GotowaniePrzepisyGrzyby już są w polskich lasach. Wiemy, gdzie ich szukać

Grzyby już są w polskich lasach. Wiemy, gdzie ich szukać

Grzyby już są w polskich lasach. Wiemy, gdzie ich szukać
Źródło zdjęć: © Fotolia
Magdalena Kowalska-Kotwica
30.07.2017 11:30, aktualizacja: 30.07.2017 16:52

Jedni są zdania, że aby osiągnąć sukces, trzeba iść za tłumem. Inni wybierają miejsca, w których nikogo nie ma. Zapaleni grzybiarze mają swoje sposoby i tajne miejscówki. Tym mniej doświadczonym postanowiliśmy podpowiedzieć, gdzie szukać grzybów. Wystarczy zastosować się do tych wskazówek, a koszyk w mig zapełni się maślakami, podgrzybkami i koźlakami.

Las liściasty i mieszany

W lasach liściastych i mieszanych już od wczesnej wiosny do późnej jesieni znaleźć można duże bogactwo grzybów najróżniejszych gatunków. Istnieje również wiele sposobów partnerstwa między grzybami a innymi organizmami, jak np.: mikoryza z brzozami, dębami czy bukami. Drzewa takie jak lipy, klony, jesiony, olchy, również świerki i sosny, ponadto krzewy, trawy i mchy tworzą wspaniałe środowisko pozwalające grzybom na swobodny wzrost. Flora grzybna lasów liściastych i mieszanych składa się przede wszystkim z zasiedlających podłoże osobników pozostających w mikoryzie, takich jak koźlarz babka czy koźlarz pomarańczowożółty. Poza tym tę formę partnerstwa wykorzystują inne grzyby odżywiające się humusem, ściółką czy zmurszałym drewnem, np.: lakówka ametystowa czy łysostopek cuchnący. Inne grzyby, takie jak opieńki, siedzuń sosnowy lub boczniak ostrogowaty rosną na konarach żywych drzew.

Obraz
© Fotolia

Las iglasty

Tam, gdzie gęsto przy sobie rosną świerki, sosny lub jodły, w miejscach, gdzie panuje półmrok, na podłożu znajduje się z reguły ściółka składająca się wyłącznie z opadłych igieł. W zależności, czy mamy do czynienia z monokulturą świerków lub sosen, czy też z iglastymi lasami "mieszanymi" z sosnami i modrzewiami, różnie wygląda rozwijająca się tam grzybna flora. Na ściółce lasów iglastych rosnąć może duże bogactwo gatunkowe grzybów. Wśród pojawiających się tam grzybów jadalnych można znaleźć np. małe, ale za to rosnące zazwyczaj w licznych grupach twardziaczki. W młodych zagajnikach świerkowych opłaca się rozejrzeć za mleczajem świerkowym, a w dobrych, "grzybnych" latach można również znaleźć spore ilości borowików. W lasach iglastych mieszanych występują chętnie pod sosnami siedzenie sosnowe, a pod modrzewiami maślaki modrzewiowe.

Łąki i ogrody

Powierzchnie zagospodarowane rolniczo nie są bogate w grzyby, co z reguły związane jest z nadmiernym nawożeniem gleby na tych obszarach. Gdy po suchych słonecznych tygodniach nadejdą ulewne deszcze, na pastwiskach lub na powierzchniach nawożonych nawozem stajennym mogą się pojawić w dużych ilościach pieczarki. W późniejszym okresie roku na łąkach i na miedzach wyrastać mogą nocami czernidłaki kołpakowate. Na pozostawionych w stanie naturalnym, porośniętych bylinami i chwastami łąkach możemy znaleźć niekiedy wyjątkowe rarytasy, takie jak np.: kołpaczki, dzwonkówki lub wilgotnice.

Obraz
© Fotolia

Drewno

Na drzewie lub drewnie, zarówno w lasach, jak i poza ich granicami, na rumowiskach, w ogrodach, a nawet na drewnianych zabudowaniach spotkać można wyjątkowych grzybnych "specjalistów". Grzyby pojawiające się na drewnie, jak np.: żółciak siarkowy lub opieńka ciemna, mogą prowadzić pasożytniczy tryb życia, żyjąc bowiem na żywym drzewie i odżywiając się nim, przyczyniają się niejednokrotnie do powstawania dużych strat w drzewostanie. Inne gatunki grzybów, takie jak hełmówka jadowita lub łysiczka trująca, które odżywiają się obumarłym zmurszałym drewnem, stanowią natomiast bardzo ważny składnik ekosystemu, przyczyniając się swoją "pracą" do powstawania humusu. Niekiedy może dochodzić do sytuacji, w której grzyby pasożytnicze zasiedlają obumarłe drewno i przystosowują się do niepasożytniczego trybu życia.

Obszary podmokłe

Na obszarach podmokłych, bagnistych lub błotnistych znaleźć można również dostosowany do tego typu warunków życia "świat grzybów". Drzewa, takie jak olsza czy wierzba także czują się dobrze w tego typu środowisku. Stosownie do tego niektóre gatunki grzybów przystosowały się również do "mokrego" otoczenia i znalazły swą niszę, rosnąc przede wszystkim w ściółce z głębokiego mchu. W olszynie można znaleźć np. lejkoporka olszowego. Grzyby rosnące na terenach podmokłych są niestety, tak samo jak i rośliny kwitnące zajmujące te ekosystemy, zagrożone wyginięciem w konsekwencji prac melioracyjnych i innych czynności rolniczych mających na celu odwodnienie terenów i przyłączenie ich do obszarów wykorzystywanych rolniczo. Z tego też powodu nie powinno się zbierać nawet tych jadalnych grzybów z terenów podmokłych, takich jak np.: maślak błotny czy lejkoporek olszowy.

A ty lubisz zbierać grzyby? Znasz się na grzybach? Prześlij na adres dziejesie@wp.pl efekty grzybobrania. Najfajniejsze zdjęcia nagrodzimy książką Atlas Grzybów ufundowaną przez Wydawnictwo RM. Na wasze zgłoszenia czekamy przez cały weekend. Pamiętajcie, by w treści mejla wpisać też adres, na który mamy wysłać nagrodę.

Źródło artykułu:Wydawnictwo RM
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (83)
Zobacz także