Trwa ładowanie...

Ile kalorii ma wódka? Alkohol a dieta

Wódka to przykład pustych kalorii, czyli produktu o niskich wartościach odżywczych. Napoje alkoholowe nie dają uczucia sytości, a wręcz przeciwnie - napędzają apetyt. Alkohol na diecie nie jest więc wskazany. Ile kalorii ma wódka, a ile drinki na bazie wódki?

Share
Ile kalorii ma wódka? Alkohol a dieta
Źródło: iStock.com
d2ya6kd

Wódka - historia

Wódka (od słowiańskiego “voda”, czyli woda) to napój alkoholowy, który składa się głównie z etanolu oraz wody produkowany z ziemniaków lub zbóż (owsa, jęczmienia, pszenicy, żyta). Czasami trunek ten zawiera różne składniki zapachowe i smakowe.

Warto wspomnieć, że w wódce występują znikome ilości witaminy B1 i B2. Minimalna zawartość alkoholu w wódce to ok. 37.5 proc. Przypuszcza się, że trunek ten pochodzi z Rosji i został tam wyprodukowany w IX wieku. Inne źródła podają, że proces destylacji był znany już w starożytnej Grecji. Wtedy wódka zawierała tylko 14 proc. alkoholu, miała właściwości zdrowotne, więc napój ten uważano za najlepsze lekarstwo "na wszystko".

Wódka - rodzaje

Wódkę można podzielić na kilka rodzajów:

  • Wódka czysta - składa się z wody i spirytusu rektyfikowanego. Wyróżnia się wódki czyste powstające ze spirytusu rektyfikowanego ziemniaczanego lub zbożowego, wódki wyborowe ze spirytusu dwukrotnie rektyfikowanego oraz* wódki luksusowe* ze spirytusu wielokrotnie rektyfikowanego;
  • Wódka gatunkowa - składa się z wody, spirytusu, cukru i wyciągów roślin. Wódki gatunkowe często wytwarzane są z destylatów owocowych lub ziołowych rektyfikowanych, np. gin, anyżówka oraz destylatów nierektyfikowanych, np. brandy, śliwowica, rum;
  • Bimber - produkowany ze spirytusu nierektyfikowanego.
d2ya6kd

Wódka - kalorie

Udowodniono, że 1 ml czystego alkoholu etylowego to ok. 7 kcal. W 100 gramach wódki znajduje się aż 220 kcal, co oznacza, że kieliszek 30 ml tego trunku dostarczy organizmowi ok. 55 kilokalorii. Kalorie w wódce to puste kalorie, które nie dostarczają organizmowi żadnych składników odżywczych ani witamin (z wyjątkiem śladowych ilości witaminy B1 i B2).

Należy pamiętać, że jeżeli pijemy *drinki na bazie wódki *z dodatkiem różnych przypraw, substancji słodzących i barwnikowych tym większą mają one kaloryczność (np. drink pina colada zawiera 150 ml, czyli aż 220 kcal, drink mojito 70 ml -190 kcal).

Wódka a odchudzanie

Nadmierne spożywanie wódki może być niekorzystne dla naszej figury, a nawet niezdrowe dla organizmu. Warto wspomnieć, że częste spożywanie alkoholu prowadzi do uzależnienia. Wódka to trunek bardzo kaloryczny, dlatego też nie zaleca się go spożywać podczas diety odchudzającej. Ponadto podczas picia wódki wzrasta apetyt, przez co jesteśmy bardziej podatni na podjadanie niezdrowej żywności (tj. chipsów, słodyczy, fast foodów).

Jeśli chcesz uniknąć napadów głodu podczas spożywania wódki dostosuj się do kilku zasad:

  • przed piciem alkoholu zjedz pełnowartościowy posiłek bogaty w białko i tłuszcze;
  • pij dużo wody, ponieważ alkohol działa moczopędnie i wypłukuje elektrolity;
  • unikaj drinków - wybieraj alkohole z najmniejszą kalorycznością;
  • zachowaj szczególną ostrożność, gdy na imprezowym stole pojawią się niezdrowe przekąski.
d2ya6kd

Podziel się opinią

Share
d2ya6kd
d2ya6kd