FitnessGrypa czy przeziębienie?

Grypa czy przeziębienie?

Jak odróżnić, czy dopadło nas zwykle przeziębienie, czy groźniejsza grypa?

Grypa czy przeziębienie?
Źródło zdjęć: © sxc.hu

25.11.2009 | aktual.: 25.03.2013 00:44

Jesień jest porą roku, w której o przeziębienie i grypę nietrudno. Padające deszcze, wiejące wiatry i ziąb przyczyniają się do wzrostu liczby zachorowań. Można się przed nimi uchronić np. szczepiąc się każdego roku. Jeżeli jednak dopadnie nas infekcja, czy jesteśmy w stanie odróżnić, czy jest to zwykle przeziębienie, czy może już grypa?

Przeziębienie wywołane jest przez zwykłe bakterie, a grypa przez wirusy. Niestety początkowe objawy często są błędnie interpretowane, w konsekwencji nie wiemy, co nam dolega. Grypa atakuje układ oddechowy i przebiega z wysoką gorączką (zwykle powyżej 39 stopni C). Chory odczuwa silne bóle mięśni, jest osłabiony, ma dreszcze, kaszel i katar. Przeziębienie natomiast jest łagodniejsze. Objawia się katarem, bólem gardła, rzadziej kaszlem i gorączką, a bóle mięśni występują sporadycznie. Nieleczona grypa może spowodować szereg groźnych dla życia człowieka powikłań, jak zapalenie oskrzeli i płuc, zapalenie mięśni, w tym mięśnia sercowego, a w skrajnych przypadkach nawet zapalenie mózgu.

Dlatego też ważne jest rozpoznanie, prawidłowo postawiona diagnoza i wszczęcie leczenia farmakologicznego. Chociaż na grypę nie ma lekarstwa, które zabiłoby wirusa, to choremu podaje się leki mające za zadanie złagodzić towarzyszące jej objawy. Wirus grypy przenosi się drogą kropelkową, a więc szczególnie narażeni jesteśmy na zachorowanie w miejscach publicznych: zakładach pracy, przedszkolach, szkołach, środkach komunikacji miejskiej itd. Kiedy wirusy i bakterie przenikają do organizmu (przez błonę śluzową), pierwszymi objawami, które występują, są zwykle katar, kaszel, kichanie i stan podgorączkowy.

Wirusy grypy ulegają ciągłym modyfikacjom, jednak ich działanie jest niezwykle szybkie. W krótkim odstępie czasu osoba zaatakowana wirusem grypy czuje, że słabnie, zaczyna jej być zimno lub gorąco (gorączka), a następnie odczuwa bóle mięśni i ogólne rozbicie. W konsekwencji człowiek przestaje być zdolny do jakiejkolwiek pracy i wysiłku. Przeziębienie z kolei atakuje stopniowo. Zaczynamy kichać, później pojawia się katar (w przypadku grypy katar może w ogóle nie występować) i ogólne osłabienie. Stan ten mija stosunkowo szybko i nie niesie aż tak poważnych powikłań, jakie mogą wystąpić w przypadku grypy.

Grypa

Grypę wywołują wirusy (typ A, B, C). Do zarażenia dochodzi w skupiskach ludzi, wówczas mówimy o epidemii a nawet pandemii. Wirus przenosi się drogą kropelkową, dlatego też zarażamy się nim od drugiego człowieka. Może się rozwinąć nawet w kilka godzin po zarażeniu!

Wyróżnia się trzy typy wirusów wywołujących grypę – A, B i C, z tym, że B i C są jej łagodnymi odmianami. Za pełnoobjawową grypę odpowiedzialny jest wirus typu A. To właśnie on powoduje wszystkie silne objawy, groźne powikłania i atakuje w ekspresowym tempie. Początkowe bóle pleców narastają, dochodzą bóle mięśni i wysoka gorączka (nawet do 40 C). Chory jest tak osłabiony, że jedynym słusznym wyjściem jest położenie się do łóżka, picie dużej ilości płynów i przyjmowanie leków zwalczających gorączkę. W przebiegu choroby ważne jest kilku-kilkunastodniowe leżenie w łóżku.

Przeziębienie

To zapalenie górnych dróg oddechowych, zakażenie infekcyjne, za którym stoją wszechobecne bakterie. Przeziębiona osoba kicha, uskarża się na drapanie w gardle, a z nosa wycieka wodnista wydzielina. W zależności od nasilenia objawów również przeziębieniu może towarzyszyć gorączka (najczęściej nieprzekraczająca 38 C) i osłabienie. Warto nadmienić, iż z infekcji górnych dróg oddechowych także może się rozwinąć zapalenie oskrzeli, mogą zostać „zajęte” zatoki przynosowe i krtań – są to rzadkie i zazwyczaj niegroźne powikłania.

* Jak uchronić się przed przeziębieniem i grypą?*
• odpowiedni ubiór do panującej na zewnątrz temperatury
• bogata w witaminy, minerały mikro i makroelementy dieta
• odpowiednia ilość snu
• profilaktyczne przyjmowanie witaminy C (owoce, warzywa)
• szczepionka przeciwko grypie

Kiedy już nas dopadnie

Czosnek ma działanie antybakteryjne i powinien stanowić stały składnik diety. Niestety oprócz niepodważalnych zalet, czosnek posiada jedną, ale jakże dużą wadę – ostry i nieprzyjemny zapach, a przecież w szkole/pracy nie wypada „zionąć czosnkiem na kilometr”. Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn nie możemy spożywać czosnku, warto przyjmować go w postaci tabletek.

Drugim skarbem wprost z natury jest wyzwalająca również silny i specyficzny zapach, cebula. Syrop z cebuli skutecznie zwalcza uporczywy kaszel. Warto również zaopatrzyć się w naturalny miód i spożywać go np. z herbatą, czy też rozsmarować go na chlebie. Apteczne półki uginają się pod ciężarem rozmaitych ziół. Objawy przeziębienia i grypy złagodzi rozgrzewający napar z kwiatu lipy, rumianek pomoże w walce z katarem, a tymianek złagodzi kaszel.

Środki farmakologiczne

Kiedy zbliża się sezon zachorowań na grypę, media na każdym kroku reklamują cały szereg środków mających za zadanie zwalczyć pierwsze jej objawy. Leki te obniżają gorączkę, łagodzą bóle mięśni, gardła, katar oraz kaszel. Niestety są przypadki, kiedy ani zioła, naturalne składniki i leki dostępne bez recepty nie skutkują. Wtedy należy bezzwłocznie udać się do lekarza, który zastosuje odpowiednie leczenie – najczęściej jest to antybiotykoterapia.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)