To oni starzeją się najszybciej. Naukowcy wskazują powody

Millenialsi, choć wciąż są młodzi, coraz częściej skarżą się na problemy zdrowotne, które kiedyś kojarzyły się głównie z osobami starszymi. Okazuje się, że starzeją się szybciej niż pokolenia ich rodziców.

Pokolenie millenialsów starzeje się najszybciej
Pokolenie millenialsów starzeje się najszybciej
Źródło zdjęć: © Eastnews | GAWUC/REPORTER
oprac. AFAL

Brak ruchu oraz styl życia, który sprzyja spędzaniu długich godzin w pozycji siedzącej, mają niekorzystny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka.

Osoby prowadzące siedzący tryb życia, które większość czasu spędzają w jednej pozycji - przed komputerem, telewizorem czy smartfonem - narażają swój organizm na szereg problemów zdrowotnych. Od otyłości, przez choroby serca, aż po schorzenia stawów czy kręgosłupa. Naukowcy z University of Boulder w Kolorado odkryli, że pozycja siedząca ma wpływ na to, że organizmy millenialsów starzeje się w przyspieszonym tempie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

TikTok jako nowy kanał dotarcia do klientów. Biznes wciąż się uczy tej relacji

Siedzący tryb życia sprzyja rozwojowi chorób

Długotrwałe korzystanie z nowoczesnych technologii, praca zdalna i rozrywki w postaci gier, filmów i seriali sprawiają, że wielu z nich spędza zdecydowaną większość dnia w pozycji siedzącej.

Serwis Health Day przywołał wyniki nowego badania. Naukowcy z University of Boulder w Kolorado zbadali ponad 1000 osób dorosłych w wieku od 28 do 49 lat. By wykluczyć podłoże genetyczne, w badaniu wzięły udział bliźnięta.

Uczestnicy spędzali w pozycji siedzącej prawie 9 godzin dziennie. Rekordziści siedzieli średnio do 16 godzin na dobę. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną — uczestnicy badania deklarowali średnio od 80 do 160 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo. Mierzono dwa wskaźniki – BMI oraz poziom cholesterolu. Im więcej czasu ktoś spędzał w pozycji siedzącej, tym miał gorsze wyniki badań.

"Nie muszę się martwić, dopóki nie skończę 50 lub 60 lat"

- Młodzi dorośli mają tendencję do myślenia, że ​​są odporni na skutki starzenia się. Myślą sobie: "Mój metabolizm jest świetny, nie muszę się martwić, dopóki nie skończę 50 lub 60 lat" - tłumaczy Ryan Bruellman, współautor badania, które opublikowano w czasopiśmie "PLOS ONE".

Wprowadzenie aktywności fizycznej - Ryan Bruellman mówi o 30 minutach dziennie - może pomóc spowolnić procesy starzenia i cieszyć się lepszą jakością życia przez wiele lat. Regularne ćwiczenia, takie jak spacery, bieganie, joga czy pływanie, przyczyniają się też do redukcji stresu, co ma istotny wpływ na jakość naszego życia.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)