Hamida z zaułka Midakk
Wydaje się przy tym, że nieskomplikowana, aczkolwiek nie pozbawiona napięcia historia o kairskiej femme fatale staje się jedynie pretekstem do ukazania życia mieszkańców zaułka Middak, gotowych niejednokrotnie w niewyszukany sposób, odmienić swój los na lepsze.
Akcja powieści, podobnie jak innych utworów tego autora, toczy się pośród wąskich uliczek Kairu, gdzie w starych domach mieszczą się warsztaty rękodzielnicze i małe sklepiki, a pięknie rzeźbione okiennice kryją przed światem życie rodzinne mieszkańców, z jego specyficzną obyczajowością, radościami i smutkami, nierzadko tragediami.
Taką tragiczną bohaterką jest Hamida – zaułkowa piękność, dziewczyna naiwna i prosta, ale odważnie i bez skrupułów walcząca o swoje szczęście. Pragnąc wydostać się w szeroki świat, gdzie mają się urzeczywistnić jej marzenia, nie waha się wystąpić przeciw obowiązującym normom, lekceważąc przy tym opinię bliskich i depcząc ich uczucia. Ale świat zawiódł nadzieje Hamidy. Nawet sprytnie obmyślana zemsta nie dosięgnie sprawcy jej nieszczęścia.
Fragment recenzji
Michał Wróblewski, "Heroina egipskiego Balzaka"
"(...)Wydaje się przy tym, że nieskomplikowana, aczkolwiek nie pozbawiona napięcia historia o kairskiej femme fatale staje się jedynie pretekstem do ukazania życia mieszkańców zaułka Middak, gotowych niejednokrotnie w niewyszukany sposób, odmienić swój los na lepsze. Galeria pełnokrwistych postaci, ich nacechowane bliskowschodnią egzaltacją rozmowy, czy też praktyczna mądrość świątobliwego As-Sajjida Radwana, nadają tragicznej opowieści, o niespełnionych ambicjach i nieszczęśliwej miłości, słodko-gorzki posmak, który sprawia, że jedno z najbardziej znanych dzieł egipskiego Balzaka jest ciekawym połączeniem tradycyjnej prozy realistycznej z działającym na wyobraźnię Europejczyka, pieczołowicie przedstawionym kairskim zaułkiem, którego arcyludzkie tajemnice zostały odsłonięte w rzetelny i wiarygodny sposób(...)".