oranżeriach lub szklarniach.

Potrzebuje dużo rozproszonego światła. Latem należy chronić ją przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Temperatura optymalna to latem 18 – 20°C, a zimą 10-12°C. Odmiany potrzebują temperatur wyższych.

Wymaga obfitego podlewania letnią wodą deszczową lub przegotowaną. Latem podlewamy częściej, nawet 3 razy w tygodniu, zimą - raz w tygodniu. Ziemia przez cały czas powinna być delikatnie wilgotna, nie należy dopuszczać do jej całkowitego wyschnięcia.

ycipk-23agcr

Przez cały rok, codziennie, powinno się zraszać roślinę, uważając przy tym na obecne już kwiaty. Wymaga minimum 60% wilgotności powietrza, co możemy uzyskać stawiając roślinę na tacy wypełnionej kamyczkami zalanymi wodą. Suche powietrze powoduje opadanie pąków przed całkowitym rozwinięciem.

Lubi dużo świeżego powietrza, ale nie znosi przeciągów, wyziewów z urządzeń gazowych oraz gwałtownych zmian temperatury.

Zimowanie gardenii w chłodnym pomieszczeniu o temperaturze 10°C, przy jednoczesnym ograniczeniu podlewania, pobudza roślinę do kwitnienia.

W okresie wzrostu gardenię nawozimy - raz na 2 tygodnie - połową zalecanej dawki nawozu do storczyków lub roślin rosnących w ziemi wrzosowej.

Przesadzamy w lutym - gdy roślina przerasta doniczkę - do podłoża o odczynie kwaśnym (najlepsza jest ziemia wrzosowa z 10% dodatkiem kompostu z liści), gdyż roślina nie toleruje wapnia.

Gardenię można rozmnażać przez sadzonkowanie wierzchołków pędów - późną zimą lub wczesną wiosną. Umieszcza się je pod folią, w podłożu gliniasto-piaszczystym, w temperaturze 18-20°C.

W marcu można ciąć zbędne pędy, a po kwitnieniu roślinę przycinać i uszczykiwać wierzchołki pędów, rozkrzewiając roślinę

Gdy gardenia choruje:
- Pąki kwiatowe opadają - zbyt suche powietrze - należy ustawić doniczkę na podstawce z wilgotnymi kamykami i spryskiwać regularnie przegotowaną wodą.
- Plamy na kwiatach - przebarwienia spowodowane przez wodę - przy zraszaniu nie należy opryskiwać kwiatów.e, wełniste plamki na liściach - wełnowce - usuwamy pojedynczo gazą nasączoną denaturatem albo spirytusem. Można też opryskać malationem lub środkiem insektobójczym.
- Młode liście żółkną, a nerwy zostają zielone.
- chloroza spowodowana nadmiarem wapnia - jednorazowo podlewamy nawozem zawierającym żelazo, później podlewamy przegotowaną wodą.
- Żółknące liście, z pajęczynką pod spodem - przędziorek (czerwony pajączek) - opryskujemy malationem lub środkiem insektobójczym i zwiększamy wilgotność powietrza.
- Liście bledną i żółkną - za mało światła - należy przestawić w jaśniejsze miejsce.
- Liście przebarwione, z brązowymi tarczkami od spodu i na łodygach - tarczniki - usuwamy pojedynczo gazą nasączoną denaturatem lub opryskujemy środkiem insektobójczym.

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-23agcr