FitnessIle kalorii ma piwo? Czy piwo tuczy? Rodzaje piwa

Ile kalorii ma piwo? Czy piwo tuczy? Rodzaje piwa

Jako naród jesteśmy w czołówce zarówno producentów, jak i konsumentów piwa. Dlatego warto przyjrzeć się właściwościom piwa i zaletom płynącym z picia tego bursztynowego trunku. Ile kalorii ma piwo i jakie jego rodzaje wyróżniamy?

Ile kalorii ma piwo? Czy piwo tuczy? Rodzaje piwa
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | Brent Hofacker
Agnieszka Krasa

29.10.2018 | aktual.: 29.11.2018 09:05

Ile kalorii ma piwo?

Małe jasne piwo (330 ml) zawiera ok. 162 kalorie, duży kufel (500 ml) jasnego piwa to z kolei 245 kalorii. Podobne ilości ciemnego piwa zawierają odpowiednio 224 i 340 kalorii.

Najbardziej kaloryczna pozostaje wódka, która nie zawiera dodatkowo, tak jak w przypadku piwa czy wina, żadnych wartości odżywczych, jedynie puste kalorie. Małe piwo bezalkoholowe (typu Radler) to ok. 89 kalorii, duże ok. 135 kalorii. Do piwa nie dodawajmy słodkich smakowych syropów ani soków – to sam cukier i zbędne kalorie, a do tego zniekształcają one również smak szlachetnego trunku. Pamiętajmy o tym szczególnie, ponieważ według statystyk Polak wypija w ciągu roku nawet 100 litrów piwa (Czech wciąż prawie połowę więcej).

Rodzaje piwa

Piwo ma stosunkowo wysoki indeks glikemiczny, co w praktyce sprzęga się ze wzrostem poziomu glukozy we krwi, wyrzutem insuliny, spadkiem poziomu glukozy i napadem nieopanowanego apetytu.

Istnieje wiele rodzajów piwa:

piwo regionalne,
piwo rzemieślnicze,
piwo z marihuany,
piwo waginalne,
piwo domowe,
piwo smakowe,
piwo dla kobiet,
piwo pasteryzowane.

Część określeń jest bardzo myląca albo tajemnicza. Miłośnicy złocistego trunku z pewnością wiedzą, które lubią najbardziej.

Zalety picia piwa

Moczopędne działanie piwa porównać można z właściwościami wody, czego na co dzień nie dostrzegamy, bo kto w ciągu półtorej godziny na spotkaniu ze znajomymi wypije 1,5 litra wody. Dzięki częstszemu oddawaniu moczu częściej oczyszczamy nerki i to może z kolei przeciwdziałać tworzeniu się kamieni nerkowych.

Poza pustymi kaloriami piwo zawiera jednak także witaminy oraz minerały: przede wszystkim witaminy z grupy B i witaminę B12. Najbogatsze w wymienione składniki odżywcze są piwa niepasteryzowane.

Piwo zawiera również dobroczynne antyoksydanty, jakże skutecznie hamujące procesy starzenia organizmu. Jest ono też polecane osobom z zaburzeniami łaknienia, gdyż wskutek pobudzania wydzielania soków żołądkowych piwo pobudza apetyt.

Wady picia piwa

Jedno piwo nie zaszkodzi, ale rzadko kiedy na tym się kończy. Osoby na diecie powinny pamiętać o konieczności wliczenia napojów w dzienny bilans kaloryczny. Zła wiadomość jest taka, żę jeśli nawet samo piwo nie tuczy, pobudza apetyt i w towarzystwie chętniej sięgamy po niezbyt zdrowe i wysokokaloryczne przekąski.

Kolejnym minusem picia piwa jest fakt, iż odwadnia organizm, a wypite po treningu zakwasza go, wcale nie łagodząc dolegliwości bólowych, ani nie rozbijając zakwasów. Piwo nie rozpuszcza także kamieni nerkowych, a zawartość w nim alkoholu wręcz nerkom szkodzi.

Masowa produkcja najtańszych i najczęściej dostępnych w obiegu piw wiąże się niestety z obniżeniem ich jakości, a co za tym idzie liczby składników odżywczych. Pozytywne oddziaływanie piwa na poczucie relaksu i odstresowania jest uzależniająco przyjemne i z czasem pijemy coraz więcej, co stanowi początek uzależnienia od alkoholu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)