Genialny patent leśnika. Wydasz tylko 5 zł i pozbędziesz się kleszczy
Wiosna, choć lubiana i wyczekiwana przez niemal wszystkich, ma swoje minusy. Jednym z nich, jest wzmożona aktywność kleszczy, które atakują ludzi i zwierzęta - nawet podczas krótkiego spaceru wokół osiedla. Warto poznać skuteczne sposoby ochrony przed tymi pasożytami.
13.03.2023 | aktual.: 13.03.2023 12:41
Kleszcze są nie tylko małe, ale i "sprytne" - zanim wpiją się w naszą skórę, znieczulają nas, żebyśmy w porę się nie zorientowali. Bywa, że odkrywamy kleszcza na naszym ciele dopiero po upływie doby od ugryzienia. W tym czasie ten pajęczak jest w stanie zarazić człowieka boreliozą czy kleszczowym zapaleniem mózgu. Ugryzienie kleszcza jest niebezpieczne zarówno dla ludzi, jaki i psów czy kotów.
Co zrobić, aby uchronić się przed kleszczami?
"Lepiej zapobiegać, niż leczyć" - jeśli chodzi o ochronę przed kleszczami, warto wziąć sobie to powiedzenie do serca. Wybierając się na nawet krótki spacer, należy włożyć odzież, która całkowicie zakryje ręce, szyję i kostki. Krótkie spodenki czy koszulka z krótkim rękawem nie będą dobrym pomysłem na spacer po lesie — zwiększy to ryzyko ugryzienia przez te krwiopijcze pajęczaki. Ubrania utrudniają kleszczom dostęp do skóry, a ponadto łatwiej będzie je na nich zauważyć.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przed planowaną wycieczką do parku czy lasu, warto pokryć skórę, ale też ubrania preparatem chroniącym przed kleszczami. Warto wybrać takie, które bazują na naturalnych składnikach, takich jak np. olejek lawendowy, którego zapach skutecznie odstrasza kleszcze. Psy i wychodzące koty także powinny zostać spryskane przeznaczonym dla nich specyfikiem. Można dostać je w większości sklepów zoologicznych.
Sprawdzony sposób za grosze
Jest jeszcze jeden sposób, który polecany jest przez leśników z Karkonoskiego Parku Narodowego. Po wejściu do domu wystarczy przejechać po ubraniach i ciele rolką do czyszczenia odzieży. Wyłapie ona kleszcze, które przynieśliśmy ze spaceru. Ten patent można zastosować także u psów z krótką sierścią, najlepiej od razu po wyjściu z parku bądź lasu. Zastosowanie rolki jest wyjątkowo skuteczne, a do tego, naprawdę tanie. Można kupić ją już za mniej niż 5 złotych — dostępna jest w większości sklepów z artykułami domowymi, popularnych drogeriach, ale też w sklepach zoologicznych.
Po każdym spacerze należy dokładnie sprawdzić ciało. Konieczne jest sprawdzenie szyi, skóry głowy, brzucha, klatki piersiowej, okolic piersi, pachwin i pach — ponadto te same miejsca powinny zostać sprawdzone przez właścicieli psów u swoich pupili, obowiązkowo po każdym spacerze.
Jeśli zauważymy na ciele kleszcza, nie należy panikować. W takim przypadku trzeba wybrać się do apteki i zaopatrzyć w preparat usuwający kleszcze. Tradycyjnie, kleszcze wyjmuje się pęsetą, jednak istnieje wysokie ryzyko, że kleszcz nie zostanie wyciągnięty ze skóry w całości — taka sytuacja wymaga interwencji medycznej. Bezpieczniejszym i łatwiejszym sposobem jest zastosowanie preparatu usuwającego kleszcze. Zamraża on pajęczaki, które po krótkim czasie w całości wypadają ze skóry. Miesiąc po ugryzieniu warto wybrać się na badania pod kątem boreliozy.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl