Ile energii zużywa pralka na jedno pranie? Wiele osób się zdziwi

Ile energii zużywa jedno nastawienie pralki?
Ile energii zużywa jedno nastawienie pralki?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

22.03.2024 14:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiele osób wciąż uważa, że pralka jest głównym "pożeraczem" prądu. Tak naprawdę mało kto wie, ile kosztuje jedno jej nastawienie. Warto o tym wspomnieć, zwłaszcza że ceny energii wcale nie maleją.

Płacenie rachunków za energię jest nieuniknione, jednak istnieją sposoby, aby je zredukować. Oczywiście, możemy wprowadzić kilka korzystnych nawyków, takich jak odłączanie ładowarek z gniazdka, gaszenie świateł czy zamiana czajnika elektrycznego na zwykły. Co jednak z pralką? Jak dużo prądu faktycznie zużywa?

W większości polskich domów znajduje się pralka, dzięki której możemy regularnie dbać o czystość i świeżość naszych ubrań. To urządzenie z reguły posiada kilka trybów, a każdy model oferuje różne opcje dotyczące pobierania wody oraz prądu. To ile energii "pożre" pralka, zależy jednak od wielu czynników. Przede wszystkim od temperatury oraz ilości załadowanych ubrań.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ile prądu zużywa jedno pranie?

W 2024 roku cena za 1 kWh energii elektrycznej wynosi około 1 zł. To jednak nie oznacza, że odpowiedź na pytanie, ile prądu zużywa pralka, będzie jednoznaczna. Zależy to między innymi od temperatury, w jakiej działa urządzenie (ponieważ najwięcej energii pobiera grzałka do podgrzewania wody).

Standardowy program, którego temperatura prania wynosi 40 stopni, zużyje od 0,65 do 1 kWh prądu. Zatem ile kosztuje jedno pranie? To może być zaskakujące dla wielu osób, ponieważ koszt ten nie jest wcale wysoki. Za pranie jednego cyklu zapłacimy średnio od 60 groszy do złotówki.

Jakie urządzenia zużywają najwięcej prądu?

W raporcie z 2023 roku sporządzonym przez PGNiG określono, które urządzenie domowe zużywa najwięcej energii elektrycznej. Wielu ludzi uważa, że najwięcej prądu pobiera zmywarka lub pralka. Największe zapotrzebowanie na energię elektryczną w ciągu roku ma jednak płyta indukcyjna. Jej roczne zużycie wynosi aż 748,25 kWh.

Oczywiście ta liczba jest średnią, ponieważ rzeczywisty pobór energii będzie się różnił w zależności od liczby użytkowników, na przykład dla pary lub pięcioosobowej rodziny. Powyższe obliczenia opierają się na założeniu, że korzystamy z płyty przez 30 minut dziennie. Kolejnym urządzeniem, które zużywa dużo prądu, jest piekarnik. Jego roczne zużycie energii elektrycznej wynosi blisko 496,4 kWh. Na trzeciej pozycji znajduje się lodówka, z wynikiem około 270 kWh rocznie.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (7)
Zobacz także