Gen otyłości. To dlatego niektórzy jedzą więcej niż inni
Otyłość związana z przejadaniem się może być wynikiem posiadania genu, który sprzyja takim zachowaniom, mówią uczeni z University College London.
Gen FTO, który już powiązano z otyłością, przyczynia się także do gwałtownego objadania się.
Otyłość związana z przejadaniem się może być wynikiem posiadania genu, który sprzyja takim zachowaniom, mówią uczeni z University College London. Gen FTO, który już powiązano z otyłością, przyczynia się także do gwałtownego objadania się.
W brytyjskich badaniach wzięło udział 6 tysięcy nastolatków. Okazało się, że obecność określonego wariantu genetycznego wiąże się z o kilkadziesiąt procent wyższym ryzykiem objadania się.
Gen FTO (Fatt Mass and Obesity Associated gene) juz kilka lat temu zwrócił uwagę naukowców związanych z badaniem genetycznych predyspozycji do otyłości. W 2007 roku ukazały się jednocześnie wyniki trzech dużych badań zespołów naukowców z Europy i Stanów Zjednoczonych. Pokazały one dobitnie że choć sama otyłość jest chorobą wielogenową (co oznacza że wpływ na jej rozwój ma więcej niż jeden gen) to jednak FTO w sposób niekwestionowany wyróżnia się na tle innych genów swoją siłą predysponowania do otyłości. Zdaniem bardzo wielu naukowców to zmiany głównie w budowie tego genu tłumaczą, dlaczego niektórzy ludzie są bardziej skłonni do tycia niż inni. Udowodniono, że osoby noszące wariant genu FTO niosącego informację o „wysokim stopniu” ryzyka otyłością ważą średnio o 3 kg więcej niż osoby będące nosicielami kopii "niskiego ryzyka".
Problem otyłości szczególnie dotyczy krajów rozwiniętych i rozwijających się.
Nadmierna waga zwiększa ryzyko dla zdrowia, a tym samym postępuje prawdopodobieństwo zachorowania na choroby serca. Dlatego odkrycie może istotnie wpłynąć na dalsze postępowanie w walce z otyłością.
- Chociaż wiadomo, że kombinacja czynników genetycznych i środowiskowych prowadzi do zaburzeń odżywiania, do tej pory prowadzono ograniczone badania dotyczące tego, w jaki sposób konkretne geny zwiększają prawdopodobieństwo objadania się w okresie dojrzewania, które może prowadzić do otyłości - mówi prof. David Evans z University College London's Institute of Child Health. Wyniki badań jego zespołu zostały opublikowane w magazynie "Obesity".
- Osoby z określonymi predyspozycjami genetycznymi nie wyjaśniają całkowicie, dlaczego niektórzy ludzie jedzą więcej niż inni, ale to jest jeden z powodów - wyjaśnia prof. Evans. - Jeśli więc można zidentyfikować ludzi, którzy mają najwyższe ryzyko genetyczne doświadczania zaburzeń, czy to z powodu nadmiernego jedzenia, czy jakiegoś innego, łatwiej dostosować strategie prewencyjne - dodaje Evans.
Wersja genu FTO odgrywa pewną rolę w sposobie odbierania przez mózg odczucia głodu i sytości, a co za tym idzie – ma wpływ na wielkość łaknienia i ilość spożywanego pokarmu. Potwierdziły to badania, z których wynika, że osoby z tą wersją genu FTO mają niższe poczucie sytości, a co za tym idzie – jedzą więcej lub sięgają po bardziej kaloryczne produkty. Z kolei nadmierne spożywanie posiłków przyczynia się do wolniejszej przemiany materii.
Wyniki niektórych badań wskazują również na związek między sprzyjającym otyłości genem FTO a składowymi zespołu metabolicznego (korelującymi z BMI), takimi jak: obwód talii, wrażliwość na insulinę, stężenie glukozy, triglicerydów i cholesterolu. Nie znaleziono natomiast jednoznacznego związku genu z aktywnością fizyczną.
(gabi)/WP Kobieta