Grzyby przestaną chrzęścić w zębach. Wymiecie piasek co do ziarnka

Sezon na grzyby w pełni, w lasach można spotkać wielu miłośników tego zajęcia. Jednak zbieranie to początek, kolejny krok, czyli oczyszczanie grzybów z piasku, już zwykle nie jest tak przyjemne. Warto skorzystać ze sposobów, które to ułatwią.

Istnieje prosty sposób na usunięcie piasku z grzybów
Istnieje prosty sposób na usunięcie piasku z grzybów
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

13.09.2022 17:29

Miłośników grzybobrania w Polsce jest wielu. Najwytrwalsi potrafią spędzić w lesie nawet cały dzień. Najlepszy sezon przypada na lato i jesień, oczywiście pod warunkiem, że nie zabrakło w tym czasie deszczu. Wtedy w krajowych lasach pojawia się najwięcej popularnych i lubianych gatunków, takich jak maślaki, podgrzybki czy kanie.

Jednak o ile spacer i zbieranie mogą być ogromna przyjemnością, to aby cieszyć się smakiem grzybów, trzeba je najpierw przygotować. Niewątpliwie jedną z najmniej lubianych czynności jest oczyszczanie grzybów z piasku.

Jak szybko oczyścić grzyby z piasku?

Nikt raczej nie lubi, gdy cokolwiek zgrzyta mu między zębami podczas jedzenia, dlatego konieczne jest dokładne oczyszczenie grzybów z piasku i leśnych gałązek. Aby nie męczyć się po kolei z każdym okazem, warto skorzystać z prostych sposobów, które pomogą zrobić to sprawniej.

Pierwszym sposobem jest oczyszczenie grzybów za pomocą posolonego wrzątku. Wystarczy wrzucić zbiory do garnka i zamieszać. Po chwili zanieczyszczenia powinny oddzielić się od grzybów i spokojnie będzie je można odcedzić.

Do takiego oczyszczenia można wykorzystać także zimną wodę, procedura jest taka sama. W przypadku, gdy grzyby są mocno zanieczyszczone, konieczne bywa powtórzenie powyższych czynności, jednak to i tak łatwiejsze niż wydłubywanie igłą pojedynczych ziarenek piasku.

Niestety będziemy na to skazani, jeśli planujemy mrożenie lub suszenie grzybów. Wtedy nie wolno ich wcześniej zamoczyć i trzeba nastawić się na ręczne oczyszczanie zbiorów.

Jak odróżnić grzyby jadalne od trujących?

Nawet jeśli wydaje nam się, że mamy ogromne doświadczenie w zbieraniu grzybów, warto przed wyprawą do lasu nie tylko przypomnieć sobie, jak wyglądają te najbardziej trujące gatunki, ale i zabrać ze sobą podręczny atlas grzybów. Dodatkowo, gdy nie jesteśmy czegoś pewni, lepiej zostawić jakiś okaz i poszukać innego, niż później walczyć z zatruciem.

Warto także po zjedzeniu leśnych grzybów zwrócić uwagę na samopoczucie i w przypadku wystąpienia objawów takich jak m.in. nudności, wymioty, ból brzucha lub głowy, biegunki, zaburzeń widzenia czy ruchu lub duszności - jak najszybciej udać się do lekarza.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Właśnie trwa plebiscyt WP Kobieta #Wszechmocne2022. Zapraszamy do zgłaszania swoich nominacji w formularzu poniżej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)